ԱԺ նախագահը չի պատժելու բացակա պատգամավորների փոխարեն քվեարկած պատգամավորներին
Այսօր ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանի կողմից հրավիրված խորհրդակցության ժամանակ ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվեց նաև ՀՀ ՔՀԾ կողմից ՀՀ ԱԺ նախագահին ուղարկված գրությունը, որը կապված է փետրվարի 9-ին ԱԺ հերթական նիստում պատգամավորներ Արա Բաբլոյանի, Հերմինե Նաղդալյանի, Գագիկ Մելիքյանի և Արեգ Ղուկասյանի կողմից ԱԺ կանոնակարգի խախտում թույլ տալու` բացակա պատգամավորների փոխարեն քվեարկելու հետ:
Քննարկման ժամանակ արձանագրվեց, որ գրության մեջ հիշատակված հարցերը կանոնակարգված են «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 45-րդ, 56-րդ եւ 61-րդ հոդվածներով: Մասնավորապես, 56-րդ հոդվածի 2-րդ կետի «գ» ենթակետով սահմանված է, որ պատգամավորը կարող է նիստի վարման կարգի վերաբերյալ ելույթով առաջարկել վերականգնել քվեարկության արդյունքները լուսատախտակի վրա և կարծիք հայտնել քվեարկության ընթացքում խախտումների մասին:
Հիշատակված նիստում` քվեարկության ժամանակ, պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը, վարման կարգով ելույթ ունենալով, նշել է մեկ պատգամավորի անուն` ասելով, որ նա քվեարկել է ուրիշի փոխարեն, սակայն չի առաջարկել վերականգնել քվեարկության արդյունքները լուսատախտակի վրա: Նիստը վարողը, հաշվի առնելով քվեարկության արդյունքները, և այն, որ հիշատակված դեպքը էականորեն չի ազդում քվեարկության արդյունքների վրա, վերաքվեարկություն չի հայտարարել:
Ինչ վերաբերում է նիստի ընթացքում պատգամավորների կողմից թույլ տրված կանոնակարգային խախտումների մասին հիշատակումներին, փաստ է, որ բացի վերոհիշյալ դեպքից, կոնկրետ այլ պատգամավորների անուններ որևէ պատգամավորի կողմից չեն հնչեցվել: Ուստի, նիստը վարողը «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 45-րդ հոդվածի 3-րդ կետի հիմքով պատգամավորների նկատմամբ կարգապահական միջոցներ չի կիրառել` հորդորելով պատգամավորներին ուրիշի փոխարեն չքվեարկել:
Խորհրդակցության ընթացքում, կարևորելով նման դեպքերի բացառումը, նշվեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովում առաջին ընթերցմամբ ընդունված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի փոփոխության արդյունքում ստեղծվելիք էթիկայի հանձնաժողովի գործառույթներում ներառված են նաև պատգամավորի վարքագծի կանոններին առնչվող հարցերը, գործուն մեխանիզմներ են նախատեսված քննարկվող բացասական երևույթները կանխելու համար:
ԱԺ լրատվական ծառայության փոխացմամբ` քննարկման արդյունքում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Սամվել Նիկոյանը որոշեց դիմել ՀՀ Ազգային ժողովի խմբակցություններին` կոչ անելով աշխատանք տանել հետայսու համանման երևույթները բացառելու համար:

At a consultation called by Republic of Armenia (RA) National Assembly (NA) Speaker Samvel Nikoyan today, discussed among other items was the document sent to the RA NA Speaker by the RA Special Investigation Service related to an incident in parliament on Feb. 9 whereby MPs Ara Babloyan, Hermine Naghdalyan, Gagik Melikyan and Areg Ghukasyan could be seen voting in place of their absent colleagues.
During the discussion it was noted that the items mentioned in the document are regulated under Articles 45, 56 and 61 of the RA Law on Rules of Procedure of the National Assembly. In particular, Paragraph 2.3 of Article 56 stipulates that the deputy shall propose to restore the results of the voting on the electric display by speech on the order of conducting the sitting and express opinion about the violations during voting, according to a statement issued by the National Assembly.
In this particular parliamentary sitting during voting Larisa Alaverdyan, delivering her speech in the order of conducting, noted a deputy’s name, saying that he has voted instead of another, but she didn’t propose to restore the results of voting on the electric display. The person presiding over the sitting, taking into account the results of voting, and the fact that the mentioned case does not essentially have an impact on the results of voting, did not announce re-voting.
Regarding mentions of violations of the Rules of Procedure made by the deputies during the sitting, it’s a fact that besides the above-mentioned case concretely no other deputies’ names have been stated. Hence, the person presiding over the sitting, on the basis of Paragraph 3 of Article 45 of the RA Law on Rules of Procedure of the National Assembly, hasn’t applied disciplinary measures towards the deputies, simply urging lawmakers not to vote for their colleagues.
During the consultation, emphasizing the exclusion of such cases, it was noted that among the functions of the Committee on Ethics, created as a result of the amendment to the RA Law on Rules of Procedure of the National Assembly, are issues concerning rules on the behavior of deputies and that effective mechanisms are designed to prevent a repeat of such behavior.
As a result of discussion, the RA National Assembly Speaker Samvel Nikoyan decided to appeal to the RA National Assembly factions, urging them to work on excluding such phenomena from now on.