Ազգային ժողովում քվեարկության կդրվի համամասնականի հարցը. դրսում` բողոքի ակցիա
«Ժառանգություն» և ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցությունները փետրվարի 28-ին Ազգային ժողովում 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու հարցը դնելու են քվեարկության, գրում է «Չորրորդ ինքնիշխանություն» օրաթերթը:
Համաձայն օրենքի, եթե որևէ հարցի համար պատասխանատու ԱԺ հանձնաժողովը ցանկություն չի հայտնում հարցը մտցնել ԱԺ օրակարգ և այդ առիթով տալիս է բացասական եզրակացություն, ապա խորհրդարանական ուժերը կարող են այն անհետաձգելի ճանաչել, և քառօրյայի երկրորդ օրվա երկրորդ նիստի ընթացքում քննարկման հանել, ապա հարցը դնել քվեարկության:
Ինչպես նշում է «ՉԻ»-ն, խորհրդարանական ընդդիմությունը պատրաստ է այդ քայլին գնալ, իսկ հարցի քննարկման օրը քաղաքական ուժերը բողոքի ակցիա կկազմակերպեն ԱԺ շենքի մոտ, որի նպատակն է այդ հարցի առիթով մեծացնել հասարակական ճնշումը և ընդգծել, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից գլխավորած Հանրապետական կուսակցությունը դեմ է գնում հասարակական պահանջին:
Թերթի տեղեկություններով, հայտարարվելու է քաղաքական ուժերի համատեղ բողոքի ակցիա` հասարակական լայն շերտերի ներգրավմամբ: Ֆորմատը բաց է լինելու, և բոլոր քաղաքական ուժերի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն ու անհատ քաղաքացիները կարող են մասնակցել բողոքի ակցիային:

Голосование в парламенте будет сопровождаться протестами
28 февраля парламентские фракции «Наследие» и «Дашнакцутюн» поставят на голосование в Национальном собрании вопрос перехода на 100-процентную пропорциональную избирательную систему.
Как пишет издание «ЧИ», по закону, если ответственная за какой-либо вопрос парламентская комиссия не выражает желания внести вопрос в повестку НС и делает отрицательное заключение в связи с этим, то парламентские силы могут признать его неотложным и поставить на обсуждение в ходе второго заседания второго дня четырехдневки, затем – поставить вопрос на голосование.
Как отмечает «ЧИ», парламентская оппозиция готова на такой шаг, а в день обсуждения вопроса политические силы организуют акцию протеста перед зданием НС, цель которой - увеличить давление общества и подчеркнуть, что возглавляемая президентом Республиканская партия идет вразрез с требованием общества.
По данным газеты, будет объявлена совместная акция политических сил с привлечением широких слоев общества. Формат открытый, принимать участие в акции могут как представители общественных организаций, так и обычные граждане.