ՄԱԿ-ին և ԵԽ-ին խնդրում են քայլեր ձեռնարկել Տիգրան Առաքելյանին ազատելու ուղղությամբ
Հայաստանում գործող 22 հասարակական կազմակերպություններ և անհատ քաղաքացիներ նամակ են հղել ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի պաշտոնյաներին՝ իրենց մտահոգությունը հայտնելով Հայաստանում քաղաքական հայացքների համար իրականացվող հետապնդումների կապակցությամբ: «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռւոպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ի կողմից տարածած նամակի հեղինակները խնդրում են, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Նավանեթհեմ Փիլեյին, Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) գլխավոր քարտուղար Թյորբյորն Յագլանդին, ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուլժնիեկսին միջոցներ ձեռնարկել ընդդիմադիր քաղաքական ակտիվիստների նկատմամբ հարուցված քրեական գործի արդարացի քննության և քաղաքական բանտարկյալ Տիգրան Առաքելյանին կալանքից ազատելու ուղղությամբ:
Ներկայացնելով Տիգրան Առաքելյանի և ՀԱԿ այլ 6 ակտիվիստների գործի քննության մանրամասները՝ նամակի հեղինակները նշում են, որ, ինչպես իրավապահ մարմինները, այնպես էլ դատարանը չեն իրականացրել գործի պատշաճ, լիարժեք և բազմակորղմանի քննություն՝ հաշվի չառնելով բազմաթիվ վկայություններ և խոշտանգումների վերաբերյալ հայտարարություններ:
«Ակտիվիստների նկատմամբ հարուցված քրեական գործը ներկայումս գտնվում է դատական կարգով բողոքարկման փուլում: Տիգրան Առաքելյանը միջադեպի օրվանից մինչ օրս անազատության մեջ է, իսկ նրա փաստաբանների՝ կալանքը այլ խափանման միջոցով փոխարինելու մասին բազմաթիվ միջնորդությունները, այդ թվում նաև 2013 թ. սեպտեմբերի 18-ին ներկայացված միջնորդությունը 110 քաղաքացիների երաշխավորությամբ, հետևողաբար մերժվում են դատարանի կողմից:
Հանդիսանալով Միավորված ազգերի կազմակերպության և Եվրոպայի խորհրդի անդամ և ՀՀ Սահմանադրության ուժով՝ Հայաստանը կրում է պարտավորություն կատարել այս մարմինների շրջանակներում և դրանց հարակից կառույցների կողմից ընդունվող փաստաթղթերի պահանջները և հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային սկզբունքներին: Այնուամենայնիվ, մինչ օրս վերը նշված ՀԱԿ ակտիվիստների առնչությամբ ՀՀ իրավապահ մարմինների գործողություններով և նրանց ազդեցության տակ գործող դատարանների որոշումներով ոտնահարվել են մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները, ինչի արդյունքում ՀՀ-ն խախտել է մի շարք միջազգային պարտավորությունները: Մասնավորապես` Տիգրան Առաքելյանի ազատազրկումն ակնհայտորեն պայմանավորված է եղել իր ընդդիմադիր ակտիվիստ լինելու հանգամանքով և հիմնավորված է միայն ոստիկանների ցուցմունքներով: Մյուս երեք ակտիվիստներին սպառնում է քաղաքական բանտարկյալ դառնալու ճակատագիրը, եթե նրանց վերաքննիչ բողոքն առաջիկայում չբավարարվի և դատարանի վճիռը մտնի ուժի մեջ», - նշում են դիմումի հեղինակները:
ՀԿ-ներն ու անհատ քաղաքացիները դիմում են մարդու իրավունքներով մտահոգ համաշխարհային և եվրոպական միջպետական կազմակերպություններին և կառույցներին՝ հայցելով նրանց միջամտությունը՝ պահանջելու Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններից կատարելու մարդու իրավունքների բնագավառում ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝ անհապաղ ազատ արձակելու քաղբանտարկյալ Տիգրան Առաքելյանին և դադարեցնելու Տիգրան Առաքելյանի, Արտակ Կարապետյանի, Սարգիս Գևորգյանի և Դավիթ Քիրամիջյանի նկատմամբ անօրինական կերպով հարուցված քրեական գործը:

ООН и Совет Европы просят вступиться за армянского политзаключенного
22 действующие в Армении общественные организации и частные лица отправили письмо чиновникам ООН и Совета Европы, в котором выражают обеспокоенность в связи с преследованиями в Армении, осуществляемыми по политическим мотивам. Авторы письма, распространенного общественной организацией «Антикоррупционный центр Transparency International» просят европейских чиновников принять меры для справедливого следствия по делу оппозиционных активистов и освобождения политзаключенного Тиграна Аракеляна.
Представляя подробности следствия по делу Аракеляна и других активистов «Армянского национального конгресса», авторы письма отметили, что ни правоохранительные органы, ни суд не сумели провести должное, полноценное и всестороннее следствие, учитывая множество свидетельств и заявлений о примененном насилии.
«Возбужденное против активистов уголовное дело находится на этапе обжалования. Тигран Аракелян пребывает в заключении со дня инцидента, а суд последовательно отклоняет множество ходатайств адвокатов о смене меры пресечения, в том числе ходатайство-поручительство от 18 сентября 2013г., подписанное 110 гражданами.
Будучи членом ООН и СЕ, а также согласно Конституции страны, Армения обязана выполнять требования документов, принимаемых в рамках этих структур, и оставаться верной международным принципам защиты прав человека». Кроме того, в письме отмечается, что заключение под стражу Тиграна Аракеляна было обусловлено тем, что он – оппозиционный активист, и подкреплено только показаниями полицейских. Трем другим активистам грозит участь стать политическими заключенными, если их апелляционная жалоба не будет удовлетворена, и решение суда вступит в силу.
Общественные организации и частные лица обращаются к обеспокоенным правами человека мировым и европейским международным организациям и структурам с просьбой поддержать направленное властям Армении требование выполнить обязательства в сфере прав человека, немедленно освободить политзаключенного Тиграна Аракеляна и прекратить незаконно возбужденное уголовное дело в отношении Тиграна Аракеляна, Артака Карапетяна, Саргиса Геворгяна и Давида Кирамиджяна.