Քաղաքական գործիչը Պուտինի պատճառով ՀԱԿ-ի հետ խնդիրներ չի ունեցել
Հայ Ազգային Կոնգրեսում տիրում է ժողովրդավարություն. ՀԱԿ անդամ շատ կուսակցություններ բազում հարցերում ունեն տարբեր կողմնորոշում և ազատություն` բարձրաձայնելու իրենց կարծիքը: Այս մասին հայտարարել է Սոցիալ Դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության ատենապետ Լյուդմիլա Սարգսյանը` պատասխանելով Epress.am-ի հարցին, թե արդյոք ՍԴՀԿ-ն խնդիրներ չի ունեցել ՀԱԿ-ի հետ` Ռուսաստանի նախագահական ընտրությունների առնչությամբ ունեցած իր դիրքորոշման պատճառով:
«Եթե հնարավոր լիներ, որ մենք խնդիրներ ունենայինք ՀԱԿ-ի ներսում այն հայտարարությունից հետո, որ կոչ ենք անում ՌԴ-ում բնակվող մեր հայրենակիցներին քվեարկել Վլադիմիր Պուտինի օգտնին, մենք նման հայտարարություն չէինք անի»,- ասել է Սարգսյանը:
ՍԴՀԿ ատենապետը հերքել է այն լուրերը, թե ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանից ստացել է զգուշացում` Վլադիմիր Պուտինին սատարելու կոչ անելու և ընտրություններից հետո նրա հաղթանակը ողջունելու համար:
«Լևոն Տեր-Պետրոսյանը երբեք իրեն թույլ չի տվել դիտողութուն անել որևէ կուսակցության: Եթե նկատել եք, Կոնգրեսում որոշ այլ կուսակցություներ այլ տեսակետ են հայտնել Ռուսատանի ընտրությունների առթիվ: Կոնգրեսում կան արևմտամետ, և ռուսամետ ուժեր: Մենք պարտավոր ենք պահպանել այն ռազմական բարիդրացիական հարաբերությունները, որոնք ունեցել ենք Ռուսատանի հետ»,- ասել է Լյուդմիլա Սարգսյանը:

Leader of the opposition bloc the Armenian National Congress (HAK) Levon Ter-Petrossian has never allowed himself to make remarks on any political party, said Lyudmila Sargsyan, leader of the Social Democrat Hunchukian Party, a HAK member party, earlier today, refuting reports that the HAK leader was berated for urging Armenians in Russia to back president-elect Vladimir Putin (pictured) and subsequently, issuing congratulations on winning the election.
According to Sargsyan, the numerous parties that comprise the Armenian National Congress have different positions on different issues, but are free to share their opinions publicly.
"We would not urge our compatriots living in Russia to vote for Vladimir Putin if it could cause problems within HAK," she said.
"If you noticed, other parties in HAK expressed different view on the elections in Russia. There are pro-Western and pro-Russian forces within the Congress. We are obliged to preserve the strategic, good-neighborly relations we've had with Russia," she added.