Եզդիները ռասիստ ՀՀԿ-ական պատգամավորին զուգարանի թուղթ են նվիրել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Սինջար» եզդիների ազգային միավորման ներկայացուցիչներն այսօր Ազգային Ժողովի շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ դժգոհելով ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մանվել Բադեյանի ռասիստական արտահայտությունից:
Եզդիները Մանվել Բադեյանին փոխանցելու համար ավանակի նկար և զուգարանի թուղթ էին բերել:
Այդօրինակ «նվերներով» եզդիներն իրենց մտահոգությունն են հայտնել Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ներկայացուցչի, ինչպես իրենք են որակել, ռասիստական արտահայտության կապակցությամբ։ Այսօր Ազգային ժողովում լրագրողը հարց է ուղղել Բադեյանին՝ արդյոք նորմալ է, որ հայաստանյան հեռուստաընկերությամբ «Ինչ, որտեղ, երբ» հաղորդումը ռուսերեն լեզվով է հեռարձակվում։
«Իսկականի՞ց էդքան անմակարդակ եք, որ ըտենց եք մտածում: Եթե փողոցում կանգնած մի եզդի էդ հարցը տար, չէի զարմանա, բայց դուք իսկականից ըտենց ե՞ք մտածում», - հայտարարել է Բադեյանը՝ հավելելով, որ «էդ հաղորդման աշխատանքային լեզուն ռուսերենն ա»:
«Սինջարի» ներկայացուցիչ Բորիս Թամոյանն (լուսանկարում) ասել է, որ պատգամավորի խոսքերն անգրագիտություն են, դա ընդհանրապես խոսք համարել չի կարելի, և իրենք զուգարանի թուղթը պատգամավորին են բերել, որպեսզի ՀՀԿ-ականը բերանը մաքրի: Ավանակի նկարն ու զուգարանի թուղթը բողոքողներն ընդունարան են հանձնել։
Թամոյանը նշել է, որ Հայաստանում բնակվող եզդիների համայնքի ներկայացուցիչները դիմելու են նաև ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով, թեև կարծում են, որ հանձնաժողովում և ընդհանրապես ԱԺ-ում պատգամավորների մեծ մասը Բադեյանից չեն տարբերվում: «Սինջարի» ներկայացուցչի խոսքով՝ պաշտոնյաներն ազգային փոքրամասնության նկատմամբ հաճախ են նման վերաբերմունք ցուցաբերում։ Նա պատմել է, որ նախագահի թեկնածուներից մեկն էլ (անունը չի նշել – խմբ․) եզդիաբնակ գյուղում հայտարարել է, որ եզդիներին մանկապարտեզ հարկավոր չէ։

Armenia Yezidi Group Delivers Toilet Paper to MP for 'Racist' Remarks
Members of the Sinjar Yezidi National Union today protested outside Armenia's National Assembly for what they are calling racist remarks by ruling Republican Party of Armenia (HHK) MP Manvel Badeyan.
Protestors, members of the Yazidi ethnic minority in Armenia, brought a photo of a donkey and a roll of toilet paper to give to the lawmaker. With these "gifts," the protestors made clear their concerns regarding the parliamentarian's offensive remarks.
In parliament today, a journalist asked the MP whether it was appropriate that the program "What, Where, When" was broadcast on Armenian television in the Russian language. "Are you really that low-levelled that you think like that? If this question was asked by some Yazidi on the street I wouldn't be surprised, but do you really think like that?" MP Badeyan replied, adding that "the working language of that program is Russian."
Sinjar Yezidi National Union representative Boris Tamoyan (pictured) said the parliamentarian's remarks are uneducated remarks and cannot even be considered remarks, and they brought the toilet paper so that the MP can clean his mouth. Protestors left both the toilet paper and the image of a donkey at the parliament's reception desk.
Tamoyan said that representatives of the Yezidi community in Armenia intend to appeal to the parliamentary ethics committee, though they believe that in the committee and in the parliament at large the majority of MPs are no different than Badeyan. According to the Sinjar Yezidi National Union, officials often display such an attitude toward ethnic minorities. He described how a presidential candidate (whom he did not name) declared in a Yazidi village that Yezidis do not need a kindergarten.