Արդար ընտրությունների անցկացման դեպքում ԵՄ-ը Հայաստանին գումար է խոստացել
Եթե Հայաստանի առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններն արժանանան եվրոպացի դիտորդների դրական գնահատականին, այդ ընտրությունների արդյունքում ձևավորված կառավարությունը խոշոր նվիրատվություններ կստանա Եվրամիությունից, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթի տեղեկություններով, Հայաստանում Եվրամիության դեսպանները հենց այսպիսի ուղերձ են փոխանցել Հայաստանի իշխանություններին` հավաստիացնելով, որ մայիսին կայանալիք ընտրությունների օրինական ընթացքի դեպքում՝ մինչև սեպտեմբեր Հայաստանը կստանա հարյուր միլիոն եվրոյի միանվագ օգնություն, իսկ մինչև տարեվերջ կհրավիրվի Հայաստանի հարցով ԵՄ երկրների կոնֆերանս, որի արդյունքում մեր երկրին կտրամադրվի մինչև մեկուկես միլիարդ եվրոյի դրամաշնորհ։
Ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելու Սերժ Աարգսյանի խոստումը, «ՀԺ»-ի տեղեկություններով, պայմանավորված է հենց նշված թվաբանությամբ։

EU Promises Big Money to Armenia if Democratic Elections are Held: Paper
If European observers give a positive assessment to the upcoming parliamentary elections in Armenia, then the government will receive large grants from the European Union, reports local daily Haykakan Jamanak ("Armenian Times").
The paper reports that such a message was conveyed to the Armenian government by European ambassadors in Armenia, assuring authorities that if the May elections are democratic and lawful, Armenia will receive an assistance of 100 million euros by September, and by year end there will be a conference of EU countries on Armenia, as a result of which the country will receive up to 1.5 billion euros in grants.
Thus, the paper reports, Armenian President Serzh Sargsyan's promise to hold free and fair elections is due to these sums.
As Today's Zaman columnist Amanda Paul pointed out earlier this week: "It is clearly in Sargsyan's own interest to deliver clean elections. With his mandate due to end in 2013, improving democratic standards and freedoms while promoting dialogue may offer him a better chance of being reelected in 2013."