Արդեն երրորդ օրն է, ինչ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ում եռակողմ քննարկումներ են ընթանում, որի ընթացքում փորձում են լուծել խոշոր սպառողների դեպարտամենտի 41 աշխատողների հարցը: Հիշեցնենք, որ ընկերության ղեկավարությունը հայտարարել էր, որ նրանց աշխատանքից ազատելու են, սակայն կազմակերպած բողոքի ակցիայից հետո ղեկավարությունը աշխատողների հետ քննարկումներ է սկսել: Քննարկումներին մասնակցում են դեպարտամենտի, արհմիության և էլցանցերի  տնօրինության ներկայացուցիչները:
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է խոշոր սպառողների դեպարտամենտի աշխատակից Դավիթ Հասրաթյանը, քննարկումը դեռ արդյունք չի տվել, սակայն իրենք «դեռ հույսերը չեն կորցրել», քանի որ աշխատանքից ազատելու որոշումը փաստացի գոյություն չունի:
«Մեզ հետաքրքրում է միայն այն, որ մենք մեր աշխատանքը չկորցնենք, 41 հոգի անգործ չմնա: Թե դա կլինի դեպարտամենտը պահպանելով, թե մեզ այլ բաժիններում աշխատանք տալով, երկրորդական է մեզ համար: Ուղղակի մեզ զարմացնում է այն, որ մեր դեպարտամենտը փորձ է արվում փակել, քանի որ մենք ամենաբարձր ցուցանիշներն ենք ցույց տալիս: Երևի անձնական հարցեր կան, չգիտեմ»,-ասել է Հասրաթյանը:
Դեպարտամենտի աշխատողները նաև ասում են, որ որոշումն անօրինական է, քանի որ այն կայացվել է առանց Մոսկվայում գտնվող «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» մայր  ընկերության տնօրենների խորհրդի որոշման:
«Մենք շատ լուրջ ենք տրամադրված: Եթե անհրաժեշտություն լինի, դատարան էլ ենք դիմելու՝ մեր աշխատանքը պահելու համար»,- ասել է Հասրաթյանը:
Վերջինս նաև ասել է, որ տեղեկություն ունի, թե 2014 թվականի սկզբից «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր»-ում նոր կրճատումներ են լինելու:

Третий день в ЗАО «Электрические сети Армении» проходят трехсторонние обсуждения, в ходе которых делается попытка решить вопрос 41 сотрудника департамента крупных потребителей. Руководство компании заявило об увольнениях, однако после организованной ими акции протеста руководство начало обсуждения с сотрудниками. В обсуждениях участвуют представители департамента, профсоюза и дирекции электрических сетей.
В беседе с Epress.am сотрудник департамента крупных потребителей Давид Асратян заявил, что обсуждения пока не дали результатов, однако сотрудники не теряют надежду, так как фактически решения об увольнении не существует. «Нас волнует только то, чтобы 41 человек не остался без работы. Будет ли это сделано за счет сохранения департамента или предоставления нам работы в других отделах, для нас второстепенно. Просто удивляет попытка закрыть наш департамент, потому что у нас самые высокие показатели. Наверно, есть какие-то личные вопросы», - предположил Асратян.
Кроме того, сотрудники департамента считают решение незаконным, так как оно было принято без решения совета директоров московской «Интер РАО ЕЭС», дочерней компанией которой являются «Электрические сети Армении».
«Мы настроены решительно. В случае необходимости мы и в суд обратимся ради того, чтобы сохранить свои рабочие места». Наш собеседник также заявил, что, по имеющейся у него информации, в начале 2014 года в ЗАО «Электрические сети Армении» ожидаются новые сокращения.