ՄԱԿ-ին և ԵԽ-ին խնդրում են քայլեր ձեռնարկել Տիգրան Առաքելյանին ազատելու ուղղությամբ
Հայաստանում գործող 22 հասարակական կազմակերպություններ և անհատ քաղաքացիներ նամակ են հղել ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի պաշտոնյաներին՝ իրենց մտահոգությունը հայտնելով Հայաստանում քաղաքական հայացքների համար իրականացվող հետապնդումների կապակցությամբ: «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռւոպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ի կողմից տարածած նամակի հեղինակները խնդրում են, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Նավանեթհեմ Փիլեյին, Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) գլխավոր քարտուղար Թյորբյորն Յագլանդին, ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուլժնիեկսին միջոցներ ձեռնարկել ընդդիմադիր քաղաքական ակտիվիստների նկատմամբ հարուցված քրեական գործի արդարացի քննության և քաղաքական բանտարկյալ Տիգրան Առաքելյանին կալանքից ազատելու ուղղությամբ:
Ներկայացնելով Տիգրան Առաքելյանի և ՀԱԿ այլ 6 ակտիվիստների գործի քննության մանրամասները՝ նամակի հեղինակները նշում են, որ, ինչպես իրավապահ մարմինները, այնպես էլ դատարանը չեն իրականացրել գործի պատշաճ, լիարժեք և բազմակորղմանի քննություն՝ հաշվի չառնելով բազմաթիվ վկայություններ և խոշտանգումների վերաբերյալ հայտարարություններ:
«Ակտիվիստների նկատմամբ հարուցված քրեական գործը ներկայումս գտնվում է դատական կարգով բողոքարկման փուլում: Տիգրան Առաքելյանը միջադեպի օրվանից մինչ օրս անազատության մեջ է, իսկ նրա փաստաբանների՝ կալանքը այլ խափանման միջոցով փոխարինելու մասին բազմաթիվ միջնորդությունները, այդ թվում նաև 2013 թ. սեպտեմբերի 18-ին ներկայացված միջնորդությունը 110 քաղաքացիների երաշխավորությամբ, հետևողաբար մերժվում են դատարանի կողմից:
Հանդիսանալով Միավորված ազգերի կազմակերպության և Եվրոպայի խորհրդի անդամ և ՀՀ Սահմանադրության ուժով՝ Հայաստանը կրում է պարտավորություն կատարել այս մարմինների շրջանակներում և դրանց հարակից կառույցների կողմից ընդունվող փաստաթղթերի պահանջները և հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային սկզբունքներին: Այնուամենայնիվ, մինչ օրս վերը նշված ՀԱԿ ակտիվիստների առնչությամբ ՀՀ իրավապահ մարմինների գործողություններով և նրանց ազդեցության տակ գործող դատարանների որոշումներով ոտնահարվել են մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները, ինչի արդյունքում ՀՀ-ն խախտել է մի շարք միջազգային պարտավորությունները: Մասնավորապես` Տիգրան Առաքելյանի ազատազրկումն ակնհայտորեն պայմանավորված է եղել իր ընդդիմադիր ակտիվիստ լինելու հանգամանքով և հիմնավորված է միայն ոստիկանների ցուցմունքներով: Մյուս երեք ակտիվիստներին սպառնում է քաղաքական բանտարկյալ դառնալու ճակատագիրը, եթե նրանց վերաքննիչ բողոքն առաջիկայում չբավարարվի և դատարանի վճիռը մտնի ուժի մեջ», - նշում են դիմումի հեղինակները:
ՀԿ-ներն ու անհատ քաղաքացիները դիմում են մարդու իրավունքներով մտահոգ համաշխարհային և եվրոպական միջպետական կազմակերպություններին և կառույցներին՝ հայցելով նրանց միջամտությունը՝ պահանջելու Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից կատարելու մարդու իրավունքների բնագավառում ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝ անհապաղ ազատ արձակելու քաղբանտարկյալ Տիգրան Առաքելյանին և դադարեցնելու Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի, Սարգիս Գևորգյանի և Դավիթ Քիրամիջյանի նկատմամբ անօրինական կերպով հարուցված քրեական գործը:

Armenian NGOs, Individuals Appeal to UN, Council of Europe for Opposition Activist's Release
Twenty-two individuals and representatives of NGOs operating in Armenia have issued an appeal to several UN and Council of Europe representatives to express their concern regarding persecutions in Armenia based on political views. Signatories of the letter disseminated by Transparency International Anti-Corruption Center particularly ask UN High Commissioner on Human Rights Navi Pillay, Secretary General of the Council of Europe (CoE) Thorbjørn Jagland, Commissioner for Human Rights of the CoE Nils Muižnieks, among others to take action towards a fair investigation of the criminal case against opposition activists and the release of political prisoner Tigran Arakelyan.
Outlining the details of the case against Arakelyan and 3 other young activists of the Armenian National Congress (HAK), the signatories state that neither law enforcement bodies nor the court "conducted a proper, thorough and comprehensive investigation, ignoring numerous testimonies and statements about torture."
"The criminal case against the activists is currently being appealed in court. Tigran Arakelyan has been in custody since the day of the incident and the numerous petitions submitted by his attorneys, as well as the pledge by 110 citizens on September 18, 2013 were consistently rejected by the Court.
"Being a member of the UN and the CoE and the power of the RA Constitution, Armenia bears the obligation to implement the requirements of adopted by these institutions and their adjacent bodies and to adhere to the international principles on the protection of human rights. Nevertheless, to date the actions by the RA Law Enforcement Bodies and decrees by the courts influenced by those bodies regarding ANC activists have breached human rights and fundamental freedoms, resulting in violation of a number of international obligations of the Republic of Armenia. Particularly, T.Arakelyan incarceration is clearly connected with his being an opposition activist, which has been justified by police testimony as well. The other 3 activists face the threat of becoming political prisoners if the appeal is not satisfied in future and the court decree comes into force.
"We appeal to the international and European intergovernmental organizations and institutions concerned with human rights issues, requesting their interference to demand that the authorities of the Republic of Armenia carry out the international human rights obligations and immediately release political prisoner Tigran Arakelyan and drop the criminal case against Tigran Arakelyan, Artak Karapetyan, Sargis Gevorgyan, and Davit Kiramijyan," reads the letter, in part.