Հայաստանցի պատգամավորները դեմ չեն մասնակցել Բաքվում կայանալիք միջոցառմանը
ԱԺ-ում տեղի ունեցած Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի Սոցիալական հարցերի, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը հետաքրքիր է այն առումով, որ դրան մասնակցում էին նաև ադրբեջանցիներ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը:
Նա նշել է, որ հանձնաժողովի հաջորդ նիստը կայանալու է Բաքվում, և Երևան այցելած ներկայացուցիչները մեծ ցանկություն են հայտնել, որպեսզի այդ նիստին Հայաստանի ներկայացուցիչները ևս մասնակցեն:
Զաքարյանը նշել է, որ ադրբեջանիցներն այստեղ անվտանգության խնդիր չեն ունեցել, և հիշեցրել այն դեպքը, երբ հայ ըմբշամարտիկը Բաքվում մրցաշարին մասնակցելու հետ կապված խնդիրներ ունեցավ:
«Ցանկություն կա մասնակցելու, եթե երաշխքիներ լինեն: Ճիշտ կլինի մասնակցելը: Քանի որ սա Ադրբեջանի միջոցառումը չէ, այլ Եվրանեսթի»,- ասել է  Զաքարյանը:
Նրա խոսքով` որքան Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակությունը շուտ զարգանա, և հասարակությունը չգտնվի իշխանությունների ճնշումների տակ, այնքան կոնֆլիկտները տեսանելի լուծումներ կունենան:
Նշենք, որ նիստերի ժամանակ չեն քննարկվել ԼՂ հարցի կարգավորման վերաբերյալ հարցեր, քանի որ Եվրանեսթը հակամարտությունների կարգավորման լուծումներով չի զբաղվում:

Home / Armenia / Armenian MPs Not Opposed to Participating in Upcoming Meeting in Baku
The EuroNest Parliamentary Assembly‘s Committee on Social Affairs, Education, Culture and Civil Society meeting that took place in Armenia’s National Assembly building Feb. 21–23 was interesting in the sense that members from Azerbaijan participated, said Republican Party of Armenia MP Artak Zakaryan, speaking to journalists in Yerevan today.
He mentioned that the Committee’s next meeting will take place in Baku and members who came to Yerevan expressed great hopes that members from Armenia would again participate in the meeting.
Zakaryan pointed out that the Azerbaijani delegates didn’t have any security issues in Yerevan, but recalled an incident when an Armenian wrestler had problems related to his participation in a tournament taking place in Baku.
“There’s a desire to participate if there are guarantees. It would be right to participate. Since this isn’t Azerbaijan’s event, but a EuroNest [event],” he said.
According to him, the sooner civil society develops in Azerbaijan and the public isn’t under pressure from the authorities, the sooner conflicts will have visible solutions.
Note, issues related to settling the Nagorno-Karabakh conflict weren’t discussed at the meeting, since the EuroNest Parliamentary Assembly doesn’t deal with resolving conflicts.