Հայերը/ադրբեջանցիները «նույնպես մարդ են» որպես «ժողովրդական դիվանագիտություն»
Այն, ինչն այսօր Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում «ժողովրդական դիվանագիտություն է անվանվում, գործունեություն է, որը հասարակությունների մեջ է ներարկում անհաղթահարելի խնդրի գաղափարը: 1news.az կայքի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Խաղաղարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնի ղեկավար Գեորգի Վանյանը:
«Եվ որքան այն ավելի խորը արմատներ է գցում մարդկանց գիտակցության մեջ որպես անլուծելի խնդիր, այնքան ավելի է խորանում հակամարտությունը: Որքան շատ է խորանում հակամարտությունը, այնքան ավելի է լայնանում ռասիզմի` մեր գենետիկ անհամապատասխանության մասին տեսության դաշտը: Ստեղծված իրավիճակում իր իսկական իմաստով ժողովրդական դիվանագիտության համար տեղ չկա, կիրառության դաշտ չկա; Պոտենցիալ, իհարկե, կա, այն մարդու բնույթի մեջ է: Սակայն դիվանագիտության համար կոնտակտներ և փոխադարձ շահն է կարևոր: Մենք չունենք ոչ մեկը, ոչ մյուսը:
Այսօրվա իրավիճակում մեր հասարակությունների միջև նորմալ շփումն անհնարին է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում և դրա շուրջ առկա ամեն ինչում տիրող խավարամտության պատճառով: Այդուհանդերձ, նորմալ շփման և անգամ «համագոյակցության» պատրաստակամության խնդիրը բավական «ակտուալ» է այսօր: Հակամարտությունը քննող բոլոր մեկնաբանները պարտադիր դիտարկում են այս թեման: Հարցադրումը նման անկյան տակ դանդաղեցված գործողությամբ ռումբերից է, որը պատանդ է վերցնում մարդուն, մթնեցնում է նրա գիտակցությունը, այդ ռումբը վայրկենապես պայթում է` դավաճանի վերածելով յուրաքանչյուրի, ով կհարցնի. «իսկ ինչ է, հայկական/ադրբեջանական հասարակությունը սովորական մարդկանցի՞ց չէ բաղկացած: Թե՞ դրանք արնախում գազանների ոհմակներ են, որոնք, իրենց միջև առկա պատի քանդման դեպքում կհոշոտեն միմյանց մինչև վերջ:
Այս հարցադրման վճիռը կասկածի տակ չի դրվում ոչ Հայասստանում, ոչ Ադրբեջանում, որովհետև ադրբեջանցիները մարդ չեն հայկական հայրենասիրական դատարանի վճռի համաձայն, իսկ հայերը մարդ չեն ադրբեջանական հայրենասիրական դատարանի վճռի համաձայն: Եվ տրամաբանական շարունակությունը տեսնում ենք ժամանակակից ժողովրդական դիվանագետների խիզախ և անսպասելի պնդումներում առ այն, որ «նրանց մեջ էլ մարդիկ կան»: Եվ դա մատուցվում է որպես բազմամյա և լայնաբյուջե տուրիզմի արդյունք` օլիմպիական հաջողությանը հավասարազոր պաթոսով և «բարձր հոգևոր ճշմարտության բացահայտումով»` Նրանց մեջ էլ մարդիկ կան:
Ի՞նչ է անհրաժեշտ անել: Պետք է կանգ առնել և դուրս գալ ինքնահոսի միջից: «Ինչ անել» հարցի համատեքստում ուզում եմ օգտվել առիթից և կոչ անել միջազգային կառույցներին և հիմնադրամին, որոնք տնօրինում են հարկատուների միջոցները, չխրախուսել հարևան ազգերին վերահսկողների ինստիտուտը: Կոչ եմ անում փակել «կոնֆլիկտային տուրիզմի» ֆինանսավորումը և այդ միջոցներն ուղղել պատերազմից տուժածների ֆինանսական փոխհատուցմանը»:

What today in the process of settling the Nagorno-Karabakh conflict is called “people’s democracy” is an activity that instills the idea of an insurmountable conflict, said head of the Caucasus Center of Peace-Making Initiatives Georgy Vanyan, in an interview with 1news.az.
“And the more the conflict is perceived as irreconcilable takes root in people’s minds, the deeper the conflict goes. The deeper the conflict, the greater the racism and theory of our genetic incompatibility. In the current situation, there’s no place, no area of application for public diplomacy in its true sense. There is potential, of course — it’s in human nature itself. But diplomacy needs contact and mutual interest. We have neither one nor the other.
“In today’s situation, normal contact between our societies is impossible due to the prevailing ignorance in Armenian-Azerbaijani relations and in everything surrounding it. However, the question of willingness for normal contact and even ‘co-existence’ of our people is quite relevant today. All those who comment on and examine the conflict mandatorily view this topic. Such an approach is a time bomb that takes a person hostage, obscures his mind — the bomb is triggered instantly, transforming into a traitor anyone who asks, ‘Doesn’t the Armenian/Azerbaijani society consist of ordinary, normal people? Or are they a flock of wild, bloodthirsty predators who, until the wall separating them breaks, will tear each other to the end?’
“The verdict on this issue is doubted in neither Armenia nor Azerbaijan because the Azeris are not people according to the Armenian patriotic tribunal and Armenians are not people according to the Azeri patriotic tribunal. And we see the logical extension of this in the bold and unexpected assertions of modern public diplomacy that ‘there are people among them too.’ And this is presented as the result of tourism of many years and a big budget, with the tantamount pathos of Olympic achievement and highly spiritual attainment: ‘Among them there are people too’.
“What should be done? It’s necessary to stop and get out of inertia… In the context of the question ‘What should I do?’ I want to take this opportunity to urge international organizations and foundations that manage taxpayers’ resources not to encourage the practice of supervisors regulating relations between peoples of neighboring countries. I urge funding for ‘conflict tourism’ to end and to redirect those funds to financially compensate the victims of war and those who are suffering losses to the ongoing conflict.”