Հայրիկյանի ԱԻՄ-ն ընտրություններին ոչ մի ուժի չի միանա
Ազգային Ինքնորոշում Միավորում (ԱԻՄ) կուսակցության ղեկավարությունը,  արձանագրելով քաղաքացիների բավարար աջակցության բացակայությանը, հրաժարվել է գալիք խորհրդարանական ընտրություններին միայնակ մասնակցելուց: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ԱԻՄ ղեկավար Պարույր Հայրիկյանը:
«Որոշում էր ընդունված, որ մենք չենք մասնակցելու ընտրություներին, բայց ԱԻՄ-ականների մի մասն առաջարկել է դիմել քաղաքացիների ու ստանալ նրանց աջակցությունը: Նրանք համոզված էին, որ մենք դրական պատասխան կստանանք ու սկզբնական շրջանում այդ ակնկալիքներն արդարացված էին: Դա ինչ-որ մի փուլ էր, որից հետո մենք փաստի առաջ կանգնեցինք, որ այդպես շարունակել չի կարելի», - ասել է Հայրիկյանը` նշելով, որ խանդավառության փուլը երկար չի տևել և քաղաքացիներից ստացած հանգանակությունը, որն ԱԻՄ-ը խնդրել էր ընտրություններին մասնակցելու համար, մեծ չի եղել` ընդամենը 14 միլիոն 400 հազար դրամ` ներառյալ խոստացված գումարները:
Նրա խոսքով՝ արդյունքում, կուսակցությունը պատավորված  է զգացել ազդարարել, որ ԱԻՄ-ը, որպես քաղաքական կազմակերպություն, չունի այնպիսի գործնական, առարկայական, հասարակական  աջակցություն, որի դեպքում արդարացված կլիներ ինքնուրույն ընտրություններին գնալու կոչը:
Հայրիկյանի հավաստմամբ՝ ընտրությունների ու ընտրարշավի համար հանգանակած գումարները մինչև վերջին դրամը կվերադարձվեն նվիրատուներին:
«ԱԻՄ-ականներին իրավունք է տրվում ընտրություն կոչվող միջոցառմանը մասնակցել կամ չմասնակցել սեփական հայեցողությամբ», - հայտարարել է Հայրիկյանը:

Paruyr Hayrikyan's Union for Self-Determination Pulls Out of Parliamentary Electoral Race
Union for Self-Determination (AIM) party leader Paruyr Hayrikyan, acknowledging a lack of sufficient support from the public, has renounced running in the upcoming parliamentary elections, he said himself at a press conference in the Armenian capital today.
"We decided not to participate in the elections, but a portion of AIM members suggested appealing to citizens to get their support. They were convinced that we would get a positive response and at the initial stage, those expectations were justified. That was a stage of some sort after which we were confronted with the fact that we are unable to continue this way," he said, noting that this period of enthusiasm, however, didn't last long, and the donations the party received from the public (which AIM asked for in order to participate in the elections) weren't great — just 14 million 400 thousand drams (a little over $37 thousand USD).
As a result, Hayrikyan continued, the party felt obliged to make public that AIM, as a political organization, doesn't have such practical, public support, in which case the call to run in the elections on its own would've been justified.
The party leader assured that all the money donated for the elections and the election campaign will be returned to donors.
"AIM members have the right to participate or not in the elections at their own discretion," he said.