Շախմատը բռնցքամարտ չէ. Բաքվում հույս ունեին, որ Արոնյանը կգա
Ադրբեջանական կողմը հույս ուներ, որ հայաստանցի գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը կհամաձայնի Բաքվում մասնակցել համաշխարհային շախմատի թագին հավակնորդների մրցաշարին: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Մաիր Մամեդովը:
«Մենք, իսկապես, հույս ունեինք, որ Լևոն Արոնյանը կհամաձայնի մասնակցել Բաքվում անցկացվող մրցաշարին: Նրա այցը, բռնցքամարտիկների այց չէ», - հայտարարել է Մամեդովը:
Ավելի վաղ ՖԻԴԵ-ն ընդառաջել էր Արոնյանին և աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարը որոշել էր անցկացնել Լոնդոնում: Դրան նախորդել էր հայ գրոսմայստերի նամակն` ուղղված ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովին:
Լևոն Արոնյանը նամակում գրել էր. «Ուզում եմ տեղեկացնել ձեզ, որ Ադրբեջանում տիրող ընդհանուր մթնոլորտը և մեր երկրների միջև գոյություն ունեցող մշտական լարվածությունը անհնար են դարձնում իմ մասնակցությունն Ադրբեջանում անցկացվող որևէ բարձրակարգ մրցաշարի:
Այնպիսի պատասխանատու և կարևոր միջոցառում, ինչպիսին աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարն է, նրա մասնակիցներից պահանջում է հոգեկան անդորր և ուժերի արտակարգ կենտրոնացում: Ոչ շախմատային ոչ մի հանգամանք չպետք է գրոսմայստերին խանգարի ցուցադրելու այն ամենը, ինչին նա ընդունակ է: Խիստ անհրաժեշտ է բարոյահոգեբանական բարենպաստ մթնոլորտ, որը, ցավոք, այս պահին Ադրբեջանում չկա ազգությամբ հայ որևէ անձնավորության համար: Բոլոր մասնակիցները պետք է գտնվեն հավասար պայմաններում, ինչը անհնար է հավակնորդների մրցաշարը Բաքվում անցկացնելու դեպքում: Անվտանգության երաշխիքներն ու ցանկացած տեսակի լրացուցիչ աջակցությունը չեն կարող օգնել իրավիճակին:
Հաշվի առնելով վերոհիշյալը, տեղեկացնում եմ ձեզ, որ ես հաճույքով կմասնակցեմ աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների մրցաշարին աշխարհի ցանկացած այլ երկրում, բայց իմ մասնակցությունը Ադրբեջանում անցկացվող հավակնորդների մրցաշարին բացառվում է:
Հուսով եմ, որ դուք հաշվի կառնեք այս նկատառումները` մրցավայրի հարցը նախագահական խորհրդի նիստում քննարկելիս»:

Шахматы – не бокс. В Баку считают, что Аронян мог бы и приехать
Азербайджанская сторона надеялась, что армянский гроссмейстер Левон Аронян согласится принять участие в турнире претендентов в Баку. Об этом заявил вице-президент Федерации шахмат Азербайджана Маир Мамедов.
«Мы, действительно, надеялись, что Левон Аронян согласится на проведение турнира в Баку. Его приезд - это не приезд боксеров», - заявил Мамедов в интервью chess-news.ru.
Ранее ФИДЕ пошла на встречу Ароняну и перенесла турнир претендентов за мировую шахматную корону в Лондон. Этому предшествовало письмо армянского гроссмейстера председателю ФИДЕ Кирсану Илюмжинову.
Лидер сборной Армении писал: «Царящая в Азербайджане общая атмосфера, а также постоянная напряженность между нашими странами делают невозможным мое участие в любом турнире, проводимом в Азербайджане.
Такое ответственное и важное мероприятие, каковым является турнир претендентов за звание чемпиона мира требует от участников душевного спокойствия и концентрации сил. Нешахматные обстоятельства не должны мешать гроссмейстерам демонстрировать все, на что они способны. Крайне необходима благоприятная морально-психологическая атмосфера, которая на данный момент к любому человеку армянской национальности в Азербайджане, к сожалению, отсутствует.
Все участники должны пребывать в равных условиях, что невозможно в случае проведения турнира претендентов в Баку. Гарантии безопасности и любое дополнительное содействие не могут исправить ситуацию.
Учитывая вышесказанное, сообщаю, что я с удовольствием приму участие в турнире претендентов на звание чемпиона мира в любой другой стране, но мое участие в проводимом в Азербайджане турнире исключено.