«Չաթլախ»-ից հետո ոչ իշխանական ուժերը նախարարի հարցով չեն կարող դիմել ԲՊԱ էթիկայի հանձնաժողով․ թերթ
«Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի դեմ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով դիմելու խորհրդարանական ոչ իշխանական չորս ուժերի նախաձեռնությունը, ըստ էության, տապալվեց, գրում է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը։
Թերթը նշում է, որ դա տեղի ունեցավ նրանից հետո, երբ երեկ ԱԺ նիստի ընթացքում ՀՅԴ-ական Արմեն Ռուստամյանը հիշեցրել է, թե Թովմասյանն ԱԺ 4 խմբակցություններին (ՀԱԿ, ԲՀԿ, ՀՅԴ, Ժառանգություն) ասել է՝ «ղալաթ են անում» անվստանություն հայտնելով կառավարությանը, ապա ասել է․ «Եթե մենք հիմա օրինակի համար ասենք․ «Ղալաթ ես անում, չաթլախ», թող չնեղանա»։
Ռուստամյանը բացատրել է, որ «չաթլախ» Ստեփան Մալխասյանցի բացատրական բառարանի համաձայն նշանակում է «ճեղք տված» կամ «ճեղքվածք»։ Թերթը նշում է, որ այդ բացատրությունը կիսատ է, ըստ նույն բառարանի, այդ բառը նշանակում է նաև կնոջ սեռական օրգան։
«4 ուժերն անցյալ շաբաթ որոշել էին, համատեղ դիմել ՀՀ նախագահին կից Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով։ Երեկ մեկնարկած արտահերթ նիստից առաջ չորս ուժերը պայմանավորվել էին, որ Աժ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը պետք է հայտարարի, որ իրենք՝ չորսով, պահանջում են, որպեսզի Թովմասյանը չորեքշաբթի օրը (կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ) ներողություն խնդրի, այլապես կդիմեն ԲՊԱԷՀ։ Ռուստամյանը, սակայն, չի հասցրել դա ասել։
Այդուհանդերձ, հասկանալի է, որ եթե այժմ 4 ուժերը դիմեն էթիկայի հանձնաժողով, նույնը կանի նաև Հրայր Թովմասյանը։ Ուստի, որոշումը cancel է եղել», – գրում է թերթը։

Инициатива некоалиционных сил провалена из-за высказывания армянского депутата
«Инициатива четырех некоалиционных парламентских сил обратиться в комиссию по этике высокопоставленных чиновников по вопросу министра юстиции Грайра Товмасяна, по сути, провалена», - пишет газета «Айкакан жаманак».
Это, согласно автору статьи, произошло после того, как в ходе заседания Национального Собрания депутат от «Дашнакцутюн» Армен Рустамян напомнил, что Товмасян, отвечая на вопрос журналистов, как он относится к намерению 4 фракций выразить недоверие армянскому правительству, сказал: «Много чего хотят…» . «Пусть министр юстиции Грайр Товмасян не обижается, если представители некоалиционных сил скажут ему «Много чего хочешь, дешевка»», - сказал депутат.
Позже в беседе с журналистами он заявил, что в толковом словаре Степана Малхасяна говорится: слово «чатлах» означает «треснувший». Издание отмечает, что, согласно тому же словарю, слово также толкуется как «женский половой орган».
«На прошлой неделе 4 силы решили обратиться в комиссию по этике высокопоставленных лиц при президенте Армении. До внеочередного парламентского заседания эти силы договорились, что руководитель фракции «Дашнакцутюн» Армен Рустамян сообщит о требовании этих сил того, чтобы в среду (в ходе вопросов и ответов с правительством) Товмасян извинился, иначе они обратятся в Комиссию.
Теперь понятно, что если эти силы обратятся в Комиссию по этике, то же самое сделает и Грайр Товмасян. Так что решение было отменено», - пишет «АЖ».