Հիվանդ ամբաստանյալին ստիպել են սպասել դատարանում մինչև բոլոր նիստերի ավարտը
Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում պատանդ վերցնելու մեջ մեղադրվող Հրաչյա Գևորգյանի գործով հերթական դատական նիստը հետաձգվել է։
Գևորգյանին դատարանի դահլիճ են տեղափոխել արդեն իսկ վատ առողջական վիճակում և նրա համար շտապօգնություն են կանչել: Ինչպես Epress.am-ին հայտնել է դատական նիստին ներկա Հելսինկյան ասոցիացիայի դիտորդ Արման Վեզիրյանը, Հրաչ Գևորգյանը վերջին 10 օրերին ջերմություն է ունեցել։ Նա դիմել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարությանը՝ իրեն բժշկական օգնություն ցույց տալու համար, սակայն ոչ մի պատասխան չի ստացել: Գևորգյանը պատմել է, որ ինքը նաև աչքերի հետ կապված խնդիր է ունեցել։ Դատապարտյալը նշել է, որ կուրանում է, և իրեն վիրահատություն է հարկավոր։ Բացի դա, նա խնդրել է վիրահատական ճանապարհով որովայնից հանել մեխը, որն ի նշան բողոքի նա ավելի վաղ կուլ էր տվել, սակայն նրա այդ դիմումները նույնպես մնացել են անպատասխան:
Դատական նիստն անժամկետ հետաձգվել է, սակայն հիվանդին բժշկական օգնություն ցույց տալուց հետո թողել են դատարանում՝ ստիպելով, որպեսզի նա սպասի մինչև «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից բերված մյուս ամբաստանյալների դատերը ևս կավարտեն: Բոլոր ամբաստանյալներին միասին ՔԿՀ կտեղափոխեն երեկոյան՝ 18.00-ից հետո:
Հիշեցնենք, որ, ըստ մեղադրանքի՝ Հրաչյա Գևորգյանը և Գարիկ Հարությունյանը պատանդ են վերցրել Գևորգյանի քաղաքացիական կնոջը՝ Նաիրա Հարությունյանին, և նրա անչափահաս որդուն, իսկ պատանդներին ազատելու պայմանով կնոջ հորից` պահանջել են գումար, որն ստանալուց հետո ազատ են արձակել պատանդներին:
Պաշտպանական կողմը, սակայն, պնդում է, որ կինը գործ է սարքում իր փաստացի ամուսնու դեմ՝ իր պարտքերը մարելուց խուսափելու համար:
Հիշեցնենք, որ Հրաչ Գևորգյանի գործի ձգձգումից դժգոհ նրա մայրը բողոքի ակցիա էր անցկացրել՝ փորձելով ինքնահրկիզվել նախագահական նստավայրի մոտ:

Больного подсудимого заставили ждать в армянском суде окончания всех слушаний
В суде общей юрисдикции ереванских административных районов Ачапняк и Давташен отложено очередное заседание по делу Грачья Геворгяна, обвиняемого в захвате заложника.
Геворгяна доставили в зал заседаний в тяжелом состоянии, затем вызвали ему скорую. Присутствовавший на заседании наблюдатель Хельсинкской ассоциации Арман Везирян сообщил Epress.am, что последние 10 дней у подсудимого была температура. Он обратился к руководству Нубарашенской тюрьмы с просьбой оказать ему медицинскую помощь, однако никакого ответа не последовало. Также обвиняемый рассказал, что у него были проблемы с глазами, он слепнет, и ему необходима операция. Кроме того, Геворгян просил хирургическим путем достать гвоздь, который он проглотил ранее в знак протеста, однако и это его заявление осталось без ответа.
Заседание было отложено на неопределенный срок, однако после оказания медпомощи больного оставили в суде, заставив его ждать окончания заседаний других арестантов Нубарашенской тюрьмы. Обратно в уголовно-исполнительное учреждение их всех отвезут после 18:00.
Согласно обвинению, Геворгян и Гарик Арутюнян захватили в заложники гражданскую жену обвиняемого Наиру Арутюнян и ее несовершеннолетнего сына и требовал у отца женщины деньги, после получения которых мать и сын были освобождены.
Защита, однако, утверждает, что Арутюнян шьет дело гражданскому мужу, чтобы избежать погашения своих долгов.
Ранее мать Геворгяна, недовольная затягиванием дела, организовала акцию протеста, пытаясь совершить самосожжение перед резиденцией Сержа Саргсяна.