«Ժառանգությունն» ու ԱԴ-ն որոշումները կընդունեն Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մարմնավորած ուղենիշների հանգույն
«Ժառանգություն» և «Ազատ դեմոկրատներ» (ԱԴ) կուսակցությունները համատեղ հռչակագիր են հրապարակել, որում նշում են, թե «հետայսու քաղաքական-քաղաքացիական համալիր այլընտրանք ենք ներկայացնում հանրապետության ժողովրդավարական-ազգային վերափոխման համար և մեզ հռչակում ենք միացյալ մեկ ամբողջություն, որտեղ հարգվում է անհատի մտքի ու արտահայտման ազատությունը և ապահովված է գաղափարների ու քաղաքական տարբերակների բաց, անկաշկանդ մրցակցություն»:
«Ուխտ նոր Հայաստանի» անունը կրող հռչակագրի մեջ կուսակցությունները նշում են, որ իրենց  դավանած գերագույն արժեքներն են քաղաքացիական իրավունքը, պետական ինքնիշխանությունը և ազգային շահը:
«Այդ արժեքների ամրապնդման ու տարածման հրամայականով մենք մասնակցելու ենք առաջիկա խորհրդարանական, ապաև` նախագահական ընտրություններին: Մենք պայքարելու ենք հաղթելու համար և ձևավորելու ենք նոր իշխանություն` նոր կառավարությամբ:
Մենք հաստատում ենք մեր ներսում որոշումների կոլեգիալ ընդունման կարգը` Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մարմնավորած քաղաքական, մարդկային ու էթիկական որակների և ուղենիշների հանգույն: Մեր նպատակներն իրագործելու ճանապարհին բոլոր համախոհ անդամներով ստանձնում ենք անհատական պատասխանատվություն և հավաքական հանձնառություն քաղաքական վճիռների կենսակոչման համար: Մենք միատեղ ուխտ ենք անում անշահախնդիր և անմնացորդ հանրային ծառայության:
Մենք ազատ մրցակցային տնտեսության և սոցիալական շուկայի կողմնակիցներ ենք, իսկ քաղաքական ոլորտում նախապատվությունը տալիս ենք խորհրդարանական կառավարման տիպօրինակին», - հայտարարում են հռչակագրի հեղինակները:
Հռչակագրի մեջ անդրադարձ է կատարվում նաև արտաքին քաղաքականությանը: Մասնավորապես, կուսակցություններն ընդունում են, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն պատմական արդարության, միջազգային իրավունքի, Հայոց ցեղասպանության ու Մեծ հայրենազրկման ճանաչման և հատուցման հիման վրա: Հայաստան-Թուրքիա սահմանը պետք է բացվի, իսկ դիվանագիտական հարաբերությունները պետք է հաստատվեն առանց նախապայմանների: Համաձայն հռչակագրի, եթե Թուրքիան շարունակի նախապայմաններ առաջ քաշել, ապա Հայաստանը նույնպես պետք է սեղանին դնի իր նախապայմանները:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության` Արցախի խնդիրը պետք է լուծվի նրա ինքնիշխանության և ամբողջականության ճանաչման եղանակով: ԼՂՀ-ը նաև պետք է ինքնուրույն սերտաճի միջազգային և հատկապես` եվրոպական կառույցներում:
Ընդունելով հանդերձ Ռուսաստանի հետ իրավահավասար ռազմավարական և ԱՄՆ-ի հետ սերտ գործընկերային հարաբերությունների զարգացման ու խորացման անհրաժեշտությունը, Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր արտաքին քաղաքական ուղենիշ մենք համարում ենք հարաճուն ինտեգրումը եվրոպական հանրակարգերին` Եվրոպական Միության լիիրավ անդամ դառնալու հեռանկարով», - եզրափակում է «Ուխտ նոր Հայաստանի» հռչակագիրը:

Qualities Embodied by Raffi Hovannisian to Affect Decisions Made by Heritage Party, Free Democrats
In a joint declaration comprised on Mar. 24 but disseminated today, the Heritage Party and the Free Democrats declare themselves "a union — a complete political and civic alternative for the citizens of our republic."
The declaration, titled "Covenant for a New Armenia," reads much like an election campaign platform and outlines the parties' values and beliefs on a number of topics including civil rights, economics, Armenia-Turkey relations, the Nagorno-Karabakh conflict, and cooperation with Russia, the US and the EU. It reads, in part, as follows:
"Our supreme values are civil rights, state sovereignty, and the national interest. We will contend first the upcoming parliamentary elections and then the presidential elections, with the single ambition of reinforcing these values. We shall struggle for our victory and establish a new ruling authority with a new government.
"Within our union, we shall abide by a process of collegial decision-making, in harmony with the political, human, and ethical qualities embodied by Raffi K. Hovannisian . We hereby assume individual responsibility and collective accountability for the realization of our joint political decisions and commitments. We enter into a new covenant of true, unconditional civil service.
"In economics, we defend the principle of free, competitive, and social markets. In the political sphere, we advocate for a parliamentary model of state administration.
"We believe that Armenian-Turkish relations must be established upon the realization of historical justice and international law, recognition of the Armenian Genocide, and restitution for that Great National Dispossession. The Armenian-Turkish frontier must be opened and diplomatic relations between the two neighboring countries achieved without preconditions. If Turkey continues to push its preconditions, however, then Armenia also must bring her preconditions to the table.
"A rightful resolution in the matter of the Mountainous Karabagh Republic—Artsakh—must be anchored in the international affirmation of its sovereignty and integrity. As an independent republic, Artsakh must accede to world, and especially European, institutions.
"Acknowledging the importance of a mutually strategic cooperation with Russia and the imperative of the development of a comprehensive partnership with the United States of America, we aim in our foreign policy for deep integration with the community of European nations and look forward to our republic’s membership in the European Union."