Դատարանը պնդում է, որ Հրանտ Դինքին սպանողին ոչ մի կազմակերպություն չի աջակցել
Ստամբուլի դատարանը երեկ ներկայացրել է 2007 թվականին սպանված թուրքահայ լրագրող Հրանտի Դինքի գործով մանրամասն վճիռը, ըստ որի ոչ մի վկայություն չկա, որը կարող էր մատնանշել այս հանցագործության հետևում կանգնած որևէ կոնկրետ կազմակերպության վրա: Այս մասին տեղեկացնում է Hurriyet-ը:
«Եթե (հանցագործության հետևում) իսկապես (ահաբեկչական) կազմակերպություն գոյություն ունի, ապա պարզ չէ, թե երբ և ինչ նպատակով է այն ստեղծվել: Պարզ չէ, թե ինչպիսի սկզբունքների և հանցագործությունների հիման վրա են կազմակերպության հիմնադիրները միավորել իրենց ընդհանուր նպատակները: Եթե կա ինչ-որ կառույց, որի գոյությունը շարունակական է, ապա որևէ տեղեկություն չկա այն մասին, թե ինչպիսի գործողություններ են նրանք իրականացրել մինչ 2007 թվականի հունվարի 19-ը (Հրանտ Դինքի սպանության օրը)», - ասված է դատարանի 216 էջանոց վճռի մեջ:
Համաձայն դատական մարմինների, միայն մեկ փաստ է հստակ` այսքան քաղաքական հետևանքների բերած հանցագործությունը իրագործվել է կասկածյալների կողմից առանց որևէ կազմակերպության աջակցության:
Թեև վճռում նշվում է, որ անտրամաբանական է այն, որ հանցագործությունը ծրագրված էր անչափահասների կողմից` առանց իրենց մեջքի հետևում որևէ կազմակերպության, սակայն նրանք ովքեր ծրագրել են սպանությունը որևէ ապացույց չեն թողել, որը կարող էր հաստատել կամ դե ֆակտո, կամ դե յուրե իրենց կապը որևէ կազմակերպության հետ:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 17-ին Ստամբուլի առաջին ատյանի դատարանը ցմահ ազատազրկման էր դատապարտել 2007 թվականին սպանված «Ակօս» շաբաթաթերթի  խմբագիր Հրանտ Դինքի գործով գլխավոր մեղադրյալ Յասին Հայալին, ով անմիջականորեն պատվիրել էր սպանությունը 23 տարվա ազատազրկման դատապարտված Օգյուն Սամասթին, մինչդեռ մյուս մեղադրյալը` Էրհան Թունչելը, արդարացվել էր սպանության մասով, սակայն մեղավոր ճանաչվել մեկ այլ գործով և դատապարտվել 10 տարվա ազատազրկման: Գործով անցնող ևս 19 մեղադրյալներ արդարացվել էին: Դինքի ընտանիքի փաստաբանները պնդում են, որ գոյություն ունեն բազմաթիվ ապացույցներ, համաձայն որի սպանությունը նախապես նախանշված է եղել ազգայնական մի շարք կազմակերպությունների կողմից, իսկ պետական իրավապահ մարմինները իմացել, բայց ոչինչ չեն արել հանցագործությունը կանխելու համար:

An Istanbul court has issued its detailed ruling in the case of Hrant Dink, a Turkish journalist of Armenian origin murdered in 2007, arguing there was no evidence indicating the existence of an organization behind the crime, despite lingering doubts, the Hurriyet Daily News reports.
“If a organization does exist , then it has not been ascertained when and for which purpose it was established. It has not been ascertained on which principles and crimes the organization’s founders established their mutual wills. If there is a structure that presents continuity, then no information could be obtained as to what kinds of actions they have undertaken since Jan. 19, 2007,” read the court’s ruling made public yesterday.
The 216 page ruling also said no organization leaders or members could be identified, and that no evidence could be found to demonstrate the organization was in possession of the necessary means to commit the crimes in question either.
“There is only the fact that a murder leading to so many political consequences was committed by the suspects without an organization , and that this constitutes a situation that runs counter to the natural flow of life,” said the ruling.
While this situation establishes doubt, criminal law holds that doubt should be interpreted in the suspect’s favor, the verdict went on.
“It was thus necessary to acquit the suspects due to lack of evidence, as the suspects’ crimes of establishing, leading, abetting and being members of an organization could not be proven beyond reasonable doubt with clear and precise facts and evidence that leaves no room for hesitation,” said the ruling.
It seems illogical that the murder was planned and premeditated by juveniles without an organization behind them, but those who planned the murder left no evidence that would establish either a de jure or a de facto connection between the triggermen and themselves, the ruling continued.
“The conclusion could be logically drawn that the evidence could have been more accessible if there was no terrorist organization of a magnitude bigger than previously thought.”
Dink was the chief editor for weekly Agos, a newspaper published in Turkish and Armenian. He was shot dead in front of his office on Jan. 19, 2007, in Istanbul. Triggerman Ogün Samast was sentenced to 22 years in prison for the murder last year.
Instigator Yasin Hayal was sentenced on Jan. 19 to aggravated life imprisonment, while former police informant and suspect Erhan Tuncel was released, leading to a public outcry.