Հայերին ու ադրբեջանցիներին կարող է միավորել ջրամատակարարումն ու էներգետիկան
Հակամարտող կողմերի միջև հումանիտար կապերի զարգացման համար շատ հնարավորություններ կան: Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի ամերիկացի համանախագահ Ռոբերտ Բրադտկեն, հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը:
Ամերիկացի դիվանագետի խոսքով` հումանիտար կապերի զարգացումը շատ կարևոր է. «Այս մասին խոսել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահները: Նրանք խոստանում են, որ հումանիտար կապերն էլ ավելի կզարգանան: Մենք միայն հիմա ենք սկսում հումանիտար կապեր ձևավորել: Սա միայն սկիզբն է: Համագործակցությունն այս փուլում մեզ շատ է հուսադրում»:
Հիշեցնելով, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերին համանախագահները այցելել էին ադրբեջանա-հայկական սահմանը, Բրադտկեն ասել է. «Մենք տեսանք, որ երկու կողմերում ապրող մարդիկ բախվում են միևնույն խնդիրներին` ջրամատակարարում, էներգետիկ խնդիրներ: Մենք կցանկանայինք միևնույն խնդիրների բախվող մարդկանց համար որևէ համագործակցություն ստեղծել»:

Водоснабжение и энергетические проблемы могут помочь карабахскому вопросу
Для развития гуманитарных связей между сторонами карабахского конфликта есть много возможностей, заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Роберт Брадтке.
Как передает «АПА», американский дипломат, отвечая на вопрос «Ожидаются ли новые шаги в рамках гуманитарного сотрудничества между Азербайджаном и Арменией», отметил важность развития гуманитарных связей: «Об этом говорили и президенты Азербайджана и Армении. Они обнадеживают, что гуманитарные связи будут еще больше развиваться. Мы только сейчас начинаем строить гуманитарные связи. Это еще начало. Сотрудничество на этом этапе нас очень обнадеживает».
Напомнив, что в декабре прошлого года сопредседатели посетили азербайджано-армянскую границу, Брадтке сказал: «Мы видели, что проживающие по обе стороны люди сталкиваются с одинаковыми проблемами – водоснабжение, энергетические проблемы. Мы хотели бы построить какое-либо сотрудничество между людьми, сталкивающимися с одними и теми же проблемами».