Պետական գանձարանում գտնվող թանկարժեք իրերը չեն վաճառվելու. նախարար
Կառավարությունն աճուրդի չի հանելու և չի վաճառելու պետական գանձարանում գտնվող թանկարժեք իրերը՝ ոսկի, ադամանդ, մարգարիտ և այլն: Այս մասին այսօր կառավարության նիստին հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ մամուլը սխալ է մեկնաբանել «ՀՀ կառավարության 2012 թվականի հուլիսի 4-ի N 880-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» որոշման նախագիծը:
«Այս որոշման իմաստն է չվաճառել թանկարժեք իրերը։ Նախկինում կար նման որոշում, չէին կատարել, քանի որ միջազգային շուկայում գները նվազել են: Այսօր ֆիքսում ենք, որ այս պահին չենք վաճառում»,- ասել է Սարգսյանը:
Կառավարությանը ներկահացված որոշման նախագծում որպես իրավական ակտի հիմնավորում, մասնավորապես, նշված էր, որ պետական գանձարանում գտնվող թանկարժեք մետաղներից և թանկարժեք քարերից պատրաստված պատմամշակութային և բարձր գեղարվեստական արժեք ունեցող իրերից և պետական ստանդարտին համապատասխան ձուլակտորներից բացի, մնացած արժեքների պահպանումը «ոչ արդյունավետ և աննպատակահարմար է»:
Իսկ նախագծի նպատակներից մեկն էլ Հայաստանի արտադրական, ֆինանսական և այլ կարիքների բավարարման նպատակով թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական պահուստների ձևավորման, համալրման, ծախսման ապահովումը և կառավարման համակարգի բարելավումն էր:

Home / Video / We Will Not Sell Precious Metals from the Public Treasury: Minister
The government will not auction and will not sell precious metals and stones (gold, diamonds, pearls, and so on) from the public treasury, said RA Minister of Finance David Sargsyan at the cabinet meeting today. According to him, the press misinterpreted the decision "on amendments to the Government of the Republic of Armenia's July 4, 2012 N880 decision."
"The meaning of this decision is to not sell the precious metals. This decision was made in the past, [but] it was not fulfilled because the international market prices fell. Today we can state that we're not selling at the moment," he said.
As grounds for the legal act in the draft decision presented by the government, it was noted, in particular, that
apart from the bullion corresponding to the state standard and goods of historical-cultural and high artistic value prepared from the precious metals and stones in the state treasury, preserving other valuable items is "ineffective and inexpedient."
One of the aims of the project was to improve the management system and ensure the development, stock, and expenditure of state reserves of precious metals and stones with the goal of satisfying Armenia's industrial, financial, and other needs.