Հայաստանը գենդերային հավասարության աղյուսակում նահանջ է ապրում
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը (WEF) հրապարակել է 2013 թվականի «Գենդերային անջրպետն աշխարհում» զեկույցը:
Իսլանդիան, Ֆինլանդիան ու Նորվեգիան գլխավորում են 136 երկրներից կազմված ցուցակը, որտեղ հաշվի են առել քաղաքական մասնակցության, տնտեսական հավասարության, ինչպես նաև կրթության ու առողջապահության ոլորտներում գենդերային հավասարության պահպանության սկզբունքը: Առաջին տասնյակում են նաև Շվեդիան, Ֆիլիպինները, Նոր Զելանդիան, Դանիան, Շվեյցարիան, Նիկարագուան:
Հայաստանը 2013 թվականի վարկանիշային աղյուսակում ցածր տեղ է զբաղեցնում՝ 94, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից ցածր է 2 տեղով, իսկ 2010 թվականի ցուցանիշից՝ 10 տեղով: «Ծնվելու պահին սեռերի հարաբերակցությունը (իգական/արական)» ցուցիչով 131-րդ տեղը, «Կանայք խորհրդարանում» ցուցիչով՝ 108-րդ տեղը, «Կանայք նախարարական պաշտոններում»՝ 93-րդը, «Աշխատավարձի հավասարությունը նույն տիպի աշխատանքի համար» ցուցիչով՝ 100-րդ տեղը: Ավելի բարվոք է վիճակը «Մասնակցությունը նախնական, միջնակարգ և բարձրագույն կրթությանը» ոլորտում, որտեղ կանանց և տղամարդկանց հնարավարությունները հավասար են գնահատվել:
Ռուսաստանը աղյուսակում զբաղեցրել է 61-րդ տեղը, Վրաստանը՝ 83-րդն է, Ադրբեջանը՝ 99-րդն է, Թուրքիան՝ 120-րդը, Իրանը՝ 130-րդը: Աղյուսակի վերջին՝ 136-րդ հորիզոնականում է Եմենը:

Armenia Ranks Poorly in Gender Equality
Iceland, Finland, and Norway are at the top of the list of 136 countries, where gender equality has been considered in the areas of political participation, economic equality, education and healthcare. Among the top 10 are Sweden, the Philippines, New Zealand, Denmark, Switzerland, and Nicaragua.
Armenia received an overall rank of 94, dropping down two places from last year and 10 places from 2010. On the sex ratio at birth indicator, Armenia occupies 131st place; in the women in parliament indicator, 108th place; women ministers, 93rd place; equal pay for similar work, 100th place. The situation for participation in primary and elementary school and higher education is better, where opportunities for men and women were considered equal.
Russia received an overall rank of 61; Georgia, 83; Azerbaijan, 99; Turkey, 120; Iran, 130. At the bottom of the list (136th place) is Yemen.