«Դա թութք է». Հրանտ Բագրատյանը խոսել է Մաքսային միության մասին (ՎԻԴԵՈ)
Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալը չի կարող չուղեկցվել տնտեսական անկմամբ, և դա տեղի կունենա առնվազն առաջիկա  3-7 տարիներին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, տնտեսագետ Հրանտ Բագրատյանը՝ անդադառնալով Մաքսային միությանը միանալու Սերժ Սարգսյանի որոշմանը:
Բագրատյանի խոսքով՝ հետագայում ճիշտ քաղաքականություն վարելու դեպքում հնարավոր է տնտեսապես բարենպաստ պայմաններ ստեղծել Հայաստանի համար, սակայն տնտեսագետը նկատել է, որ դա անելու համար գործող իշխանությունը չունի բավարար մտավոր ընդունակություններ: Դրական պայմաններ կարող են ստեղծվել, օրինակ, կոնյակի, գինու արտադության ծավալները մեծացնելու համար, շուկան կմեծանա շինարարական ընկերությունների համար և այլն:
Առաջին քայլը, որ այժմ պետք է արվի, ըստ Բագրատյանի, հանրաքվե անցկացնելն է՝ անկախ դրա հնարավոր արդյունքից: Երկրորդը՝ Հայաստանը պետք է պահանջի Մաքսային միության մյուս անդամներից անցումային շրջանի հնարավորություն՝ տնտեսական անկումից խուսափելու և հետագայում ևս իր համար շահավետ պայմաններ ապահովելու համար:
ԱԺ պատգամավորի խոսքով՝ ամենավատն այս ամենի մեջ այն է, որ Հայաստանը սեպտեմբերի 3-ին համաձայնեց մտնել Մաքսային միության մեջ զոռով՝ կորցնելով վստահությունը Եվրոպայի աչքում և համագործակցության հեռանկարները առաջիկա 50 տարիներին, և, Ռուսաստանի մոտ ստեղծելով տպավորություն, որ կարող է «քցել ամեն պահի»:
Բագրատյանն անդրադարձել է ռուբլու գոտու մեջ մտնելու վարկածներին՝ ասելով, որ անհնար է պատկերացնել Մաքսային միությունն առանց նույն արժույթի: Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելուն, ըստ տնտեսագետի, Ռուսաստանը չի ստիպի դա անել, քանի որ դա իր շահերից չի բխում՝ հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանում կենսամակարդակն ավելի ցածր է: Նրա բնորոշմամբ՝ Ռուսաստանի համար «դա թութքն է», Ռուսաստանն ավելի մեծ շահագրգռվածություն ուներ սկզբում Ուկրաինային, ապա Հայաստանին Մաքսային միություն մտցնելու մեջ:
Եվրոպական միության հետ Ասոցացման համաձայնագրի կնքումը, Բագրատյանի խոսքով, գոնե սկզբնական շրջանում շահավետ կլիներ: Կէժանանային եվրոպական ապրանքները, այդ թվում նաև թուրքական, քանի որ Հայաստանը և Թուրքիան կհայտվեին նույն տնտեսական գոտում, ուստի հնարավոր կլիներ նաև սահմանի բացման հարցը քննարկել: Իսկ այժմ հնարավոր կլինի ավելի էժան «Նիվա» մակնիշի մեքենա գնել, սակայն եվրոպական մեքենաները կթանկանան:

Armenia's joining the Customs Union cannot not be accompanied by an economic recession, and that will happen in the coming 3 to 7 years, said economist, Armenian National Congress (HAK) faction MP Hrant Bagratyan at a meeting with journalists in Yerevan today.
According to Bagratyan, creating favorable economic conditions in Armenia is possible if proper policies are adopted in the future, adding, however, that the current ruling authorities do not have the sufficient mental abilities to do that. For example, positive conditions can be created to increase the volume of brandy and wine production; the market will grow for construction companies, and so on.
The first step that has to be taken, according to the economist, is to hold a referendum — regardless of its possible outcome. Second, Armenia has to ask the other members of the Customs Union for a transition period in order to avoid an economic slump and to ensure advantageous conditions in the future.
The worst thing in all of this, Bagratyan said, is that on Sept. 3, Armenia agreed to enter the Customs Union by force, losing Europe's trust and prospects of cooperation in the coming 50 years and leaving Russia with the impression that it can control every moment.
To the possibility of Armenia adopting the Russian Ruble as it's currency, Bagratyan said that it's impossible to imagine the Customs Union without a single currency. As for becoming a part of Russia, the economist believes Russia won't force Armenia to do that, since it doesn't stem from its interests, considering that the standard of living in Armenia is considerably lower. Russia had greater interest initially to get Ukraine, then Armenia into the Customs Union.
As for Armenia's signing an Association Agreement with the EU, Bagratyan believes that at least in the initial stage it would've been advantageous. The price of European goods in Armenia would decrease, as would goods from Turkey, since Armenia and Turkey would be in the same economic zone. Also, it would've been possible to discuss the issue of opening the Armenia-Turkey border. But now, it will be possible to buy cheaper Russian-made Lada Nivas, while the price for European cars will increase.