Հայաստանը գենդերային հավասարության աղյուսակում նահանջ է ապրում
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը (WEF) հրապարակել է 2013 թվականի «Գենդերային անջրպետն աշխարհում» զեկույցը:
Իսլանդիան, Ֆինլանդիան ու Նորվեգիան գլխավորում են 136 երկրներից կազմված ցուցակը, որտեղ հաշվի են առել քաղաքական մասնակցության, տնտեսական հավասարության, ինչպես նաև կրթության ու առողջապահության ոլորտներում գենդերային հավասարության պահպանության սկզբունքը: Առաջին տասնյակում են նաև Շվեդիան, Ֆիլիպինները, Նոր Զելանդիան, Դանիան, Շվեյցարիան, Նիկարագուան:
Հայաստանը 2013 թվականի վարկանիշային աղյուսակում ցածր տեղ է զբաղեցնում՝ 94, ինչը նախորդ տարվա ցուցանիշից ցածր է 2 տեղով, իսկ 2010 թվականի ցուցանիշից՝ 10 տեղով: «Ծնվելու պահին սեռերի հարաբերակցությունը (իգական/արական)» ցուցիչով 131-րդ տեղը, «Կանայք խորհրդարանում» ցուցիչով՝ 108-րդ տեղը, «Կանայք նախարարական պաշտոններում»՝ 93-րդը, «Աշխատավարձի հավասարությունը նույն տիպի աշխատանքի համար» ցուցիչով՝ 100-րդ տեղը: Ավելի բարվոք է վիճակը «Մասնակցությունը նախնական, միջնակարգ և բարձրագույն կրթությանը» ոլորտում, որտեղ կանանց և տղամարդկանց հնարավարությունները հավասար են գնահատվել:
Ռուսաստանը աղյուսակում զբաղեցրել է 61-րդ տեղը, Վրաստանը՝ 83-րդն է, Ադրբեջանը՝ 99-րդն է, Թուրքիան՝ 120-րդը, Իրանը՝ 130-րդը: Աղյուսակի վերջին՝ 136-րդ հորիզոնականում է Եմենը:

Армения регрессировала в вопросе гендерного равенства
Всемирный экономический форум (ВЭФ) опубликовал доклад «Глобальный гендерный разрыв». Список из 136 стран возглавляют Исландия, Финляндия и Норвегия. Авторы доклада учитывали принцип сохранения гендерного равенства в сферах политики, экономики, образования и здравоохранения. В первой десятке – Швеция, Филиппины, Новая Зеландия, Дания, Швейцария, Никарагуа.
В рейтинговой таблице 2013 года Армения заняла 94 позицию, на 2 пункта ниже, чем в пролом году, и на 10 пунктов ниже показателя 2010г. По показателю «Соотношение полов в момент рождения» Армения находится на 131 месте, «Женщины в парламенте» - на 180-м, «Женщины на должности министра» - 93, «Одинаковая зарплата за схожую работу» - 100. Состояние в сфере «Участие в дошкольном, среднем и высшем образовании» выглядит получше: здесь возможности мужчин и женщин оценили одинаково.
Россия занимает 61 позицию, Грузия – на 83-й, Азербайджан – 99, Турция – 120, Иран – 130. В конце таблицы, на 136 позиции расположился Йемен.