«ԱրմՆյուզը» եթերից հանել է իշխանությանը քննադատող տնտեսագետի հաղորդումը
Մի քանի օր առաջ «ԱրմՆյուզ» հեռուստաընկերությունը «Բիզնես լրատու» հաղորդման համար հարցազրույցի է հրավիրել տնտեսագետ, «Ժողովրդի իշխանություն» հասարակական-քաղաքական նախաձեռնության անդամ Մովսես Արիստակեսյանին, սակայն հարցազրույցից որոշ ժամանակ անց հեռուստաընկերությունից Արիստակեսյանին զանգահարել ու հայտնել են, որ  հաղորդումը եթեր չի գնալու:
Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ինքը` Արիստակեսյանը:
Վերջինս նաև նշել է, որ մինչ հարցազրույցը սկսելը իրեն խնդրել են, որպեսզի   իշխանություններին շատ չքննադատի: Արիստակեսյանի խոսքով` դա գրաքննություն է, և «իրենք պարզապես սովոր չեն քննադատական լուրեր հաղորդել»:
«Նախ` փոխել էին նաև այն հարցերը, որոնց մասին ես պետք է խոսեի, չնայած ինձ համար դժվար չեղավ պատրաստվել նաև նոր հարցերին», - ասել է Արիստակեսյանը:
Տնտեսագետը պատմել է նաև, որ երբ զրույցի ժամանակ իրեն ասել են, որ իշխանությունները գործ են անում, որպեսզի ստվերը նվազի, ինքը պատասխանել է.
«Կենսաապահովման միջազգային չափանիշներին համարժեք առաջարկվող բյուջեն կարող է անհավանական թվալ ընդդիմախոսներին` պատճառաբանելով, որ պետական բյուջեն չունի այդ հնարավորությունները: Ընդդիմախոսներին կարող ենք պատասխանել, որ այդ հնարավորությունները մեր տնտեսությունը ներկա վիճակում էլ ունի: Բավական է նայել մեր միլիարդատերերի ու միլիոնատերերի կուտակած հարստությանը, երկրում կառուցված բազմաթիվ բնակելի էլիտար շենքերին, դղյակներին ու առանձնատներին, հանրապետությունում շրջող բարձր կարգի բյուրավոր ավտոմեքենաներին, նորահայտ հարուստների ու նրանց ընտանիքի անդամների կենցաղին, հետևություններ անելը արդեն կլինի բավական հեշտ: Պարզապես պետք է կոռուպցիա ծնող պատճառները վերացնել»:
Արիստակեսյանի խոսքով` նմանատիպ խնդիր մինչ այդ էլ է եղել: Երկու ամիս առաջ «ԱրմՆյուզին» տված հարցազրույցում ինքը քննադատել է ՀՀ վարչապետի վարած  քաղաքականությունը: Այդ հարցազրուցը, Արսիտակեսյանի խոսքով, 8 անգամ եթեր գնալու փոխարեն ընդամենը երկու անգամ է գնացել:
«Հավանաբար, սկզբում ուշադիր չեն եղել, որ քննադատել եմ, հետո տեսնելով այն` հանել են», - ասել է Արիստակեսյանը:

A few days ago, ArmNews TV had invited economist Movses Aristakesyan for a televised interview; however, some time after the interview was conducted, the TV station called Aristakesyan and informed him that the interview won't be aired. This news was conveyed to Epress.am on Thursday by Aristakesyan, who also happens to be a member of the local opposition bloc the Armenian National Congress.
The economist also mentioned that prior to the start of the interview, he was asked not to criticize state authorities. According to Aristakesyan, that's censorship, and "they're simply not used to broadcasting critical news."
"First, they changed the issues on which I was going to speak, though it wasn't difficult for me to prepare for the new questions," he said.
The economist also described how during the interview he was told the authorities are working on decreasing the shadow economy, he said:
"The proposed budget that meets international standards might seem improbable to naysayers who say that the state budget doesn't have the means. We can say to the naysayers that our economy in its current state has the means. It's enough to look at the wealth of our billionaires and millionaires, the many elite residential buildings constructed in the country, the castles and the mansions, the high-class vehicles circling the country, the lifestyle of the newly rich and their family members — drawing conclusions will be quite easy. We just have to eliminate the causes of corruption."
Aristakesyan pointed out that he had encountered a similar issue before. In another interview to ArmNews that he gave two months ago, he criticized the policy adopted by the country's prime minister. This interview, which, according to Aristakesyan, was to have been aired eight times, was broadcast only twice.
"Most likely at first they weren't attentive, that I had criticized , but then seeing it, they took it off air," he said.