Հայաստանն ու Չեխիան ցողունային բջիջների օգտագործման համատեղ տեխնոլոգիաներ կմշակեն
Կորեայում ցողունային բջիջների թերապիան Սերժ Սարգսյանին այնքան է դուր եկել, որ արձակուրդից վերադառնալուց հետո արտասահման կատարած իր առաջին իսկ այցի ժամանակ նա անդրարդաձել է այդ թեմային, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
Թերթը նշում է, որ Սերժ Սարգսյանի՝ Չեխիա կատարած այցի ժամանակ ստորագրվել են մի շարք ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանն ուղղված երկկողմ փաստաթղթեր, որոնցից մեկն էլ վերաբերում է ցողունային բջիջների փոխպատվաաստմանը:
Պրոֆեսոր Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնը Պրահայի արյունաբանության և արյան փոխներարկման ինստիտուտի ու «Ֆուլ Մեդիքըլ Սերվիսես» չեխական նորարարական ընկերության հետ այսուհետ կհամագործակցի մարդկային ցողունային բջիջների երկարաժամկետ պահպանման և օգտագործման համար տեխնոլոգիաների մշակման շուրջ:

Armenia and Czech Republic to Develop Stem Cell Technologies
The stem cell therapy Armenian President Serzh Sargsyan underwent in South Korea please him so much that after returning from vacation, he touched on this topic during his first visit abroad, reports local daily Zhoghovurd.
The newspaper reports that during Sargsyan's visit to the Czech Republic, bilateral agreements to develop and deepen cooperation in several areas, one of which concerns stem cell transplants, were signed.
The Haematology Center named after Professor R. Yeolyan in Armenia henceforth will collaborate with the Institute of Hematology and Blood Transfusion in Prague and innovative Czech company Full Medical Service in the development of technology for long-term preservation and use of human stem cells.