Ինչպես է Կառավարությունը խախտում ՄԻԵԴ վճիռների կատարման ընթացակարգը
2010 թվականից ի վեր` ԵԽ Նախարարների կոմիտեում, որը վերահսկում է ՄԻԵԴ վճիռների կատարումը, վերահսկողական ընթացակարգերը զգալի փոփոխվել են, դրանցով փոխվել են նաև պետությունների պարտավորությունները: ՄԻԵԴ վճիռների կատարման վերահսկողության նոր կարգի համաձայն, վճռի ուժի մեջ մտնելուց հետո առավելագույնը վեց ամսվա ընթացքում պատասխանող պետությունը պարտավոր է Նախարարների կոմիտեին ներկայացնել Գործողությունների ծրագիր (action plan) այն մասին, թե ինչ անհատական և ընդհանուր բնույթի միջոցառումներ է վերջինս նախատեսում իրականացնել վճռի կատարման նպատակով։
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է իրավաբան Արա Ղազարյանը, 2013 թվականի հուլիս ամսվա դրությամբ կոմիտեի վարույթում գտնվող 38 գործերից 11-ի առնչությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից Գործողությունների ծրագրեր չեն ներկայացվել:
«Այդ 11 գործերից 10-ը առանցքային (LEAD) գործեր են, այսինքն այնպիսի դատական վճիռներ են, որոնցում ՄԻԵԴ-ը նկատել է համակարգային խնդիրներ ներպետական օրենսդրության և/կամ դատական պրակտիկայի հետ կապված և այդ առումով կայացրել է պիլոտային վճիռներ։ Նման գործերով վճիռների կատարումը, հետևաբար, առավել օպերատիվություն և ուշադրություն է պահանջում, մինչդեռ տվյալ դեպքում նկատելի է անգործություն։ Ինչևէ, այս անգործությունը այնքան էլ խիստ չի գնահատվում Կոմիտեի կողմից, քանի որ գործերից միայն մեկի՝ Վիրաբյանի գործն է տեղափոխվել խստացված ընթացակարգ, ինչը հակասում է որդեգրած քաղաքականությանը»,- ասել է Արա Ղազարյանը:
Իրավաբանի խոսքով՝ Հայաստանը նաև չի ներկայացրել այլ անհրաժեշտ բացատրություններ՝ ՄԻԵԴ վճիռների կատարման մասին: Օրինակ՝ ՄԻԵԴ-ի կողմից արձանագրված՝ վարչական կալանքի պայմաններում թույլ տված խախտումների մասին 5 գործերով Կոմիտեն 2010 թվականից ի վեր ՀՀ կառավարությունից սպասում է տեղեկատվություն 2004 թվականից Նախագահի հրամանագրի հիման վրա սկսված ՁՊՎ-ների վերանորոգման լայնամասշտաբ պետական ծրագրի արդյունքների մասին` հատկապես Արմավիրի և Էջմիածնի ՁՊՎ-ների մասով, քանի որ հենց այս հիմնարկներում էին վերը նշված գործերով իրավախախտման զոհերը պահվել վարչական կալանքի տակ։
«Վարչական կալանքի (Կոնվենցիայի 11-րդ հոդված) գործերով` ՀՀ Կառավարությունը չի ներկայացրել՝ հանրահավաքների և միավորումների ազատության մասին օրենսդրության մեջ 2008 թվականից հետո կատարված բարեփոխումների մասին և թե արդյոք դիմողների նկատմամբ շարունակվում են հետապնդումները։ Կոմիտեն որոշակի տեղեկություններ է սպասում նաև երկու վճիռներով իր պայամջած ինֆորմացիայի», - եզրափակել է Ղազարյանը:

Since 2010, oversight procedures in the Council of Europe's Committee of Ministers, which supervises the execution of European Court of Human Rights (ECHR) judgments, have changed significantly, and with it changed states' obligations. According to the new procedure, after the ruling is in effect, within a maximum period of 6 months, the respondent state is obliged to present to the Committee of Ministers an Action Plan on what individual and general measures it plans to take to implement the judgments.
As told to Epress.am by attorney Ara Ghazaryan, in July 2013, the Government of Armenia had not presented its Action Plan in11 of the 38 cases currently overseen by the Committee.
"Of these cases, 10 are LEAD cases; that is, they are court rulings where the ECHR has observed systemic problems in national legislation and/or judicial practice and in this respect issued pilot judgments. Implementing judgments of such cases, consequently, requires more attention and acceleration; meanwhile, in this case, inaction is observed. In any case, this inaction isn't so strictly assessed by the Committee, since only one of the cases, Virabyan's case, has been moved to a stricter procedure, which is contrary to the adopted policy," he said.
According to Ghazaryan, Armenia also has not presented other necessary explanations about implementing ECHR rulings. For example, since 2010, the Committee has been waiting for information from the Armenian government on 5 cases of violations when individuals are detained (by police), registered by the ECHR . It has been waiting for news of the results of a large-scale state program based on a presidential decree to renovate detention centers since 2004, especially those in Etchmiadzin and Armavir, since it was in these institutions that victims of the aforementioned cases were detained.
"In the cases of administrative arrest (Article 11 of the Convention), the Government of the Republic of Armenia hasn't presented the amendments to the legislation on freedom of assembly and association made after 2008 and whether applicants continue to be persecuted. The Committee is waiting for certain information it required in two of the cases," summed up the attorney.