Դատարանը մերժել է «Արտ լաբորատորիա»-ի՝ ոստիկանության որոշման դեմ հայցը
ՀՀ վարչական դատարանը մերժել է «Արտ լաբորատորիա» արվեստագետների խմբի անդամների հայցադիմումն ընդդեմ ՀՀ ոստիկանության: Արվեստագետները պահանջում էին անվավեր ճանաչել ՀՀ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի պետ Գրիշա Ամիրխանյանի կողմից 2013 թվականի դեկտեմբերին կայացրած 30.000-ական դրամ վարչական տույժ նշանակելու մասին որոշումները։
Հիշեցնենք, որ վիճարկվող որոշումը կայացվել էր քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի գրաֆիտին պատերին պատկերելու համար։
Դատարանը մերժումը պարզաբանել է նրանով, որ հայցադիմումը երկու օր ուշացումով է ստացել։ Այն, որ ուշացումը եղել է փոստի առաքման պատճառով, դատարանը հարգելի չի ճանաչել:
Արվեստագետների ներկայացուցիչ, Հելսինկյան ասոցիացիայի փաստաբան Գայանե Խաչատրյանը այդ առնչությամբ Epress.am-ին ասել է.
«Դատարանը կարող էր հարգելի ճանաչել հայց ներկայացնելու համար երկու օր բաց թողնված դատավարական ժամկետը, քանի որ այն տեղի էր ունեցել հետադարձ ծանուցման անդորրագրերը փոստի ուշ առաքելու հետևանքով: Սակայն վարչական դատարանը վկայակոչել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի՝ ուժը կորցրած ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի նկատմամբ 07.01.2014-ին կայացրած որոշումը՝ պատճառաբանելով, որ պարտադիր չէր հայցին կցել պատասխանողների կողմից հայցը ստանալը հավաստող ապացույցը։ Մինչդեռ սույն թվականի հունվարին ուժի մեջ մտած օրենսգրքով այդ կարգը նախատեսված է, իսկ նոր օրենսգրքի նկատմամբ ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը կիրառելի չէ»- ասել է Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ ի սկզբանե օրենսդիրն է խախտում թույլ տվել, քանի որ ընդունելով նոր վարչական դատավարության օրենսգիրքը անտեսել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումը, ինչպես նաև անհրաժեշտություն է առաջացել, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանը ընդունի նոր որոշում, որը կիրառելի կլինի գործող օրենսգրքի նկատմամբ:

The Administrative Court of the Republic of Armenia (RA) rejected the lawsuit of four members of the artist-activist group Art Laboratoria ("art lab") against the RA Police. The artist-activists were asking the court to annul RA Police Arabkir Division Chief Grisha Amirkhanyan's December 2013 decision to fine them each 30,000 AMD (about $75 USD) for stencilling on the walls of Armenia's National Assembly on Nov. 10, 2013, the portrait of Shant Harutyunyan, a political activist detained during clashes with police in Yerevan on Nov. 5, 2013.
The court justified its decision by claiming it received the suit two days late. That the delay was due to the postal service delivery, the court didn't consider a valid excuse.
The artist-activists' representative, Helsinki Association for Human Rights attorney Gayane Khachatryan, speaking to Epress.am, said: "The court could have recognized as valid the two days missed of the judicial deadline for launching a lawsuit, as it occurred as a result of the postal service's late delivery of the return notice receipts. But the administrative court invoked the Jan. 7, 2014 decision of the RA Constitutional Court's no-longer-valid RA Administrative Procedure Code, explaining that it wasn't obliged to append to the suit evidence attesting to receiving the defendants' claim. Meanwhile, that procedure is provided in the code that entered into force in January this year, and the RA Constitutional Court's ruling is not applicable with respect to the new code."
According to her, the legislator allowed for a violation from the start, since adopting a new administrative procedure code, it ignored the RA Constitutional Court's ruling. Also, a need arose for the RA Constitutional Court to adopt a new ruling that will be applicable with respect to the existing code.