Նախագահականի մոտից հեռացված ընտանիքի իրերի մի մասը հետ տվեցին․ հեռախոսը ոստիկանությունում է (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Դեկտեմբերի 2-ին վաղ առավոտյան նախագահականի դիմացի մայթից քաղաքացիական հագուստով անձանց կողմից հեռացված Խուդոյանների ընտանիքն այսօր հայրենի քաղաքից՝ Էջմիածնից, եկել էր Երևան՝ իրենց պատկանող իրերը ստանալու համար։
Ընտանիքը նոյեմբերի 28-ից նստացույց էր անում նախագահականի մոտ, և նրանց հեռացնելիս անհայտ անձինք կոտրել էին բջջային հեռախոսը, այնուհետ «մաքրել» տարածքը հագուստներից, տաք ծածկոցներից և այլ իրերից, սակայն դրանք Խուդոյաններին հետ չէին տվել։
Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Աշոտ Խուդոյանն ասել է, թե 2 օր է չի կարողացել պարզել իրերի գտնվելու վայրը։ Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ իրենց տեղանքից հեռացրել են էջմիածինցի ոստիկանները։ Ավելի վաղ Epress.am-ի հետ զրույցում ՀՀ ոստիկանության լրատվության բաժնի ներկայացուցիչ Արմեն Մալխասյանը նշել էր, որ իրենք տեղյակ չեն, թե ով է նախագահականի դիմացի մայթից հեռացրել Խուդոյաններին։
Խուդոյանի կինը՝ Հեղինե Մակարյանը, նշել է, որ իրենք դեկտեմբերի 2-ից մինչև դեկտեմբերի 3-ի առավոտ տնային կալանքի տակ են եղել, փորձել են հաղորդում տալ ոստիկանություն, սակայն իրենց հաղորդումը չեն ընդունել։
Այսօր Երևանում Աշոտ Խուդոյանը դիմել է նախագահական նստավայրի մոտ ծառայութուն իրականացնող ոստիկաններին և պահանջել է վերադարձնել այն ամենը, ինչը թողել էին ակցիայի վայրում։
Ոստիկանները տեղեկացրել են, որ իրերը գտնվում են ապահով վայրում, այն է՝ Մարշալ Բաղրամյան մետրոյի կայարանում և Խուդոյանին խորհուրդ են տվել զանգահարել 1-02 և օգնություն խնդրել այնտեղից։
Մի քանի ժամ ամուսինները բանակցել են մետրոյի կայարանի հսկիչ ոստիկանների հետ, որպեսզի իրենց թույլ տան վերցնել իրենց իրերը, սակայն վերջիններս բորբոքվել են, թե իրենք իրավասու չեն դրանք տրամադրել՝ «մենք չգիտենք, թե ով է սրանք կայարան մտցրել»։
Հարցին՝ ո՞վ կարող էր իրերը կայարանում թողնել, ոստիկանները պատասխանել են, թե իրենք տեղյակ չեն։
Ավելի ուշ Խուդոյաններին թույլ են տվել մոտենալ իրերին, ինչից հետո պարզվել է, որ բացակայում են Աշոտ Խուդոյանի բջջային հեռախոսն ու դրամապանակը, որի մեջ 20 հազար դրամ կար։
Ավելի ուշ Խուդոյանին տեղեկացրել են, որ բջջային հեռախոսը ոստիկանության Արաբկիրի բաժնում է, և ամուսինները գնացել են այն վերցնելու։ Սակայն Արաբկիրի բաժնում էլ ամեն ինչ հարթ չի անցել։ Խուդոյանին ասել են, թե պատասխանատուն խորհրդակցության է, իսկ մեկ ժամից ավել սպասեցնելուց հետո խնդրել են կրկին բաժին գալ վաղը 11։00-ին։

Some of Protesting Family's Belongings Returned. Mobile Phone Remains with Police
The Khudoyan family from Etchmiadzin who had been protesting outside the presidential palace until Dec. 2 when they were forcibly removed came to Yerevan today to collect their belongings, which were left behind.
The two adults and their four children had staged a sit-in since Nov. 28. The several men in civilian clothes who picked them up on Monday broke their cell phone, then cleared the area of clothes, warm blankets, and other personal belongings, which, however, weren't returned to the family.
Speaking to Epress.am, Ashot Khudoyan said that for 2 days he's been unable to determine where their belongings are. Furthermore, he is sure that they were picked up by Etchmiadzin police. Earlier, police spokesperson Armen Malkhasyan informed Epress.am that they don't know who removed the Khudoyans from their place of protest.
Khudoyan's wife, Heghine Makaryan, said that from Dec. 2 till the morning of Dec. 3 the family was under house arrest, and they tried to inform the police but their statement was not accepted.
In Yerevan on Wednesday, Ashot Khudoyan asked the police officers guarding the presidential residence to return everything they left behind during the protest. Police officers said their belongings are in a safe place, that is, at the Marshal Baghramyan metro station, and advised Khudoyan to ask for assistance by calling 102 (the number for the police).
For several hours, the couple negotiated with the officers on duty to be allowed to get their things, but the latter said they are not authorized to provide the items: "We don't know who dragged them into the metro".
Later, the Khudoyans were allowed to get their belongings; however, Ashot's mobile phone and wallet containing 20,000 AMD (about $50 USD) were missing. Later, Khudoyan was informed that his mobile phone is at the Arabkir district police station. When the couple went to collect it, they were told the person in charge is in a meeting. After waiting for an hour, the couple was told to come back at 11 am on Dec. 5.