ԵԱՀԿ-ն ավելի քիչ դիտորդ է Հայաստան ուղարկում, քան նախորդ ընտրություններին
Հակառակ ընդդիմության ակնկալիքներին` ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ն առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին պատրաստվում է Հայաստան գործուղել 250 կարճաժամկետ և 24 երկարաժամկետ դիտորդ: Դա ավելի քիչ է, քան 2007-ի խորհրդարանական և 2008-ի նախագահական ընտրություններին, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը:
Հիշեցնենք, որ ընդդիմադիր Հայ Ազգային Կոնգրեսը 2000 դիտորդ էր խնդրել ԵԱՀԿ-ից:
«ՀԺ»-ն նշում է, որ 2007 թվականի մայիսի 12-ի ՀՀ ԱԺ ընտրություններում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն ունեցել է 411 կարճաժամկետ դիտորդ, որոնք մասնակցել են միայն քվեարկության օրվա դիտարկմանը։ Բացի այդ, եղել է նաև 29 երկարաժամկետ դիտորդից և 15 փորձագետից բաղկացած խումբ։
2008-ի նախագահական ընտրություններին ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն ուղարկել է 28 երկարաժամկետ և 333 կարճաժամկետ դիտորդ ու 16 հոգանոց փորձագիտական խումբ։
«Թվում էր, թե 2008 թվականի նախագահական ընտրությունների և դրան հաջորդած իրադարձությունների ֆոնին ԵԱՀԿ-ն պետք է ավելացնի իր դիտորդների թիվն առաջիկա ընտրություններում։ Սակայն, զարմանալիորեն, հակառակ պատկերին ենք ականատես լինում», - նշում է օրաթերթը։

Европе наскучили выборы в Армении
Вопреки ожиданиям оппозиции на предстоящих в мае парламентских выборах БДИПЧ ОБСЕ собирается командировать в Армению 250 краткосрочных и 24 долгосрочных наблюдателей. Это меньше, чем на парламентских выборах 2007-го и президентских 2008-го.
Напомним, что Армянский национальный конгресс просил у ОБСЕ 2000 наблюдателей.
На выборах в Национальное собрание 12 мая 2007 года у ОБСЕ/БДИПЧ было 411 краткосрочных наблюдателей, принимавших участие только в наблюдении в день голосования. Кроме того, была также группа из 29 долгосрочных наблюдателей и 15 экспертов.
На президентские выборы ОБСЕ/БДИПЧ отправили 28 долгосрочных и 333 краткосрочных наблюдателей и экспертную группу из 16 человек.
Газета «Айкакан жаманак» по этому поводу пишет: «Казалось, что на фоне президентских выборов 2008 года и последовавших за ними событий ОБСЕ должна увеличить число своих наблюдателей на предстоящих выборах. Однако, как ни странно, мы становимся свидетелями обратного».