ՀՀ ոստիկանապետին պաշտոնանկ կանե՞ն
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի շրջապատի մի քանի ազդեցիկ ներկայացուցիչներ նրան հորդորել են քննարկել ՀՀ ոստիկանության պետ Վովա Գասպարյանի հետագա պաշտոնավարման նպատակահարմարությունը, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը` հղում կատարելով իր աղբյուրների վրա։
Թերթը նշում է, որ խնդիրն օրակարգային է դարձել «ՀԺ»-ի լրագրող Հայկ Գևորգյանի ձերբակալությանը հետևած հանրային արձագանքից հետո։
Իշխանական փիառով զբաղվող որոշ մարդիկ Սերժ Սարգսյանին ահազանգում են, որ Հայկ Գևորգյանի գործով Վովա Գասպարյանը վերջնականորեն ձեռք է բերում գործ սարքողի իմիջ, ինչը նախընտրական շրջանում թուլացնում է իշխանական ուժային դիրքերը։
«Սերժ Սարգսյանը, վերոնշյալ փաստարկների որոշ մասն ընդունելով հանդերձ, վատ է վերաբերվում Գասպարյանին պաշտոնանկ անելու գաղափարին, քանի որ կարծում է, թե դա ոստիկանության «մարտունակության» վրա բացասաբար կարող է ազդել։ Դիտորդների կարծիքով, եթե Վովա Գասպարյանը մեկ-երկու շաբաթվա ընթացքում պաշտոնանկ չարվի, կպաշտոնավարի առնվազն մինչեւ նոր Աժ ձևավորումը», - գրում է օրաթերթը։

PR Advisers Urge Serzh Sargsyan to Get Rid of Armenia's Police Chief
A few influential members of RA President Serzh Sargsyan's entourage have urged him to consider the expediency of making RA Police Chief Vova (Vladimir) Gasparyan (pictured) redundant in the near future, reports local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times"), citing its sources.
The paper notes that this issue became an agenda item after the public reaction to Haykakan Jamanak reporter Hayk Gevorgyan's recent arrest.
Those responsible for the authorities' PR caution Serzh Sargsyan that the case of Hayk Gevorgyan finally secures Vova Gasparyan with the image of one who fabricates cases, which weakens the position of the country's leadership in the run-up to the election.
"Serzh Sargsyan, though accepting some of the aforementioned arguments, doesn't take too well to the idea of sacking Gasparyan since he believes that it could have a negative impact on police 'combat readiness'. In the opinion of observers, if Vova Gasparyan isn't sacked in one to two weeks, he will be in office at least until a new parliament is formed," reports the paper.