Հայաստանի բնակչության մասին ԱՎԾ-ի և ոստիկանության տվյալները խիստ տարբերվում են
2014 թվականին նվազելու են մի շարք համայնքներին պետական բյուջեից տրվող դոտացիաները։ Համայնքներում սա բացատրում են նրանով, որ պետբյուջեից տրված դոտացիաների ծավալը պայմանավորված է բնակչության փաստացի թվով, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը:
Կապանի քաղաքապետարանից թերթի թղթակցին հայտնել են, որ եթե մինչև հիմա բյուջետային ֆինանսավորման համար հիմք են ծառայել բնակչության թվի մասին ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալները, ապա այժմ հիմք է ընդունվում ոստիկանության ներկայացրած ցուցանիշը։ Իսկ դրանք խիստ տարբեր են։ Կապանի բնակչությունը, ըստ քաղաքապետարանի, կազմում է 45 հազար 200, ըստ ԱՎԾ-ի՝ 43 հազար 200 մարդ, իսկ ահա, ըստ ոստիկանության, 37 հազար 600 մարդ։
«Այստեղից կարելի է մոտավոր պատկերացում կազմել, թե որքան Է այսօր ՀՀ բնակչությունը։ Ընդամենը երկու տարի առաջ նույն Կապանում, ըստ ԱՎԾ-ի տվյալների, բնակչությունը 62 հազար է եղել։ Այլ կերպ ասած, ներկայումս Կապանի բնակչությունը 40 տոկոսով ավելի քիչ է, քան հայտարարվում էր ընդամենը երկու տարի առաջ։ Եթե այս հաշվարկը տարածենք ամբողջ Հայաստանի վրա, ապա կստացվի, որ երկու տարի առաջ հայտարարված 3.2 միլիոն բնակչությունը հիմա կազմում է ընդամենը 2 միլիոն», - հավելում է թերթը։

In 2014, the state subsidy to a number ofcommunities will be reduced. The explanation provided to the communities is that the subsidy amount depends on the actual population figures, reports local daily Haykakan Zhamanak.
According to Kapan City Hall, as told to the newspaper's correspondent, if the amount of the subsidy was previously based on the figures from the RA National Statistical Service (NSS), now it will be based on the population figures provided by the police. And these figures are very different. The population of Kapan, according to the municipality, is 45,200; according to the NSS, it's 43,200; and finally, according to the police, 37,600.
"From this one can get an approximate idea of the population of the Republic of Armenia today. Just two years ago in Kapan, according to the NSS, the population was 62,000. In other words, at preasent, the population of Kapan is 40% less than was declared two years ago. If we extend this calculation to all of Armenia, the population of 3.2 million is now just 2 million," adds the paper.