Նախագահականի մոտ ոստիկանը ճմռթել ու գետնին է գցել զոհված զինծառայողի նկարը (ՖՈՏՈ, ՎԻԴԵՈ)
Այսօր «Բանակն իրականում» քաղաքացիական նախաձեռնությունը բողոքի ակցիա է անցկացրել` պահանջելով ապահովել բանակային գործերով դատալսումների թափանցիկությունը: Ակցիայի մասնակցինցները հավաքվել են կառավարության շենքի մոտ և երթով շարժվել դեպի նախագահական նստավայր:
Նստավայրի դիմացի մայթին` Սիրահարների այգու մոտ, Ակցիայի մասնակիցներին մոտեցել են ոստիկաններ և հարցրել` արդյոք որևէ փաստաթուղթ ուզում են փոխանցել նախագահին: Ի պատասխան`  սպանված զինվորների մայրերն ասել են, թե նախագահը դեռ չի պատասխանել հունվարի 19-ին իրեն ուղղված Արտակ Նազարյանի մոր` Հասմիկ Հովհաննիսյանի նամակին, թեև պատասխանը նախագահականից խոստացել էին տալ առավելագույնը մեկ շաբաթվա ընթացքում:
Մինչ ակտիվիստները զրուցում էին ոստիկանների հետ, անմիջապես նախագահականի դիմաց միջադեպ է գրանցվել: Ոստիկանները նախագահականի դարպասներից փորձել են հեռացնել զոհված զինծառայող Վալերի Մուրադյանի մորը` Նանա Մուրադյանին:
Նանա Մուրադյանը հավասարակշռությունից դուրս է եկել այն բանից հետո, երբ ոստիկաններից մեկն իրեն հրել է և ձեռիքց խլել որդու լուսանկարը, ճմռթել այն ու գետնին շպրտել։ Մոտ 10 ոստիկանների և Նանա Մուրադյանի միջև ընդհարումը  հարթելու նպատակով ակցիայի մասնակիցները փորձել են անցնել փողոցը, սակայն ոստիկանները թույլ չեն տվել` հորդորելով չխանգարել երթևեկությունը:
«Ես կհանդուրժեմ դեռ, որ ինձ խփեն, բայց որ իմ որդու նկարը ճմռթեն, դա չեմ ների:  Վովա Գասպարյանին եմ դիմում` պետք է այդ ոստիկանին հեռացնեն գործից: Իմ երեխուն սպանել են, հիմա էլ ուզում են ինձ սպանել»,-  վրդովված ասել է Նանա Մուրադյանը:
«Ինչո՞ւ այս ակցիային չեն մասնակցում զինակոչիկների ծնողները: Մինչև  չհասկանան, որ սա նաև իրենց է վերաբերվում: Մենք պայքարում ենք, որ սպանությունները նորից չկրկնվեն, մեր երեխաներին այլևս հետ չենք բերի»,- ասել է բանակում զոհված Արայիկ Ավետիսյանի մայր Անահիտ Մկրտչյանը:

Local public initiative “The Army in Reality” organized a march and rally today, asking to ensure transparency in court hearings of army cases. Demonstrators gathered near the government building and marched toward the presidential palace.
On the sidewalk across the street from the presidential palace, near Lovers’ Park on Baghramyan Ave., police approached demonstrators and asked them if they had any document they wished to pass on to the president. In response, mothers of soldiers killed during times of peace (who protest outside the government building every Thursday) said that the president has yet to respond to a letter dated Jan. 19 issued by Hasmik Hovhannisyan, mother of killed soldier Artak Nazaryan, though they were told they would receive a reply in a week’s time.
While demonstrators were speaking with police, other police officials were trying to get Nana Muradyan, mother of killed soldier Valery Muradyan, to move away from the presidential gates.
Nana Muradyan lost her cool after an office pushed her and snatched the poster with the photo of her deceased son from her hands, crumbled it up into a ball and threw it on the ground. To try to stop the altercation between Nana and about 10 officers, demonstrators tried to cross the street, but police prohibited them, saying they would be disrupting vehicle traffic.
“I will tolerate even if they hit me, but that they crumbled up my son’s photo — that I won’t forgive. I am contacting [RA Police Chief] Vova Gasparyan — they have to fire this officer from his job. They killed my child and now they want to kill me,” Nana wailed.
“Why aren’t the parents of conscripts participating in this demonstration? Until they realize this also refers to them… We’re fighting so that these murders don’t repeat — they won’t ever bring our children back,” said Anahit Mkrtchyan, mother of killed soldier Arayik Avetisyan.