Կուտակայինի դեմ պայքարողները չպետք է խուսափեն քաղաքական ճանապարհից․ երթ (ՎԻԴԵՈ, ՖՈՏՈ)
ԱԺ չորս խմբակցությունները` ՀՅԴ-ն, ՀԱԿ-ը, ԲՀԿ-ն, «Ժառանգությունը», և «Դեմ ենք պարտադիր կուտակային կենսաթոշակին» նախաձեռնությունը, ինչպես նաև օրենքին դեմ անհատ քաղաքացիները, այսօր հավաքվել են Ազատության հրապարակում և երթ են կազմակերպել դեպի Սահմանադրական դատարան:
Սահմանադրական դատարանում խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանձնել են իրենց դիմումը: Նշենք, որ քաղաքական ուժերը պահանջում են դատարանից «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի մի շարք դրույթներ հակասահմանադրական ճանաչել: Նախաձեռնությունն ու քաղաքական ուժերը, մասնավորապես, համաձայն չեն կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչի ներդրմանը։
Մինչ ՍԴ-ի կողմից որոշում կայացնելը՝ դիմողները միջնորդում են, որպեսզի ՍԴ-ն կասեցնի 2014թ. հունվարի 1-ից օրենքի գործադրումը կամ առնվազն հետաձգի այն մինչև որոշում կայացնելը: Երթի մասնակցիները ՍԴ են գնացել՝ վանկարելով «վերջին ատյանը քաղաքացին է», «դեմ ենք կուտակայինին»: Երթի ընթացքում Մաշտոցի և Բաղրամյան պողոտաների երթևեկությունը կասեցվել է:
Երթը սկսելուց առաջ ելույթներ են ունեցել կուսակցությունների անդամները: ԲՀԿ-ական Նաիրա Զոհրաբյանը կոչ է արել երիտասարդներին չխաբնվել և չհավատալ, թե գործատուներն իրենց փոխարեն կվճարեն կուտակային համակարգի գումարները: ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանն ասել է, որ ամեն իրավական մեթոդ պետք է գործի դնել խնդիրը լուծելու համար: Նրա խոսքով՝ այս օրենքը դեմ է հայկական ավանդույթներին, քանի որ հայկական ընտանիքներում երիտասարդ սերունդը պետք է իր ծնողներին պահի:
Ելույթ է ունեցել նաև «Հայ Ազգային Կոնգրես» կուսակցության անդամ Վահագն Խաչատրյանը, ով ասել է, որ այն համակարգը, որը փորձում են կիրառել Հայաստանի իշխանությունները, այլ երկրներում չկա, անգամ Չիլիում, որի օրինակը միշտ բերում են իշխանությունները:
Խաչատրյանը ողջունել է երիտասարդների պայքարը կուտակայինի դեմ, սակայն հորդորել է նրանց լուծման քաղաքական ճանապարհից չխուսափել, քանի որ «կուլտուրական քննարկումները որևէ արդյունքի չեն բերի»։ ՀԱԿ-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ իշխանություններ համար սա մի միջոց է փող հավաքելու, և դա նույնիսկ վարչապետը չի հերքում: Խաչատրյանն ասել է՝ իշխանությունները կզիջեն միայն այն դեպքում, երբ ուժ տեսնեն:

Four parliamentary factions — Armenian Revolutionary Federation (ARF-D or Dashnaktsutyun), Armenian National Congress (HAK), Prosperous Armenia (BHK), and Heritage Party—, the initiative "We are against mandatory funded pension" and individual citizens today gathered in Liberty Square and marched toward Armenia's Constitutional Court, where representatives of the parliamentary factions handed over their application.
Recall, the political parties are asking the Court to recognize several provisions of the new Law on Funded Pensions as unconstitutional. In particular, the political parties and the initiative do not agree with the mandatory component of the pension system.
Before the Constitutional Court makes a decision, the applicants are petitioning the Court to prevent the law's entry into force on Jan. 1, 2014, or at least postpone it until the decision is made. March participants went to the Constitutional Court, chanting, "the last resort is the citizen" and "we are against the funded ". During the march, traffic on Mashtots and Baghramyan avenues was stopped.
Before the march began, members of political parties gave speeches. BHK MP Naira Zohrabyan urged young people not to be deceived and not to believe that employers will make the pension payments instead of them. ARF-D MP Armen Rustamyan said every legal method should be employed to solve the problem. According to him, this law is against Armenian traditions, since in Armenian families, the young generations must provide for their parents.
HAK member Vahagn Khachatryan, who also addressed those gathered, said the system that Armenia's authorities are trying to apply doesn't exist in other countries, even in Chile, an example which Armenian authorities often cite.
Khachatryan welcomed young people's struggle against the mandatory pension system but exhorted them not to shun political solutions to the problem, since "cultured discussions will not yield any results". According to the HAK representative, this is one way for the authorities to collect money and not even the prime minister denies this. "The government will yield only when they see force," he said.
As explained by RFE/RL's Armenian service: "The bill, effective from January 1, will require Armenians under the age of 40 to pay more social security taxes. The unpopular measure stems from Armenia’s transition to a new system whereby the amount of pensions will depend on workers’ lifelong contributions to pension funds."