Ինչու են հայաստանցիներն արտագաղթում ու չեն ցանկանում երկրորդ երեխան ունենալ
2013 թվականին Հայաստանում նկատվել է արտագաղթի զգալի աճ, որը հասել է վերջին տարիների բարձրագույն ցուցանիշին: Համաձայն ՀՀ Միգրացիոն պետական ծառայության տվյալների` 2013թ. հունվար–փետրվար ամիսներին երկրից մեկնողների թիվը կազմել է 272 918, իսկ ժամանողներինը՝ 250 079: Այսպիսով, ընդամենը 2 ամսվա ընթացքում մեկնողների և ժամանողների բացասական հաշվեկշիռը կազմել է 22 839
Պաշտոնական վիճակագրության տվյալներն ամփոփվում են ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի այսօր Երևանի «Մարիոթ» հյուրանոցում ներկայացված զեկույցում, որում ուսումնասիրված է Հայաստանի ժողովրդագրական իրավիճակը:
Զեկույցում նշվում է, որ համեմատաբար երիտասարդ և կրթված երիտասարդների շրջանում կատարված հարցումներից մեկի տվյալների համաձայն, տնտեսական դրդապատճառներից բացի, արտագաղթելու որոշումը պայմանավորված է նաև մասնագիտական աճի և զարգացման հնարավորությունների պակասով, ինչպես նաև իրավունքի պաշտպանության, ժողովրդավարության և կառավարման ավելի բարձր մակարդակ ունեցող հասարակություններում ապրելու ցանկությամբ:
Հարցվածների շուրջ մեկ երրորդը նախատեսում է լքել երկիրը հաջորդ երկու տարվա ընթացքում:
Արտագաղթել ցանկացողները որպես իրենց որոշման պատճառներ նաև առանձնացնում են հետևյալ խնդիրները՝ բիզնեսների կենտրոնացումը և մենաշնորհը, դատարանների անկախության մակարդակի կասկածելի լինելը, կրթական համակարգի խնդիրները:
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ արտագաղթողների զգալի մասը մեկնում է Ռուսաստան, ընդ որում՝ «Հայրենակիցներ» ծրագրով:
«Վերջին չորս տարվա ընթացքում  26 000 հայաստանցի է դիմել այդ ծրագրին: Նրանցից 1 500-ը հրաժարվել են հայաստանյան քաղաքացիությունից և մեկնել Ռուսաստան»,- ասված է զեկույցում:
Արտագաղթի աճի միտումների հետ մեկտեղ՝ նվազում է ծնելիության մակարդակը: Հայաստանում 2010 թվականին ծնելիության ցուցանիշը կազմել է 1.7 երեխա մեկ կնոջ հաշվով, ինչը վկայում է ժողովրդագրական անկման մասին: ՄԱԿ-ի Բնակչության Հիմնադրամի՝ 2009թ. հետազոտության արդյունքների համաձայն` Հայաստանում հարցված 1139 ընտանիքների 68,3%-ը չի ծրագրում երկրորդ երեխան ունենալ, 16,4%-ը` ցանկանում է դա անել, իսկ 13,6%-ը` չի կարողացել պատասխանել հարցին: Հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ երեխա չունենալու հիմնական  պատճառներն են ֆինանսական խնդիրները  և  ապագայի հանդեպ անորոշության զգացումը:

A significant growth in emigration from Armenia, reaching the highest figure in recent years, was recorded in 2013. According to the RA State Migration Service, in January and February of this year, there were 272,918 people leaving the country and only 250,079 arriving. In other words, 22,839 left the country in just two months.
Official figures are cited in a United Nations Populations Fund (UNFPA) report on the demographic situation in Armenia, presented in Marriott Hotel in central Yerevan today.
According to the survey findings, relatively young and educated respondents said that, apart from economic reasons, their decision to emigrate was due to a lack of opportunities for professional growth and development in Armenia, as well as a desire to live in countries that have a higher level of human rights protection, democracy, and governance.
Around one-third of survey participants said they plan to leave the country in the next two years.
Also cited as reasons to emigrate were concentration and monopolies in the business sector, the level of independence of the courts is questionable, and problems in the education system.
The authors of the study state that a significant portion of emigrants went to Russia, mostly through the Russian government's Compatriots program, which encourages and facilitates immigration from former Soviet countries.
"Over the last four years, 26,000 Armenians applied to that program, 1,500 of whom renounced their Armenian citizenship and left for Russia," reads the report.
Along with the trend of increasing emigration, the birth rate in Armenia is declining. In 2010, this figure was 1.7 children per woman, indicating a demographic decline. According to the results of UNFPA's 2009 study, 68.3% of the 1,139 survey respondent families said they are not planning on having a second child, while 16.4% are and 13.6% could not answer the question. According to the survey, financial issues and a feeling of uncertainty towards the future were the main reasons respondents were reluctant to have children.