Ինչպե՞ս պահել լրագրողական էթիկան, եթե առաջադրվել է Սամվել Ալեքսանյանը
Ուշադիր նայելով ընտրացուցակներին լրագրողները պետք է խախտեն էթիկայի կանոնները, որովհետև նրանց այլընտրանք չի մնում: Այս մասին այսօր հայտարարել է «Հետաքննող լրագրողներ» հասարակական կազմակերպության նախագահ, hetq.am կայքի խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանը, ով ելույթ է ունեցել ապրիլի 2-ից 3-ը «Կոնգրես» հյուրանոցում «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» (ԻԵՄ) հասարակական կազմակերպության, ԵԱՀԿ-ի Երևանի գրասենյակի և Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան աջակցությամբ անցկացվող «2012թ. խորհրդարանական ընտրությունների արժանահավատ, պատասխանատու և հավասարակշռված լուսաբանում» սեմինար-վերապատրաստման շրջանակներում:
Խոսելով ընտրությունների կտրվածքով լրագրողական Էթիկայի մասին` Բաղդասարյանն ասել է, որ ընտրացուցակում ընդգրկված են մարդիկ, որոնց մասին տարիներ շարունակ լրագրողները ամենատարբեր բացահայտումներ են արել, մարդիկ, որոնք ընտրակեղծիքներով են զբաղվել, որոնց նկատմամբ նույնիսկ քրեական գործեր կան հարուցված:
«Եվ հիմա լրագրողներին ասում են` պետք է պահպանել լրագրողական էթիկան: Ոնց կարող ենք էթիկա պահպանել, երբ որ դու ամեն ինչ գիտես այդ մարդկանց մասին: Օրինակներ բերեմ, ասենք, Սամվել Ալեքսանյանը նախընտրական հանդիպում է կազմակերպում Մալաթիայի «Երևան Սիթիի» մոտ: Լրագրողը ո՞նց պետք է սկսի ռեպորտաժը: Նա պիտի ասի չէ՞, որ սա հայտնի օլիգարխ է,  քաղաքում ունի վեց «Սիթիներ», ևս  երեքը պատրաստվում է կառուցել,  նա շաքարի հիմնական ներկրողն է` 99 տոկոսի ներկրողն է: Նա այս կողքի «Սիթիում» վաճառում է կեղծ օղիներ, հինգ անգամ տնտեսական մրցակցության հանձնաժողովը նրան տուգանել է, նա շարունակում է վաճառել կեղծված օղիները, և ամենակարևորը հասարակության մեջ  նա հայտնի է Լֆիկ Սամո անունով: Լրագրողը ոչ մի վերաբերմունք ցույց չի տալիս,  ուղղակի թվարկում է էն ինչ-որ կա, լրագրողը օբյեկտիվ է, օբյեկտիվ փաստերն է  ներկայացնում: Ես դեռ ամենակարևոր մասը չասեցի. նա քրեական ինչ-որ պատմությունների մեջ է եղել», - ասել է Բաղդասարյանը:
Որպես մեկ այլ օրինակ բանախոսը նշել է ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Հեղինե Բիշարյանին` ընդգծելով, որ նրա մասին խոսելուց լրագրողը չի կարող նրա ամենամոտ գործընկերոջ գնահատականը չասել` «Էգ առյուծ»:
«Կամ Արտաշես Գեղամյանի (ՀՀԿ ցուցակի 17-րդ համար) մասին խոսելուց չպիտի՞ ասենք, որ նախագահը մի քանի տարի առաջ նրան դհոլ էր անվանել: Սա ընդամենը փաստեր հրապարկել է,  բայց մեդիա էքսպերտները միանգամից կարող են ասել` էթիկայի խախտում է: Էդպես էլ ասում են», - ասել է Բաղդասարյանը:

How to Maintain Journalism Ethics When Oligarchs Nominated as Election Candidates? Opinion
Carefully reviewing the lists of election candidates, journalists have to violate ethical norms because they have no alternative, said Hetq Investigative Journalists NGO president, hetq.am chief editor Edik Baghdasaryan in his speech at a seminar and training for journalists in Armenia titled “Reliable, Responsible and Balanced Coverage of the 2012 Parliamentary Elections” organized by the Europe in Law Association, the OSCE Yerevan office and the US Embassy in Armenia, taking place in Congress Hotel from Apr. 2–3.
Speaking about journalism ethics during election period, Baghdasaryan said included on lists of candidates in the upcoming parliamentary election are those on whom journalists have uncovered various dirt over the years, people who have engaged in electoral fraud and against whom criminal cases are even launched.
"And now they tell journalists, you have to maintain journalistic ethics. How can we observe journalistic ethics when you know everything about those people? Let me cite some examples: Samvel Aleksanyan organizes a pre-election meeting near the Yerevan City in Malatya . How should the reporter begin her report? She has to say (right?) that is a well-known oligarch; he has six Yerevan City in the city and is preparing to build three more; he is the main importer of sugar — the importer of 99% . He sells counterfeit vodka in this Yerevan City here; he's been fined five times by the State Commission for the Protection of Economic Competition; he continues to sell counterfeit vodka; and most importantly, he is known in public by the name Lfik Samo. The journalist isn't expressing any position, she is simply listing that which is; the journalist is objective, is presenting the objective facts. I didn't even say the most important part: he's been involved in some criminal activity," Baghdasaryan said.
As another example, the Hetq Investigative Journalists NGO president cited Rule of Law (Orinats Yerkir, or OEK) MP Heghine Bisharyan, stressing that journalists, when referring to her, cannot not say her closest friend's assessment of her — "a lioness".
"Or speaking about Geghamyan, shouldn't we say that a few years ago the president called him a dhole ? This is just making facts public, but media experts can immediately say it's a breach of ethics. And they do," he said.