«Վախենում են՝ նախագահը հոգեդարձ լինի»․ կնոջը թույլ չեն տվել հասնել նախագահական (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Սերժ Սարգսյանի ու իշխանությունների մեռած հոգիների համար» նախատեսված մոմավառության կազմակերպիչ, ազատամարտիկ Սուսաննա Մարգարյանին մի քանի տասնյակ ոստիկաններ այսօր թույլ չեն տվել դուրս գալ Ազատության հրապարակից ու բարձրանալ Բաղրամյան 26։
Ավելի վաղ Еpress.am-ի թղթակցին Մարգարյանն ասել էր, որ պատրաստվում է երթով գնալ նախագահական նստավայր և հիշատակի մոմավառություն անցկացնել։
Մինչ երթի մեկնարկը փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը մոտեցել է Մարգարյանին ու պահանջել հրաժարվել մոմավառության գաղափարից, սակայն ազատամարտիկը հակադարձել է, որ ամեն գնով հասնելու է Բաղրամյան 26։
Մեկուկես ժամ Մարգարյանին հսկող շուրջ 50 ոստիկաններ պատ են կազմել և արգելել են դուրս գալ հրապարակի տարածքից։
«Չեն թողնում՝ գնամ։ Վախենում են՝ նախագահը հանկարծ հոգեդարձ լինի։ Վախենում են՝ մոմը վառեմ, սատանան մեջից դուրս թռնի», - դիմելով լրագրողներին՝ ժպտալով ասել է կինը։
Մարգարյանը ոստիկաններից պահանջել է չխոչընդոտել իր ազատ տեղաշարժը և պարզաբանում տալ՝ «ինչո՞ւ են պատ կազմում, երբ ինքը սկսում է առաջանալ դեպի Մաշտոցի պողոտա»։
«Ասեք հասկանամ՝ միգուցե հանցագո՞րծ եմ, չգիտեմ՝ ինչի՞ համար եք ճանապարհս փակում։ Ես կոնկրետ ասում եմ, թե ուր եմ գնում ու ինչի համար, դուք էլ պատասխանեք՝ ինչո՞ւ ես իրավունք չունեմ քայլել Երևանի փողոցներով», - ոստիկաններից հարցրել է ազատամարտիկը, ինչին ի պատասխան վերջիններս միայն կրկնել են՝ «մեկ ա, չես գնալու»։
Ավելի ուշ Մարգարյանը Ազատության հրապարակում վառել է մոմերից մեկը ու շեշտել, որ ոչ մի տարբերություն չի տեսնում, թե որտեղ կվառվի մոմը՝ «Նշանակություն չունի, էստեղ, թե նախագահականում, դրանց սատկած հոգիները ամենուր են»։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին Սուսաննա Մարգարյանը կազմակերպել էր «Սերժ Սարգսյանի թաղումը»։ Երբ նա գետնին է գցել ՍերԺ Սարգսյանի նկարով պաստառը և ոտքերով տրորել այն, ոստիկանները փորձել են բերման ենթարկել ազատամարտիկ կնոջը։
Epress.am-ի հետ զրույցում Մարգարյանն ասել էր, որ ազատամարտիկ կանանց ու հայ մայրերի համար Սերժ Սարգսյանը մահացել է, իրենք էլ թաղման երթ են կազմակերպել, որի ընթացքում անցորդներին հորդորել են միանալ ու «ծաղկեպսակներ տանել Բաղրամյան 26»։

Several dozen police officers on Thursday didn't permit Karabakh War veteran and organizer of a candlelight vigil "for the dead souls of Serzh Sargsyan and the ruling authorities" Susanna Margaryan to leave Liberty Square and go to the presidential palace at Baghramyan 26.
Margaryan earlier had informed Epress.am that she is planning to march to the presidential palace and hold a candlelight vigil.
1margaryan
Before the start of the procession, Yerevan Deputy Police Chief Valeriy Osipyan approached Margaryan and demanded she abandon the idea of a candlelight vigil, but Margaryan countered, saying she will get to Baghramyan 26 at any cost.
For an hour and a half, around 50 police officers surrounded the war veteran and prohibited her from leaving the square. "They're not letting me go. They're afraid that the president might suddenly regain consciousness. They're afraid that if I light the candle, the devil from inside will come out," she told reporters with a smile.
The war veteran asked officers not to interfere with her free movement and to explain why they form a human chain when she begins to move toward Mashtots Blvd.
"Tell me so that I'll understand: perhaps I'm a criminal? I don't know why you're blocking the road. I am specifically say where I'm going and for what purpose. Tell me: why don't I have the right to walk down the streets of Yerevan?" she asked the police officers, to which they simply repeated, "All the same, you can't go through."
2margaryan
Later, Margaryan lit one of the candles at Liberty Square and stressed it makes no difference to her where she lights the candle: "It doesn't matter, here or at the presidential palace, their dead souls are everywhere."
Recall, on Dec. 12, Margaryan had organized "Serzh Sargsyan's burial." When she threw a photo of Serzh Sargsyan on the ground and trampled it with her feet, police officers attempted to detain her. Speaking to Epress.am, Margaryan had said that for female war veterans and Armenian mothers, Serzh Sargsyan is dead, and so they organized a funeral procession, during which they urged passers-by to join in and take a wreath to Baghramyan 26.