Հիվանդ ամբաստանյալին ստիպել են սպասել դատարանում մինչև բոլոր նիստերի ավարտը
Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում պատանդ վերցնելու մեջ մեղադրվող Հրաչյա Գևորգյանի գործով հերթական դատական նիստը հետաձգվել է։
Գևորգյանին դատարանի դահլիճ են տեղափոխել արդեն իսկ վատ առողջական վիճակում և նրա համար շտապօգնություն են կանչել: Ինչպես Epress.am-ին հայտնել է դատական նիստին ներկա Հելսինկյան ասոցիացիայի դիտորդ Արման Վեզիրյանը, Հրաչ Գևորգյանը վերջին 10 օրերին ջերմություն է ունեցել։ Նա դիմել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի ղեկավարությանը՝ իրեն բժշկական օգնություն ցույց տալու համար, սակայն ոչ մի պատասխան չի ստացել: Գևորգյանը պատմել է, որ ինքը նաև աչքերի հետ կապված խնդիր է ունեցել։ Դատապարտյալը նշել է, որ կուրանում է, և իրեն վիրահատություն է հարկավոր։ Բացի դա, նա խնդրել է վիրահատական ճանապարհով որովայնից հանել մեխը, որն ի նշան բողոքի նա ավելի վաղ կուլ էր տվել, սակայն նրա այդ դիմումները նույնպես մնացել են անպատասխան:
Դատական նիստն անժամկետ հետաձգվել է, սակայն հիվանդին բժշկական օգնություն ցույց տալուց հետո թողել են դատարանում՝ ստիպելով, որպեսզի նա սպասի մինչև «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից բերված մյուս ամբաստանյալների դատերը ևս կավարտեն: Բոլոր ամբաստանյալներին միասին ՔԿՀ կտեղափոխեն երեկոյան՝ 18.00-ից հետո:
Հիշեցնենք, որ, ըստ մեղադրանքի՝ Հրաչյա Գևորգյանը և Գարիկ Հարությունյանը պատանդ են վերցրել Գևորգյանի քաղաքացիական կնոջը՝ Նաիրա Հարությունյանին, և նրա անչափահաս որդուն, իսկ պատանդներին ազատելու պայմանով կնոջ հորից` պահանջել են գումար, որն ստանալուց հետո ազատ են արձակել պատանդներին:
Պաշտպանական կողմը, սակայն, պնդում է, որ կինը գործ է սարքում իր փաստացի ամուսնու դեմ՝ իր պարտքերը մարելուց խուսափելու համար:
Հիշեցնենք, որ Հրաչ Գևորգյանի գործի ձգձգումից դժգոհ նրա մայրը բողոքի ակցիա էր անցկացրել՝ փորձելով ինքնահրկիզվել նախագահական նստավայրի մոտ:

The next hearing in the Court of General Jurisdiction of Ajapnyak and Davtashen Administrative Districts in the case of Hrachya Gevorgyan was postponed.
Gevorgyan, who is accused of hostage-taking, was brought to the courtroom already having a serious health condition. An ambulance was summoned. As told to Epress.am by Helsinki Association for Human Rights observer Arman Veziryan, in the defendant had a fever in the last 10 days. He appealed to the Nubarashen penitentiary management to provide medical assistance but received no answer. Gevorgyan said he also has problems with his eyes, saying he is becoming blind and needs surgery. Furthermore, he asked that a nail he swallowed earlier in protest be surgically removed, but these pleas also went unanswered.
The court session was postponed indefinitely, but after the defendant received medical assistance, he was left in the courtroom, forced to wait till the cases of all the other Nubarashen prisoners were heard. All the prisoners were to be taken back to the penitentiary after 6 pm.
According to the indictment, Hrachya Gevorgyan and Garik Harutyunyan held hostage Gevorgyan's wife, Naira Harutyunyan, and her son, a minor, asking for ransom from Naira's father. After they received the money, they released Naira and her son.
The defense, however, insists that Naira is trying to frame her husband in order to avoid repayment of their debts.