ՎԻԴԵՈ. Ակտիվիստները «չընտիրին» հիշեցրել են իր «չընտիր» լինելու մասին
Այսօր ժամը 16.00-ին Ազատության հրապարակից մեկնարկել է Հայաստանի անկախության 22-ամյակին նվիրված երթ, որին մասնակցում էին քաղաքացիական ակտիվիստներ, ՀԱԿ, «Ժառանգություն», «Հայազն» կուսակցությունների անդամներ, ինչպես նաև ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
Երթի մեկնարկին մասնակիցներից Կարեն Թովմասյանը Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանի պահանջով ներկայացրել է ակցիայի երթուղին, որպեսզի ոստիկաններն ապահովեն երթի անվտանգությունը: Երթի մասնակիցները, «Ազատ, անկախ Հայաստան», «Սերժիկ, հեռացիր», «Հայաստանը մենք ենք»  վանկարկելով, անցել են Հյուսիսային պողոտայով, հասել Հանրապետության հրապարակ, որտեղ կանգ են առել և «Ամոթ, ամոթ» վանկարկումներ ուղղել հրապարակում նախատեսվող միջոցառմանը:
Երթը շարունակվել է Ամիրյան փողոցով, Մաշտոցի պողոտայով, որտեղ ոստիտականները, պատնեշ կազմելով, թույլ չեն տվել ակտիվիստներին անցնել փողոցի մայթը: Օսիպյանն ասել է, որ Բաղրամյան պողոտայով երթևեկությունը դադարեցնել չի կարելի, ուստի երթը պետք է շարունակվի մայթով: Սակայն քաղաքացիները ճեղքել են ոստիկանների պատնեշը և բարձրացել դեպի Բաղրամյան 26  փողոցի երթևեկելի հատվածով: Ոստիկանները  պատնեշ են կազմել Բաղրամյան-Դեմիճյան փողոցների խաչմերուկին և թույլ չեն տվել նախագահական նստավայրի մոտ բարձրանալ:
Ակցիայի նախաձեռնողներից Կարեն Թովմասյանը հայտարարել է, որ քանի որ ակցիայի նպատակը  ոչ թե բախումներ ստեղծել է, այլ  «չընտիրին իր չընտիր լինելու մասին հիշեցնելը», երթը կշարունակվի նախագահականի դիմացի մայթով մինչև մետրոյի Մարշալ Բաղրամյան կայարան: Այնուհետև երթի մասնակիցները շարժվել են դեպի Ազատության հրապարակ:

Civic activists, members of the Armenian National Congress (HAK), Heritage Party, and Hayazn party, and HAK faction MP Nikol Pashinyan participated in a march dedicated to the 22th anniversary of the independence of the Republic of Armenia that began at 4 pm on Sept. 21 from Liberty Square in central Yerevan.
At the start of the march, one of the participants, Karen Tovmasyan, at the request of Yerevan Deputy Police Chief Valeriy Osipyan, outlined the route of the march so that police would ensure the safety and security of its participants. Marchers, chanting "Free, Independent Armenia!", " Serzhik, resign!", and "We are Armenia!", walked down Northern Avenue to Republic Square, where they briefly stopped, chanting "Shame! Shame!" and then continued to the event planned to take place in the square.
The march continued down Amiryan Street, then Mashtots Avenue, where police officers, forming a barricade, did not permit marchers to walk in the middle of the road, as they had been doing previously. Osipyan said that demonstrators are not permitted to block traffic on Baghramyan Avenue and the march must continue on the sidewalk. Demonstrators, however, cut through the police wall and walked on the road toward Baghramyan 26 (the presidential palace). Police then formed a human chain at the intersection of Baghramyan and Demirchyan streets, not allowing demonstrators to get any closer to the presidential palace.
Tovmasyan declared that since the purpose of the demonstration was not to cause clashes, but to "remind the unelected that he is unelected," the march will continue on the sidewalk across the street from the presidential palace till the Marshal Baghramyan metro station. Later, the marchers returned to Liberty Square.