Ուկրաինան «փրկեց» Հայաստանի դեմքը. պատգամավորը՝ ՄՄ-ի և նոր բյուջեի մասին
Այսօր ԱԺ-ում 2014 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանը կարծիք է հայտնել, որ այս բյուջեն ենթադրական բյուջե է, քանի որ դեռևս հայտնի չէ՝ արդյոք դրանում ընդգրկված միջազգային վարկերը կտրամադրվե՞ն Հայաստանին, թե՞` ոչ: Պատգամավորի մտահոգությունը կապված էր Մաքսային միություն մտնելու որոշման և ՀՀ օրենսդրությունը ՄՄ-ին համապատասխանեցնելը «ափալ-թափալ կատարելու» ցանկության հետ:
«Հայտնի է, որ մեր տնտեսությունը ավելի լիբերալ է, մաքսատուրքերն ավելի ցածր են: Հիմա գնում ենք այն, ինչ ուզում ենք, շուտով ստիպված կլինենք գնել այն, ինչ մեզ դեմ կտան: Ի դեպ, ցանկանում եմ շնորհավորել մեզ բոլորից, որ Ուկրաինան հետաձգել է Ասոցացման պայմանագրի ստորագրումը, մի քիչ փրկում է մեր դեմքը: Ձեր բյուջեում հաշվարկված են եվրոպական սպասվելիք ներդրումները, բայց կարելի է վստահ լինել միայն ընթացիք ծրագրերի ֆինասնավորման վրա»,- ասել է Արզումանյանը:
Ի պատասխան` Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանն ասել է, որ 2014 թվականի բյուջեի նախագիծն ընդամենը բյուջեի նախագիծ է:
«Վարկերի մասով համաձայն չեմ կարող լինել: Ես խորապես համոզված եմ, որ մեր եվրոպական գործընկերները ոչ թե ձևն են կարևորում, այլ բովանդակությունը, ուստի մեր որոշումից հետո չեն դադարեցնի ֆինանսավորումը»,- ասել է Գագիկ Մինասյանը:
Ըստ նրա` Հայաստանում «կամ, կամ» անընդհատ կրկնելը (նկատի ունի հայտարարությունները, թե Մաքսային միությունը համատեղելի չէ Եվրաինտեգրման հետ) չի օգնելու գործին:

Ukraine 'Saved' Armenia's Face: Armenian MP on Customs Union and 2014 Budget
During discussion of the 2014 state budget in Armenia's National Assembly today, MP Alexander Arzoumanian opined that it is a "hypothetical budget" because it's not yet known whether the international loans included there will be provided to Armenia or not. The MP's concern was associated with Armenia's decision to join the Russian-led Customs Union and the wish to "whip up in a frenzy" the harmonization of Armenian legislation with the Customs Union.
"We know that our economy is more liberal and our customs duties are lower. Now we buy what we what; soon, we'll be forced to buy what they put before us. By the way, I want to congratulate all of us, that Ukraine has postponed signing the Association Agreement — it makes us save face a little bit. Calculated in your budget are anticipated European investments, but we can sure only of the funding of current programs," he said.
In response, Chair of the Standing Parliamentary Committee on Financial -Credit and Budgetary Affairs Gagik Minasyan said that the 2014 draft budget is, after all, only a draft. "Regarding the loans, I can't agree. I strongly believe that our European partners place importance not on form but on content; therefore, they won't stop funding after our decision."
According to him, the constant refrain of either Customs Union or European integration (that is, the implication that they are irreconcilable) doesn't help the task at hand.