Ինչու են կարևոր HRW-ի զեկույցները և ինչը Հայաստանում չի փոխվի (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցների ազդեցությունը Հայաստանի վրա ակնհայտ է, քանի որ նման զեկույցները հայտնվում են տարբեր կառավարությունների և երկրին աջակցող կազմակերպությունների ուշադրության կենտրոնում։ Epress.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության՝ երեկ հրապարակած զեկույցին՝ այս մասին հայտարարել է Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ, իրավապաշտպան Միքայել Դանիելյանը։
«Օրինակ, ԱՄՆ Պետդեպը ուշադրություն է դարձնում այդպիսի զեկույցների վրա, և այդ երկրի աջակցությունը Հայաստանին, այդ թվում՝ ֆինանսական, միանշանակ կախված է նաև նման հեղինակավոր կազմակերպությունների կարծիքից», - ասել է Դանիելյանը՝ ընդգծելով, որ այս տարվա զեկույցի՝ Հայաստանին վերաբերող հատվածը լավն է և խիստ։
Այնուամենայնիվ, զեկույցում արծարծված հիմնական խնդիրները տարեց տարի նույնն են մնում, քանի որ, ըստ իրավապաշտպանի, ՀՀ իշխանությունները չեն ցանկանում քայլեր անել մարդու իրավունքների վիճակի բարելավման ուղղությամբ։
Մասնավորապես, անդրադառնալով զեկույցում մատնանշված հիմնական խնդիրներից մեկին՝ ոստիկանությունում մարդկանց խոշտանգումներին, Դանիելյանն ասել է, որ «դա չի փոխվել և չի փոխվելու»։ Բանախոսի պնդմամբ՝ քրեական գործերի 90%-ի դեպքում իրավապահները ցուցմունքները խոշտանգումների միջոցով են կորզում։
Դանիելյանը կարևորել է այն փաստը, որ այս տարվա զեկույցում տեղ է գտել նաև Շանթ Հարությունյանի ակցիայի մասին տեղեկատվությունը մարդու իրավունքների խախտման տեսանկյունից, նշվել է, որ Հարությունյանը ծեծի է ենթարկվել ոստիկանության ներկայացուցիչների կողմից ու այդ մասին հայտարարությունները քննության առարկա չեն դարձել։

Правозащитник рассказал, как доклады Human Rights Watch влияют на Армению
Влияние на Армению докладов международных правозащитных организаций очевидно, так как они оказываются в центре внимания различных правительств и содействующих стране организаций. Такое мнение, комментируя доклад Human Rights Watch, в интервью Epress.am выразил правозащитник, председатель Хельсинкской ассоциации Микаел Даниелян.
«К примеру, Госдеп США обращает внимание на подобные доклады, и содействие этой страны Армении, в том числе финансовое, однозначно зависит от мнения таких авторитетных организаций», - сказал он. Правозащитник считает «хорошей и строгой» часть доклада, относящуюся к Армении. Тем не менее, отражаемые в докладе основные проблемы не меняются из года в год, так как, по мнению нашего собеседника, власти Армении не желают предпринимать шагов для улучшения ситуации с правами человека.
В частности, о пытках в отношении людей в полиции Даниелян заявил, что это было и будет всегда. В 90% уголовных дел правоохранительные органы, по его мнению, получают показания путем пыток.
Правозащитник выделил тот факт, что в докладе говорится об акции Шанта Арутюняна с точки зрения нарушения прав человека, в документе отмечается, что Арутюнян был избит представителями полиции, а расследования на основании заявлений об избиении проведено не было.