Պետական հիմնարկներում առանց զգուշացնելու աշխատավարձերից պահումներ են արել
Պետական հաստատությունների՝ դպրոցների, բուհերի, նախարարությունների, բուժհիմնարկների աշխատակիցների հունվար ամսվա աշխատավարձից պահումներ են արվել։ Epress.am-ի հետ զրույցում մի քանի պետական հիմնարկների ծառայողներ պատմել են, որ երբ փորձել են պարզել՝ ինչ է տեղի ունեցել, իրենց հայտարարել են, թե պահվել են կենսաթոշակային օրենքով նախատեսված պարտադիր վճարները։
Նշենք, որ Սահմանադրական դատարանը կասեցրել է օրենքի կիրառումը մինչև մարտին վերջնական որոշում կայացնելը, սակայն երեկ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը ԱԺ-ում հայտարարել է, թե ՍԴ-ի որոշմամբ միայն աշխատողներն են ազատվում սանկցիաներից, իսկ գործատուների պարտավորությունները մնում են։
Պետական հիմնարկների մեծ մասի աշխատողներին անգամ չեն տեղակացրել պահումների մասին, ինչպես նաև չեն հարցրել, թե որ կենսաթոշակային հիմնադրամն են նրանք ցանկանում ընտրել։ Բուհերից մեկում աշխատակիցներին հատուկ հրամանագրով տեղեկացրել են, որ պահված գումարը հետ կվերադարձնեն, եթե մարտի 28-ին Սահմանադրական դատարանը օրենքը չեղյալ համարելու մասին որոշում կայացնի։

A portion of the monthly salaries of employees of state institutions (schools, universities, ministries, and medical institutions) were withheld in January. Some employees of state institutions informed Epress.am that when they attempted to find out what happened, they were told that mandatory pension payments stipulated by law were withheld.
Recall, the Constitutional Court suspended application of the law until it issues a final ruling in March, but RA Minister of Labor and Social Affairs Artem Asatryan yesterday stated in parliament that by the Court's decision only employees are exempt from sanctions, while the obligations of employers have not changed.
A majority of employees of state institutions were not informed of the deductions and were not asked which of the two pension funds they preferred their payments to go to. In one of the universities, employees were informed through a special decree that the withheld amount will be returned if the Constitutional Court on Mar. 28 decides to repeal the law.