Արդեն երրորդ օրն է, ինչ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում եռակողմ քննարկումներ են ընթանում, որի ընթացքում փորձում են լուծել խոշոր սպառողների դեպարտամենտի 41 աշխատողների հարցը: Հիշեցնենք, որ ընկերության ղեկավարությունը հայտարարել էր, որ նրանց աշխատանքից ազատելու են, սակայն կազմակերպած բողոքի ակցիայից հետո ղեկավարությունը աշխատողների հետ քննարկումներ է սկսել: Քննարկումներին մասնակցում են դեպարտամենտի, արհմիության և էլցանցերի տնօրինության ներկայացուցիչները:
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է խոշոր սպառողների դեպարտամենտի աշխատակից Դավիթ Հասրաթյանը, քննարկումը դեռ արդյունք չի տվել, սակայն իրենք «դեռ հույսերը չեն կորցրել», քանի որ աշխատանքից ազատելու որոշումը փաստացի գոյություն չունի:
«Մեզ հետաքրքրում է միայն այն, որ մենք մեր աշխատանքը չկորցնենք, 41 հոգի անգործ չմնա: Թե դա կլինի դեպարտամենտը պահպանելով, թե մեզ այլ բաժիններում աշխատանք տալով, երկրորդական է մեզ համար: Ուղղակի մեզ զարմացնում է այն, որ մեր դեպարտամենտը փորձ է արվում փակել, քանի որ մենք ամենաբարձր ցուցանիշներն ենք ցույց տալիս: Երևի անձնական հարցեր կան, չգիտեմ»,-ասել է Հասրաթյանը:
Դեպարտամենտի աշխատողները նաև ասում են, որ որոշումն անօրինական է, քանի որ այն կայացվել է առանց Մոսկվայում գտնվող «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» մայր ընկերության տնօրենների խորհրդի որոշման:
«Մենք շատ լուրջ ենք տրամադրված: Եթե անհրաժեշտություն լինի, դատարան էլ ենք դիմելու՝ մեր աշխատանքը պահելու համար»,- ասել է Հասրաթյանը:
Վերջինս նաև ասել է, որ տեղեկություն ունի, թե 2014 թվականի սկզբից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ում նոր կրճատումներ են լինելու:

Electric Networks of Armenia Employees Say They Will Appeal to Court if Dismissed
Today is the third day Electric Networks of Armenia LLC has been holding talks in an attempt to reach an agreement with 41 employees of its major consumers department that the electricity supplier has decided to abolish. Recall, management earlier announced these employees would be dismissed; however, after a public protest, management entered into talks with employees. The tripartite discussions involve employees of the department, management, and the trade union.
One of the department's employees, David Hasratyan, in conversation with Epress.am, said though talks have not yet yielded results, they haven't lost hope, since the decision to dismiss the employees hasn't been officially made yet.
"We are concerned only about not losing our jobs, for 41 people not to be unemployed. Whether that will be done by keeping the department or giving us work in other departments is secondary for us. We're just surprised that there's an attempt to shut down our department, as we have the highest indicators. Probably there are personal issues, I don't know," he said.
Department staff believe they are wrongfully dismissed as the decision to dismiss was made without a decision by the board of directors of the Moscow-based Inter RAO UES, which owns Electric Networks of Armenia.
"We are very determined, and if necessary, we will also turn to the courts in order to keep our jobs," said Hasratyan, adding that he has information that new cuts are expected at the Electric Networks of Armenia in early 2014.