Ինչու են հայաստանցիներն արտագաղթում ու չեն ցանկանում երկրորդ երեխան ունենալ
2013 թվականին Հայաստանում նկատվել է արտագաղթի զգալի աճ, որը հասել է վերջին տարիների բարձրագույն ցուցանիշին: Համաձայն ՀՀ Միգրացիոն պետական ծառայության տվյալների` 2013թ. հունվար–փետրվար ամիսներին երկրից մեկնողների թիվը կազմել է 272 918, իսկ ժամանողներինը՝ 250 079: Այսպիսով, ընդամենը 2 ամսվա ընթացքում մեկնողների և ժամանողների բացասական հաշվեկշիռը կազմել է 22 839
Պաշտոնական վիճակագրության տվյալներն ամփոփվում են ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի այսօր Երևանի «Մարիոթ» հյուրանոցում ներկայացված զեկույցում, որում ուսումնասիրված է Հայաստանի ժողովրդագրական իրավիճակը:
Զեկույցում նշվում է, որ համեմատաբար երիտասարդ և կրթված երիտասարդների շրջանում կատարված հարցումներից մեկի տվյալների համաձայն, տնտեսական դրդապատճառներից բացի, արտագաղթելու որոշումը պայմանավորված է նաև մասնագիտական աճի և զարգացման հնարավորությունների պակասով, ինչպես նաև իրավունքի պաշտպանության, ժողովրդավարության և կառավարման ավելի բարձր մակարդակ ունեցող հասարակություններում ապրելու ցանկությամբ:
Հարցվածների շուրջ մեկ երրորդը նախատեսում է լքել երկիրը հաջորդ երկու տարվա ընթացքում:
Արտագաղթել ցանկացողները որպես իրենց որոշման պատճառներ նաև առանձնացնում են հետևյալ խնդիրները՝ բիզնեսների կենտրոնացումը և մենաշնորհը, դատարանների անկախության մակարդակի կասկածելի լինելը, կրթական համակարգի խնդիրները:
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ արտագաղթողների զգալի մասը մեկնում է Ռուսաստան, ընդ որում՝ «Հայրենակիցներ» ծրագրով:
«Վերջին չորս տարվա ընթացքում  26 000 հայաստանցի է դիմել այդ ծրագրին: Նրանցից 1 500-ը հրաժարվել են հայաստանյան քաղաքացիությունից և մեկնել Ռուսաստան»,- ասված է զեկույցում:
Արտագաղթի աճի միտումների հետ մեկտեղ՝ նվազում է ծնելիության մակարդակը: Հայաստանում 2010 թվականին ծնելիության ցուցանիշը կազմել է 1.7 երեխա մեկ կնոջ հաշվով, ինչը վկայում է ժողովրդագրական անկման մասին: ՄԱԿ-ի Բնակչության Հիմնադրամի՝ 2009թ. հետազոտության արդյունքների համաձայն` Հայաստանում հարցված 1139 ընտանիքների 68,3%-ը չի ծրագրում երկրորդ երեխան ունենալ, 16,4%-ը` ցանկանում է դա անել, իսկ 13,6%-ը` չի կարողացել պատասխանել հարցին: Հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ երեխա չունենալու հիմնական  պատճառներն են ֆինանսական խնդիրները  և  ապագայի հանդեպ անորոշության զգացումը:

Почему граждане Армении эмигрируют и не хотят заводить второго ребенка
В 2013 году в Армении зафиксировали значительный рост эмиграции, который достиг высшего показателя последних лет. По данным государственной Миграционной службы Армении, за январь-февраль текущего года страну покинули 272 918 человек, прибыли – 250 079. Таким образом, за два месяца отрицательный баланс уехавших и приехавших составил 22122.
Данные официальной статистики обобщены в представленном в ереванской гостинице «Мариотт» Фондом населения ООН докладе, в котором изучена демографическая ситуация в стране.
В докладе отмечается, что, согласно одному из опросов среди сравнительно молодых и образованных граждан, помимо экономических причин, решение уехать обусловлено также нехваткой возможностей для профессионального роста и развития, а также желанием жить в обществах с лучшим уровнем демократии и защиты прав.
Почти треть опрошенных планирует покинуть страну в ближайшие два года.
В качестве причин принятия решения эмигрировать отмечаются централизация бизнеса и монополия, сомнения по поводу независимости судов, проблемы в системе образования.
Авторы исследования отмечают, что значительная часть людей уезжает в Россию, причем по программе «Соотечественники».
«За последние 4 года к помощи данной программы прибегли 26 000 граждан Армении, 1600 из которых отказались от гражданства и уехали в Россию», - говорится в докладе.
Вместе с тенденцией к росту эмиграции сокращается рождаемость. На 2010 год в Армении показатель рождаемости составил 1.7 ребенка на одну женщину, что свидетельствует о демографическом спаде. Согласно результатам исследования Фонда населения ООН за 2009 год, 68.3% из 1 139 опрошенных в Армении семей не планируют заводить второго ребенка, 16.4% хотят родить второго, а 13.6% не смогли ответить на этот вопрос.
Исследование показало, что основными причинами нежелания заводить детей являются финансовые проблемы и ощущение тревоги по поводу неопределенности будущего.