Ինչու են կարևոր HRW-ի զեկույցները և ինչը Հայաստանում չի փոխվի (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների զեկույցների ազդեցությունը Հայաստանի վրա ակնհայտ է, քանի որ նման զեկույցները հայտնվում են տարբեր կառավարությունների և երկրին աջակցող կազմակերպությունների ուշադրության կենտրոնում։ Epress.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության՝ երեկ հրապարակած զեկույցին՝ այս մասին հայտարարել է Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ, իրավապաշտպան Միքայել Դանիելյանը։
«Օրինակ, ԱՄՆ Պետդեպը ուշադրություն է դարձնում այդպիսի զեկույցների վրա, և այդ երկրի աջակցությունը Հայաստանին, այդ թվում՝ ֆինանսական, միանշանակ կախված է նաև նման հեղինակավոր կազմակերպությունների կարծիքից», - ասել է Դանիելյանը՝ ընդգծելով, որ այս տարվա զեկույցի՝ Հայաստանին վերաբերող հատվածը լավն է և խիստ։
Այնուամենայնիվ, զեկույցում արծարծված հիմնական խնդիրները տարեց տարի նույնն են մնում, քանի որ, ըստ իրավապաշտպանի, ՀՀ իշխանությունները չեն ցանկանում քայլեր անել մարդու իրավունքների վիճակի բարելավման ուղղությամբ։
Մասնավորապես, անդրադառնալով զեկույցում մատնանշված հիմնական խնդիրներից մեկին՝ ոստիկանությունում մարդկանց խոշտանգումներին, Դանիելյանն ասել է, որ «դա չի փոխվել և չի փոխվելու»։ Բանախոսի պնդմամբ՝ քրեական գործերի 90%-ի դեպքում իրավապահները ցուցմունքները խոշտանգումների միջոցով են կորզում։
Դանիելյանը կարևորել է այն փաստը, որ այս տարվա զեկույցում տեղ է գտել նաև Շանթ Հարությունյանի ակցիայի մասին տեղեկատվությունը մարդու իրավունքների խախտման տեսանկյունից, նշվել է, որ Հարությունյանը ծեծի է ենթարկվել ոստիկանության ներկայացուցիչների կողմից ու այդ մասին հայտարարությունները քննության առարկա չեն դարձել։

Human Rights Watch Reports Have Impact on Armenia: Opinion
The impact of international human rights organizations' reports on Armenia is obvious, as such reports draw the attention of different governments and organizations supporting the country, said Helsinki Association for Human Rights President Mikael Danielyan, commenting on the Human Rights Watch's recent report, in an interview with Epress.am.
"For example, the US State Department pays attention to such reports and that country's support to Armenia, including financial , undoubtedly also depends on the opinion of such authoritative organizations," he said, emphasizing that the section on Armenia in this year's report is quite good and strict.
Nevertheless, the main issues raised in the report do not change from year to year, since, according to Danielyan, the Armenian authorities are not willing to take steps to improve the human rights situation in the country.
Speaking on one of the main problems addressed in the report, that of torture and ill-treatment in police custody, the human rights activist said that "it hasn't change and won't change." In his opinion, in 90% of criminal cases, law enforcement officials use torture to coerce confessions and incriminating statements.
Danielyan considered it important that information about the demonstration initiatied by Shant Harutyunyan from the perspective of human rights violations was included in the report, that Harutyunyan was beaten by police and that the allegations have not led to an investigation by the authorities.