Եզդիները ռասիստ ՀՀԿ-ական պատգամավորին զուգարանի թուղթ են նվիրել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Սինջար» եզդիների ազգային միավորման ներկայացուցիչներն այսօր Ազգային Ժողովի շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են անցկացրել՝ դժգոհելով ՀՀԿ-ական պատգամավոր Մանվել Բադեյանի ռասիստական արտահայտությունից:
Եզդիները Մանվել Բադեյանին փոխանցելու համար ավանակի նկար և զուգարանի թուղթ էին բերել:
Այդօրինակ «նվերներով» եզդիներն իրենց մտահոգությունն են հայտնել Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ներկայացուցչի, ինչպես իրենք են որակել, ռասիստական արտահայտության կապակցությամբ։ Այսօր Ազգային ժողովում լրագրողը հարց է ուղղել Բադեյանին՝ արդյոք նորմալ է, որ հայաստանյան հեռուստաընկերությամբ «Ինչ, որտեղ, երբ» հաղորդումը ռուսերեն լեզվով է հեռարձակվում։
«Իսկականի՞ց էդքան անմակարդակ եք, որ ըտենց եք մտածում: Եթե փողոցում կանգնած մի եզդի էդ հարցը տար, չէի զարմանա, բայց դուք իսկականից ըտենց ե՞ք մտածում», - հայտարարել է Բադեյանը՝ հավելելով, որ «էդ հաղորդման աշխատանքային լեզուն ռուսերենն ա»:
«Սինջարի» ներկայացուցիչ Բորիս Թամոյանն (լուսանկարում) ասել է, որ պատգամավորի խոսքերն անգրագիտություն են, դա ընդհանրապես խոսք համարել չի կարելի, և իրենք զուգարանի թուղթը պատգամավորին են բերել, որպեսզի ՀՀԿ-ականը բերանը մաքրի: Ավանակի նկարն ու զուգարանի թուղթը բողոքողներն ընդունարան են հանձնել։
Թամոյանը նշել է, որ Հայաստանում բնակվող եզդիների համայնքի ներկայացուցիչները դիմելու են նաև ԱԺ էթիկայի հանձնաժողով, թեև կարծում են, որ հանձնաժողովում և ընդհանրապես ԱԺ-ում պատգամավորների մեծ մասը Բադեյանից չեն տարբերվում: «Սինջարի» ներկայացուցչի խոսքով՝ պաշտոնյաներն ազգային փոքրամասնության նկատմամբ հաճախ են նման վերաբերմունք ցուցաբերում։ Նա պատմել է, որ նախագահի թեկնածուներից մեկն էլ (անունը չի նշել – խմբ․) եզդիաբնակ գյուղում հայտարարել է, որ եզդիներին մանկապարտեզ հարկավոր չէ։

Езиды подарили армянскому депутату-расисту туалетную бумагу и фото осла - ВИДЕО
Представители национального объединения езидов «Синджар» организовали акцию протеста перед зданием Национального Собрания, протестуя против расисткого высказывания депутата от правящей Республиканской партии Армении Манвела Бадеяна.
Собравшиеся хотели передать парламентарию изображение осла и туалетную бумагу. Таким образом граждане выразили протест против расистских заявлений депутата парламента Армении. Журналисты обратились к Бадеяну с вопросом, одобряет ли он трансляцию на армянском телеканале передачи «Что? Где? Когда?» на русском языке.
«У вас, действительно, такой низкий уровень? Если бы этот вопрос задал какой-нибудь езид на улице, я бы не удивился, но вы правда так думаете?», - сказал Бадеян, добавив, что рабочим языком данной передачи является русский.
Представитель «Синджара» Борис Тамоян назвал слова депутата безграмотными, которые «вообще нельзя считать речью», а туалетную бумагу демонстранты принесли для того, чтобы Манвел Бадеян вытер свой рот. Изображение осла и туалетную бумагу протестующие оставили в приемной парламента.
Представители общины езидов в Армении намерены обратиться в парламентскую комиссию по этике, хоть и считают, что большинство ее членов и депутатов, вообще, не отличаются от Бадеяна. По словам представителя «Синджара», чиновники часто проявляют такое отношение к нацменьшинствам. Он рассказал, как один из кандидатов на пост президента (имени не назвал) заявил в населенном езидами селе, что детский сад им не нужен.