Փաստաբանը զգում է՝ դատարանը պատասխանատվությունից կազատի Սամվել Ալեքսանյանին
Վերաքննիչ դատարանը հող է նախապատրաստում ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Զարուհի Փոստանջյանի բողոքը մերժելու համար: Դատարանի պահվածքից նման տպավորություն է ստացել Փոստանջյանի ներկայացուցիչ, փաստաբան Հերմինե Միքայելյանը:
Փոստանջյանը պահանջել էր քրեական գործ հարուցել «Փակ շուկայի» սեփականատեր Սամվել Ալեքսանյանի դեմ: Պատգամավորը պնդում է, որ Ալեքսանյանը խախտել է Քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածը` վնաս է հասցրել պատմական հուշարձանին։
Epress.am-ի հետ զրույցում Միքայելյանն ասել է, որ նախագահող Գրիշա Մելիք-Սարգսյանը, լսելով իր բողոքը, առաջարկել է պատասխանող կողմին՝ քննիչին և դատախազին, դատարանին ներկայացնել քաղաքապետարանի այն որոշումները, որոնցով Սամվել Ալեքսանյանը ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության և «Փակ շուկային» հասցրած վնասի համար տույժ մուծել:
«Դատարանը չի կարող չհամաձայնել, որ կատարվածը քրեական հետապնդում է պահանջում: Մեր բողոքը մերժելու են, ցանկանում են, հավանաբար, հղում անել քաղաքապետարանի ակտերի վրա, իբր ասել, տեսեք, գոնե վարչական պատասխանատվություն եղել է: Այսինքն՝ ցանկանում են այդ 200.000 դրամ մուծելով՝ Սամվել Ալեքսանյանը ազատվի պատասխանատվությունից»,- ասել է Միքայելյանը:
Ըստ նրա՝ քննիչի պնդումները, թե վնասելը տեղի է ունեցել անուշադրության արդյունքում, նախ չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ կան լուսանկարներ, որտեղ երևում է, որ շուկայի տանիքը ոչ թե փլուզվել է, այլ տեխնիկայի կողմից քանդվել է: Բացի դա, փաստաբանի խոսքով, անուշադիր լինելը և դիտավորություն չունենալը չի ազատում պատասխանատվությունից:

Адвокат считает, что суд избавит армянского олигарха от ответственности
Апелляционный суд готовит почву для отклонения жалобы руководителя фракции «Наследие» Заруи Постанджян. Такое впечатление сложилось у представителя Постанджян, адвоката Эрмине Микаелян.
Депутат требовала возбудить уголовное дело в отношении владельца «Крытого рынка», олигарха, депутата от правящей РПА Самвела Алексаняна. Депутат утверждает, что Алексанян нарушил 264 статью УК, нанеся ущерб историческому памятнику.
В беседе с Epress.am Микаелян заявила, что судья Гриша Мелик-Саргсян, выслушав жалобу, предложил ответчику – следователю и прокурору – представить суду решения мэрии, согласно которым, Алексанян был привлечен к административной ответственности и выплатил штраф за нанесенный памятнику ущерб.
«Суд не может не согласиться, что случившееся требует уголовного преследования. Нашу жалобу отклонят, вероятно, хотят сослаться на акты мэрии, мол, по крайней мере, имела место административная ответственность. То есть хотят избавить Самвела Алексаняна от ответственности благодаря выплате штрафа в размере 200 000 драмов (порядка $500)», - сказала Микаелян.
По ее словам, утверждения следователя о том, что нанесение ущерба было совершено в результате невнимательности, не соответствуют действительности, так как есть фотографии, на которых видно, что крыша рынка не обвалилась, а была разрушена с помощью техники. Кроме того, добавила Микаелян, невнимательность и непреднамеренность не освобождают от ответственности.