Պետական գանձարանում գտնվող թանկարժեք իրերը չեն վաճառվելու. նախարար
Կառավարությունն աճուրդի չի հանելու և չի վաճառելու պետական գանձարանում գտնվող թանկարժեք իրերը՝ ոսկի, ադամանդ, մարգարիտ և այլն: Այս մասին այսօր կառավարության նիստին հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ մամուլը սխալ է մեկնաբանել «ՀՀ կառավարության 2012 թվականի հուլիսի 4-ի N 880-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» որոշման նախագիծը:
«Այս որոշման իմաստն է չվաճառել թանկարժեք իրերը։ Նախկինում կար նման որոշում, չէին կատարել, քանի որ միջազգային շուկայում գները նվազել են: Այսօր ֆիքսում ենք, որ այս պահին չենք վաճառում»,- ասել է Սարգսյանը:
Կառավարությանը ներկահացված որոշման նախագծում որպես իրավական ակտի հիմնավորում, մասնավորապես, նշված էր, որ պետական գանձարանում գտնվող թանկարժեք մետաղներից և թանկարժեք քարերից պատրաստված պատմամշակութային և բարձր գեղարվեստական արժեք ունեցող իրերից և պետական ստանդարտին համապատասխան ձուլակտորներից բացի, մնացած արժեքների պահպանումը «ոչ արդյունավետ և աննպատակահարմար է»:
Իսկ նախագծի նպատակներից մեկն էլ Հայաստանի արտադրական, ֆինանսական և այլ կարիքների բավարարման նպատակով թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական պահուստների ձևավորման, համալրման, ծախսման ապահովումը և կառավարման համակարգի բարելավումն էր:

Драгоценные металлы из государственной казны не продадут - министр
Кабинет министров не выставит на аукцион и не продаст драгоценные металлы из государственной казны. Об этом в правительстве заявил министр финансов Армении Давид Саргсян. По его словам, пресса неверно истолковала проект «О внесении поправок в решение правительства от 4 июля 2012 года».
«Смысл этого решения – не продавать драгоценные металлы. В прошлом подобное решение было, его не выполнили, так как на международном рынке снизились цены. Сегодня мы констатируем, что в настоящий момент продавать не будем», - сказал Саргсян.
В качестве обоснования правового акта в представленном правительству проекте решения, в частности, отмечалось, что их сохранение неэффективно.
Одной из целей проекта было формирование госрезервов драгоценных металлов и камней, обеспечение расходов и улучшение системы управления.