Սամվել Ալեքսանյանը հարկեր վճարելիս աչքի է ընկնում «պասիվությամբ»․ թերթ
Երեկ Պետական եկամուտների կոմիտեի հրապարակած առաջին հազար հարկատուների ցանկում իր «պասիվությամբ» է աչքի ընկնում ՀՀԿ-ական պատգամավոր, օլիգարխ Սամվել Ալեքսանյանը՝ Լֆիկը, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթը նշում է, որ նրան պատկանող երկու խոշորագույն ընկերությունները՝ «Ալեքս-Գրիգ» և «Սամ-Սեր Գրուպ»-ը միասին վճարել են 24.8 մլրդ դրամ, ինչը 2012 թվականի ցուցանիշից ավելին է ընդամենը 2,9 տոկոսով։
«Այսինքն, չնայած Ալեքսանյանն օր-օրի խոշորացնում է իր բիզնեսները, իր ձեռքում կենտրոնացնում նորանոր ոլորտներ, նրա վճարած հարկերը գրեթե չեն ավելանում», - նշում է «ՀԺ»-ն։
Հազար հարկատուները միասին 2013 թվականին վճարել են 665 մլրդ դրամի հարկեր և տուրքեր, ինչը 19 տոկոսով ավելին է 2012 թվականի ցուցանիշից։
«Ցանկում պահպանվել է վերջին տարիներին արդեն համառորեն արմատավորված միտումը, երբ ավելի «մանր» հարկատուներն ավելի շատ բեռ են վերցնում իրենց վրա բյուջեն համալրելու գործում:
Այսպես` հրապարակված ցանկի առաջին 30 հարկատուները միասին վերցրած 2013 թվականի ընթացքում վճարել են 277.4 միլիարդ դրամ 2012 թվականի 239,5 մլդ դրամի փոխարեն։ Այլ կերպ ասած, նրանք ավելացրել են հարկերը ընդամենը 15.8 տոկոսով։ Իսկ ահա այդ նույն ցանկի վերջին 30 հարկատուները միասին վերցրած վճարել են 3 միլիարդ դրամ 2012 թվականի 2.4 մլրդ դրամի փոխարեն: Այս դեպքում աճը կազմել է 24 տոկոս։ Այսինքն, որքան փոքր է հարկատուն, այնքան գնալով ավելի շատ է հարկ վճարում, և հակառակը՝ որքան մեծ է հարկատուն, այնքան ավելի փոքր տեմպով է մեծացնում իր հարկերը»,–գրում է թերթը։

Армения продолжает щадить крупный бизнес за счет мелких налогоплательщиков
Своей «пассивностью» в списке первых 1000 налогоплательщиков Комитета по госдоходам выделяется депутат от правящей Республиканской партии Армении, олигарх Самвел Алексанян. Об этом пишет «Айкакан жаманак».
Издание отмечает, что принадлежащие ему две крупнейшие компании «Алекс Григ» и «Сам-Сер Груп» вместе выплатили 24.8 млрд. драмов, что всего на 2,9% больше показателя за 2012 год.
«То есть, несмотря на то, что Алексанян с каждым днем расширяет свой бизнес, монополизирует все новые сферы, размер выплачиваемых им налогов практически не увеличивается», - отмечает автор.
Вместе 1000 налогоплательщиков за 2013 год выплатили налогов и пошлин на 665 млрд. драмов, что на 19% превышает показатель 2012 года. «В списке сохранилась укоренившаяся в последние годы тенденция, когда более «мелкие» налогоплательщики берут на себя больший груз для пополнения бюджета.
Таким образом, первые 30 налогоплательщиков в опубликованном списке вместе заплатили в 2013 году 277.4 млрд. драмов вместо 239,5 млрд. драмов за 2012 год. Иными словами, они увеличили налоги всего на 15.8%. А 30 последних налогоплательщиков списка в общей сложности заплатили 3 миллиарда драмов, в 2012 году эта цифра составила 2.4 млрд. В этом случае рост составил 24%. То есть чем меньше налогоплательщик, тем больше налогов он платит, и наоборот», - заключило издание.