Պետական հիմնարկներում առանց զգուշացնելու աշխատավարձերից պահումներ են արել
Պետական հաստատությունների՝ դպրոցների, բուհերի, նախարարությունների, բուժհիմնարկների աշխատակիցների հունվար ամսվա աշխատավարձից պահումներ են արվել։ Epress.am-ի հետ զրույցում մի քանի պետական հիմնարկների ծառայողներ պատմել են, որ երբ փորձել են պարզել՝ ինչ է տեղի ունեցել, իրենց հայտարարել են, թե պահվել են կենսաթոշակային օրենքով նախատեսված պարտադիր վճարները։
Նշենք, որ Սահմանադրական դատարանը կասեցրել է օրենքի կիրառումը մինչև մարտին վերջնական որոշում կայացնելը, սակայն երեկ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը ԱԺ-ում հայտարարել է, թե ՍԴ-ի որոշմամբ միայն աշխատողներն են ազատվում սանկցիաներից, իսկ գործատուների պարտավորությունները մնում են։
Պետական հիմնարկների մեծ մասի աշխատողներին անգամ չեն տեղակացրել պահումների մասին, ինչպես նաև չեն հարցրել, թե որ կենսաթոշակային հիմնադրամն են նրանք ցանկանում ընտրել։ Բուհերից մեկում աշխատակիցներին հատուկ հրամանագրով տեղեկացրել են, որ պահված գումարը հետ կվերադարձնեն, եթե մարտի 28-ին Սահմանադրական դատարանը օրենքը չեղյալ համարելու մասին որոշում կայացնի։

В госучреждениях Армении без предупреждения совершили удержания с зарплат
В Армении совершены удержания с январской зарплаты сотрудников госучреждений – школ, вузов, министерств, медучерждений. В беседе с Epress.am некоторые служащие государственных учреждений рассказали, что когда они пытались выяснить, что произошло, им сообщили об удержании обязательных выплат, предусмотренных законом о накопительной пенсии.
Кассационный суд приостановил действие закона до принятия окончательного решения в конце марта, однако 3 февраля министр труда и социальных вопросов Артем Асатрян заявил в парламенте, что, по решению КС, от санкций освобождаются только сотрудники, а обязательства работодателей не изменились.
Большинству сотрудников госучреждений не сообщили об удержаниях, кроме того, не спросили у них, какому накопительному фонду они отдают предпочтение. В одном из ереванских вузов был издан приказ, сообщающий сотрудникам, что удержанные суммы будут возвращены в случае, если 28 марта Конституционный суд примет решение об отмене закона.