Փաստաբանը զգում է՝ դատարանը պատասխանատվությունից կազատի Սամվել Ալեքսանյանին
Վերաքննիչ դատարանը հող է նախապատրաստում ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանի բողոքը մերժելու համար: Դատարանի պահվածքից նման տպավորություն է ստացել Փոստանջյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հերմինե Միքայելյանը:
Փոստանջյանը պահանջել էր քրեական գործ հարուցել «Փակ շուկայի» սեփականատեր Սամվել Ալեքսանյանի դեմ: Պատգամավորը պնդում է, որ Ալեքսանյանը խախտել է Քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածը` վնաս է հասցրել պատմական հուշարձանին։
Epress.am-ի հետ զրույցում Միքայելյանն ասել է, որ նախագահող Գրիշա Մելիք-Սարգսյանը, լսելով իր բողոքը, առաջարկել է պատասխանող կողմին՝ քննիչին և դատախազին, դատարանին ներկայացնել քաղաքապետարանի այն որոշումները, որոնցով Սամվել Ալեքսանյանը ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության և «Փակ շուկային» հասցրած վնասի համար տույժ մուծել:
«Դատարանը չի կարող չհամաձայնել, որ կատարվածը քրեական հետապնդում է պահանջում: Մեր բողոքը մերժելու են, ցանկանում են, հավանաբար, հղում անել քաղաքապետարանի ակտերի վրա, իբր ասել, տեսեք, գոնե վարչական պատասխանատվություն եղել է: Այսինքն՝ ցանկանում են այդ 200.000 դրամ մուծելով՝ Սամվել Ալեքսանյանը ազատվի պատասխանատվությունից»,- ասել է Միքայելյանը:
Ըստ նրա՝ քննիչի պնդումները, թե վնասելը տեղի է ունեցել անուշադրության արդյունքում, նախ չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ կան լուսանկարներ, որտեղ երևում է, որ շուկայի տանիքը ոչ թե փլուզվել է, այլ տեխնիկայի կողմից քանդվել է: Բացի դա, փաստաբանի խոսքով, անուշադիր լինելը և դիտավորություն չունենալը չի ազատում պատասխանատվությունից:

Home / Video / Court will Exempt Armenian Oligarch from Liability, Believes Attorney
The Court of Appeals is preparing grounds for dismissal of Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan's appeal, according to the impression that Postanjyan's attorney, Hermine Mikaelyan, got from the court.
The opposition MP had asked that criminal proceedings be launched against notorious oligarch, ruling Republican Party of Armenia MP, and owner of the Covered Market Samvel Aleksanyan. Postanjyan claims that Aleksanyan violated Article 264 of the RA Criminal Code: he caused damage to a historical monument.
Mikaelyan, in conversation with Epress.am, said that presiding Judge Grisha Melik-Sargsyan, hearing the appeal, suggested the defense (the investigator and the prosecution) present to the court the municipality's decisions showing that Aleksanyan has been held administratively responsible and paid a penalty for damage caused to the historical building.
"The court cannot accept that what happened requires criminal prosecution. Our appeal will be rejected; probably they want to refer to the municipality's acts, as if to say, see, at least he's been subject to administrative responsibility. That is, they want that by paying the 200,000 AMD [about $500 USD], Samvel Aleksanyan is exempt from liability," said Mikaelyan.
According to the attorney, the investigator's claims that the damage occurred as a result of carelessness is not true, as there are photos that show the roof of the market did not collapse but was intentionally destroyed. Furthermore, Mikaelyan said, being careless and not having intent does not exempt one from accountability.