ՌԴ սահմանապահները խոչընդոտել են «Ժառանգության» քարոզարշավը, կոտրել են տեսախցիկը
Երեկ երեկոյան Սյունիքի մարզի Լիճք գյուղի մոտ ռուս սահմանապահները կանգնեցրել են «Ժառանգության» կուսակցության մեքենաները, որոնք 38 ընտրատարածքի պատգամավորական ընտրությունների քարոզարշավն էին իրականացնում:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը հետաքրքրվել է, թե ինչ իրավունքով են ռուսաստանյան ՖՍԲ-ի ծառայողները միջպետական ճանապարհին մեքենաներ կանգնեցնում: Այդ պահին «Ժառանգության» ներկայացուցիչ Դավիթ Հակոբյանը սկսել է տեսագրել զրույցը, սակայն նրա վրա հարձակվել են ու կոտրել են տեսախցիկը:
Ինչպես հաղորդում է aravot.am-ը, միջադեպից հետո Զարուհի Փոստանջյանի հետ սկսել է բանակցել ՌԴ սահմանապահ զորքերի հրամանատար Միրզոևը, ով բացատրություն է տվել դեպքի հետ կապված:
«Իրենք ասացին, որ ներողություն են խնդրում և պատրաստ են անմիջապես փոխհատուցել մեր վնասված տեսախցիկի համար: Բայց մենք ասացինք, որ պետք է մեզանից առաջին հերթին միջադեպի համար պաշտոնապես ներողություն խնդրեն, երկրորդը՝ փոխհատուցում տրամադրեն՝ մեզ պատճառած վնասի համար և երրրորդը՝ պատասխանատվության կանչեն իրենց այն զինծառայողին, ով այդ պահին այդտեղ ծառայություն է իրականացրել: Իրենք պետք է գործին պաշտոնական ընթացք տան, ոչ թե իրենց կողմից հնչեն բանավոր հայտարարություններ: Չնայած այդ պաշտոնատար անձինք իրենց բավականին կոռեկտ էին պահում և հասկանում էին այդ պահին, թե ինչ է տեղի ունեցել, և որ մեղավորությունը իրենց աշխատակցի վրա էր: Իրենք ընդունել են, որ սխալ են եղել: Հիմա մեր պահանջը պաշտոնապես ընթացք տալն է: Իրենք խոչընդոտել են մեր քարոզարշավը: Եթե մենք չասեինք, որ կդիմենք իրավապահ մարմիններին, չեմ բացառում, որ այդտեղ մեր նկատմամբ նաև բռնի ուժ էլ կկիրառվեր: Սա բռնության փորձ էր, բռնի ուժով ցանկանում էին տեսախցիկը վերցնել», - aravot.am-ի հետ զրույցում ասել է Փոստանջյանը:
Նա վստահեցրել է, որ իրենց տեսախցիկիը կոտրողը եղել է հատուկ համազգեստով, որի վրա նշված է եղել՝ ФСБ. «Ես մոտեցա իրեն և ռուսերենով խնդրեցի պարզաբանում: Իրենք հաղորդակցվում էին ռուսերենով»:
Զարուհի Փոստանջյանի խոսքով՝ մինչև իրենց ճանապարհի վրա կանգնեցնելը իրենք արդեն ճշտած են եղել, թե ովքեր են այդ մեքենաներում. «Մեզանից ցերեկը փաստաթուղթ են պահանջել, զեկուցել են իրենց վերադասին: Զեկույցից հետո մեզ ասացին՝ բաց թողեք նրանց, կարող են անցնել: Երկրորդ անգամ նորից ստուգում եղավ, մեքենայի խուզարկություն, ինքնության ստուգում: Իսկ երբ հիմնավորումներ խնդրեցինք իրենց գործողությունների համար, բախվեցինք այդպիսի խոչընդոտների: Եթե մենք բողոք չբարձրացնեինք, նրանք զինված էին ինքնաձիգով, և ես չեմ բացառում, որ մեր անձի հետ կապված ոտնձգություններ եւս տեղի ունենային»:
Պատգամավորը նաև նշել է, որ հետագայում իրենց բացատրել են, որ իրենք օգնում են Հայաստանի իրավապահ մարմիններին գտնել այն անձին, ում կասկածում են թմրամիջոցների փոխադրման մեջ, ով փախուստ է ձեռնարկել: Նա Իրանի քաղաքացի է, ում կասկածում են թմրադեղերի տեղափոխման մեջ, արդեն իսկ ձերբակալված է եղել, տեղափոխել են դեպի Երևան, բայց փախուստի է դիմել:

Russian border guards near Lichk village in Syunik marz yesterday evening stopped vehicles carrying Heritage Party members, who were campaigning for the parliament elections in electoral district no. 38.
MP Zaruhi Postanjyan inquired by what right Russian Federal Security Service (FSB) officers are stopping cars on an interstate highway. At that moment, Heritage Party representative David Hakobyan began to video-record the conversation, but he was attacked and his video camera was broken.
As reported by Aravot.am, after the incident, Mirzoyev, commander of the Russian Federation border troops, began negotiating with Postanjyan.
"They said they're sorry and are ready to immediately financially compensate our broken camera. But we said, they first have to officially apologize to us for the incident, and second, provide compensation for the harm caused to us, and third, hold accountable that soldier who was serving at that time and on this site. They have to respond officially and not make verbal statements — though those officials were behaving quite appropriately and understood what happened and that the fault lies with their serviceman. They admitted they were in the wrong. Now for our demand to go through the official process. They hindered our campaign. If we didn't say that we would appeal to law enforcement bodies, I don't rule out that we would've also been subject to violence. This was an attempt at violence; they wanted to take away the video camera by force," Postanjyan told Aravot.am.
The MP confirms that the person who broke their camera was in a uniform marked FSB. "I approached him and in Russian asked for an explanation. They were communicating in Russian."
Postanjyan claims that the officers knew who was in the cars before they stopped them. "In the afternoon, they asked for a document from us and spoke with their superiors. After the conversation they told us, let them go; they can pass. We were checked a second time, a search of the vehicle, verifying our identities… When we asked them to explain their actions, we were faced with such obstacles. If we hadn't made a fuss — they were armed —, I don't rule out that there would've been additional harassment."
The MP said that later they told them that they're helping Armenian law enforcement agencies find a fugitive suspected of drug trafficking. The suspect is a citizen of Iran and was arrested and taken to Yerevan, but he has since escaped.