Քաղաքացին պատրաստվում է նախագահականի մոտ կարել բերանը
Դատական անարդարությունների դեմ պայքարող Էջմիածնի բնակիչ Աշոտ Խուդոյանը կրկին նստացույց է սկսել նախագահական նստավայրի մոտ՝ այս անգամ իր մանկահասակ երեխաներից մեկի հետ: Նա երեկ նամակ է ուղարկել նախագահի աշխատակազմին և Գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանին: Epress.am-ի հետ զրույցում Խուդոյանն ասել է, որ նամակի ստացման օրվանից կարելու է բերանը և սկսելու է մեկշաբաթյա հացադուլ:
«Ես իմ արյունով պահանջելու եմ ձեզ հետ հանդիպում: Երակներս եմ կտրելու: Եթե դուք այդքանից հետո չհանդիպեք ինձ, ուրեմն ՀՀ նախագահը և ՀՀ գլխավոր դատախազը գիտեն հանցագործության մասին ու ոչ մի միջոցներ չեն ձեռնարկում հանցագործների նկատմամբ»,- դիմելով Սերժ Սարգսյանին՝ ասել է Խուդոյանը:
Խուդոյանի պնդմամբ, իր ընտանիքի դեմ ուղղված ապօրինությունները կազմակերպում և ղեկավարում է փաստաբան Կարեն Պետրոսյանը, ով իր քրոջ՝ Մարետա Քալաշյանը դստեր ամուսինն է։ Քույրը կեղծված կտակի համաձայն ևս փրրձում է տան մի մասը իրեն վերցնել, ասում է Աշոտը։ Իր խոսքերվ, փաստաբան Պետրոսյանին այդ գործում օգնում է իր հորեղբոր որդին՝ վճռաբեկ դատարանի դատավոր Տիգրան Պետրոսյանը, ով մինչև 2008 թվականը Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահն էր։ Ըստ Խուդոյանի, այդ հանցավոր օղակի մասն է կազմում նաև Արմավիվրի մարզի առաջին ատյանի դատարանի ներկա նախագահ Հրաչիկ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ Աշոտ Խուդոյանը նախկինում մի քանի անգամ նստացույց արել է նախագահական նստավայրի մոտ՝ ողջ ընտանիքով, այդ թվում նաև 4 մանկահասակ երեխաների հետ: Իսկ վերջին նստացույցն ընդհատվել է, քանի որ երեխաները հիվանդացել էինապա մի քանի օր անց մահացել էր եղբայրը:
Խուդոյանի խոսքով՝ իր տան կտակի քննությունը միակողմանի է անցնում, նախաքննական մարմինը հրաժարվում է ուսումնասիրել փաստերը և կեղծիքը թույլ տված անձանց պատասխանատվության կանչել: Խուդոյանը համոզված է, որ իր պապի կտակը կեղծելու հարցում մասնակցել է ոչ միայն իր քույրը, այլև պետական կառույցների աշխատակիցներ, այդ թվում՝ կադաստրի աշխատակիցները, և նախաքննական մարմինը չի ցանկանում անկողմնակալ քննություն իրականացնել:

Armenian Citizen Demands Meeting with President, Threatens to Sew his Mouth if Refused
A resident of Etchmiadzin again began a sit-in outside the presidential residence — this time with one of his small children. Ashot Khudoyan yesterday sent a letter to the presidential staff and RA General Prosecutor Gevorg Kostanyan. Speaking to Epress.am, Khudoyan said when the letter is received, he will sew his mouth shut and begin a week-long hunger strike.
"I will demand a meeting with you with my blood. I'm going to slit my wrists. If after all this you don't meet with me, then the President and the General Prosecutor of Armenia are aware of the crime and take no action against the perpetrators," he said, addressing Armenian President Serzh Sargsyan.
This is not the first time that Ashot Khudoyan has held a sit-in in front of the presidential residence. On several occasions, he sat outside the building with his wife and four young children. The last time his protest was cut short because the children became ill and a few days later, his brother died.
According to Khudoyan, the investigation into the will and testament to his home is one-sided: the investigative body refuses to study the facts and call to account those who committed the violation. He is convinced that involved in the forgery of his grandfather's will were not only his sister, but also state employees, including those working at the cadastre, and the investigative body does not want to conduct an unbiased investigation.