ԱԺ նախագահը չի պատժելու բացակա պատգամավորների փոխարեն քվեարկած պատգամավորներին
Այսօր ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի կողմից հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվեց նաև ՀՀ ՔՀԾ կողմից ՀՀ ԱԺ նախագահին ուղարկված գրությունը, որը կապված է փետրվարի 9-ին ԱԺ հերթական նիստում պատգամավորներ Արա Բաբլոյանի, Հերմինե Նաղդալյանի, Գագիկ Մելիքյանի և Արեգ Ղուկասյանի կողմից ԱԺ կանոնակարգի խախտում թույլ տալու` բացակա պատգամավորների փոխարեն քվեարկելու հետ:
Քննարկման ժամանակ արձանագրվեց, որ գրության մեջ հիշատակված հարցերը կանոնակարգված են «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 45-րդ, 56-րդ եւ 61-րդ հոդվածներով: Մասնավորապես, 56-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «գ» ենթակետով սահմանված է, որ պատգամավորը կարող է նիստի վարման կարգի վերաբերյալ ելույթով առաջարկել վերականգնել քվեարկության արդյունքները լուսատախտակի վրա և կարծիք հայտնել քվեարկության ընթացքում խախտումների մասին:
Հիշատակված նիստում` քվեարկության ժամանակ, պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը, վարման կարգով ելույթ ունենալով, նշել է մեկ պատգամավորի անուն` ասելով, որ նա քվեարկել է ուրիշի փոխարեն, սակայն չի առաջարկել վերականգնել քվեարկության արդյունքները լուսատախտակի վրա: Նիստը վարողը, հաշվի առնելով քվեարկության արդյունքները, և այն, որ հիշատակված դեպքը էականորեն չի ազդում քվեարկության արդյունքների վրա, վերաքվեարկություն չի հայտարարել:
Ինչ վերաբերում է նիստի ընթացքում պատգամավորների կողմից թույլ տրված կանոնակարգային խախտումների մասին հիշատակումներին, փաստ է, որ բացի վերոհիշյալ դեպքից, կոնկրետ այլ պատգամավորների անուններ որևէ պատգամավորի կողմից չեն հնչեցվել: Ուստի, նիստը վարողը «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 45-րդ հոդվածի 3-րդ կետի հիմքով պատգամավորների նկատմամբ կարգապահական միջոցներ չի կիրառել` հորդորելով պատգամավորներին ուրիշի փոխարեն չքվեարկել:
Խորհրդակցության ընթացքում, կարևորելով նման դեպքերի բացառումը, նշվեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովում առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի փոփոխության արդյունքում ստեղծվելիք էթիկայի հանձնաժողովի գործառույթներում ներառված են նաև պատգամավորի վարքագծի կանոններին առնչվող հարցերը, գործուն մեխանիզմներ են նախատեսված քննարկվող բացասական երևույթները կանխելու համար:
ԱԺ լրատվական ծառայության փոխացմամբ` քննարկման արդյունքում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը որոշեց դիմել ՀՀ Ազգային ժողովի խմբակցություններին` կոչ անելով աշխատանք տանել հետայսու համանման երևույթները բացառելու համար:

Непорядочные армянские депутаты избежали наказания
Депутаты из правящей Республиканской партии Армении, которые 9 февраля незаконно проголосовали за отсутствующих коллег, не понесут никакого наказания. Об этом стало известно по после совещания, созванного в парламенте во вторник, 21 февраля. Напомним, что в результате этого голосования в первом чтении был принят законопроект «О правовом режиме чрезвычайного положения», предусматривающий вмешательство армии в «наведение порядка» внутри страны.
На сегодняшнем совещании, организованном спикером Национального собрания Самвелом Никояном, было обсуждено письмо, присланное председателю парламента из Специальной следственной службы в связи с незаконным голосованием депутатов Ара Баблояна, Эрмине Нагдалян, Гагика Меликяна и Арега Гукасяна. Этот факт был зафиксирован присутствующими журналистами.
В ходе обсуждения было зафиксировано, что упомянутые в письме вопросы регламентированы статьями 45, 56 и 61 закона Армении «Регламент Национального собрания». В частности, в подпункте «в» второго пункта статьи 56 учреждено, что депутат может предложить восстановить результаты голосования на табло и выразить мнение о нарушениях в ходе голосования.
На упомянутом заседании НС 9 февраля депутат от партии «Наследие» Лариса Алавердян указала на одного депутата, проголосовавшего за другого, однако не предложила восстановить результаты голосования на табло, сказано в пресс-релизе парламента. Тогда спикер не объявил о повторном голосовании, так как «результаты первого имели незначительное влияние на результат».
Что касается нарушения регламента депутатами, фактически, помимо упомянутого случая, никто из депутатов не назвал других конкретных имен своих коллег, отмечено в сообщении.Поэтому ведущий заседания не применил дисциплинарных мер в отношении депутатов на основании 3 пункта статьи 45 закона «Регламент Национального собрания», призвав депутатов не голосовать вместо других.
В ходе совещания была подчеркнута важность исключения подобных случаев, а также отмечено, что в функции комиссии по этике, которая будет создана в результате поправок к упомянутому закону, включены также вопросы касательно канонов поведения депутата, предусмотрены эффективные механизмы для предотвращения обсуждаемых отрицательных явлений.
По сообщению пресс-службы НС, в результате обсуждения спикер Никоян решил обратиться к фракциям парламента с призывом отныне работать над тем, чтобы исключить подобные явления.