ԱՄՆ-ն սատարում է ՀՀ իշխանություններին կենսաթոշակային համակարգի հարցում
ԱՄՆ-ն սատարում է կենսաթոշակային համարկարգում Հայաստանի իշխանությունների վարած քաղաքականությունը։ Այս մասին այսօր «Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամի կազմակերպած կենսաթոշակային երրորդ համաժողովի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը։
Նա խորհուրդ է տվել Հայաստանի կառավարությանը երկրի քաղաքացիներին բարեփոխման մանրամասները հանգամանորեն ներկայացնելու համար իրազեկման նախաձեռնություններով հանդես գալ։
Դեսպանը նաև տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ-ում գործող պարտադիր համակարգը մասնավոր չէ։
«Մեզ մոտ բանավեճեր կան, որ որոշ մասնավոր ընկերություններ, քաղաքական ուժեր կուզեին, որ մեզ մոտ նույնպես մասնավոր կենսաթոշակային համակարգ լիներ»,- նշել է նա։
Դեսպանը նաև անդրադարձել է հանրային անվստահությանը՝ այն երկու կառավարիչների հանդեպ, որոնք տնօրինելու են քաղաքացիների գումարները։
«Այս հիմնադրամները, որոնք ձևավորվում են, մասնավոր են, և գործարկվում են միջազգային համբավ ունեցող կառավարիչների կողմից: Եվ այդ երկու ընկերությունները, որոնք տնօրինելու են այդ գումարները, հարգված կազմակերպություններ են»,- ասել է նա։

США поддерживают власти Армении в вопросе накопительной пенсии
~США поддерживают политику властей Армении в вопросе пенсионной системы. Об этом заявил посол Соединенных Штатов Джон Хефферн на третьем пенсионном съезде, организованном фондом «Центр оповещения о пенсионной системе».
Посол советует армянскому правительству выступить с инициативами оповещения граждан страны о подробностях реформы.
Хефферн также сообщил, что действующие в США фонды являются государственными.
«У нас существуют дискуссии о том, что некоторые частные компании, политические силы хотели бы, чтобы и у нас действовала частная пенсионная система»,- сказал он.
Посол высказался и о недоверии общества к фондам, в которые будут перечисляться суммы. «Эти формирующиеся фонды являются частными, и задействованы имеющими международную славу управляющими. Две эти компании, которые будут управлять средствами, - уважаемые организации», - заключил он.