ԱԺ-ում հիշել են ՀՀ առաջին իշխանություններին․ Բագրատյանը պատասխանել է
«Նաիրիտ» գործարանի հարցով հանձնաժողով ստեղծելու մասին քննարկման ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտաշես Գեղամյանը մեղադրանքներ է հնչեցրել Հայաստանի առաջին իշխանությունների հասցեին:
Նրա խոսքով՝ «Նաիրիտը» փակվել է հենց առաջին իշխանությունների օրոք, և հենց 90-ականներին զանգվածաբար կողոպուտ է սկսվել:
«Բայց ելույթս դրա մասին չէ, այլ այն մասին է, որ կա «Ռոսնեֆտ», որը հետաքրքրություն է դրսևորում «Նաիրիտի» նկատմամբ, որը պատրաստ է 500 միլիոն դոլարի ներդրում անել: Մենք մտնում ենք Մաքսային միություն, նման մեծ ներդրում ենք ունենալու: Հիմա դա փոզմիշ ենք անում մեր այս հռետորաբանությամբ»,- ասել է Արտաշես Գեղամյանը՝ հորդորելով ««Նաիրիտի» մութ պատմությունները բացահայտելու համար» հանձնաժողով չստեղծել:
Գեղամյանի մեղադրանքներին պատասխանել է ՀԱԿ խմբակցության անդամ Հրանտ Բագրատյանը: Նախկին վարչապետը պարզաբանել է, որ «Նաիրիտը» փակվել է, քանի որ պատերազմի տարիներին փակվել էր Սումգայիթի ճանապարհը՝ հենց պատերազմի պատճառով: Բագրատյանն ասել է, որ ինքը հանդիպել է առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին և բարձրացրել ատոմակայանի, «Նաիրիտի», օդային հակազդեցության ուղիներ բացելու հարցը:
«Հենց այդ իշխանությունը, այո, վերագործարկել է «Նաիրիտը»»,- ասել է Բագրատյանը:
Նշենք, որ «Նաիրիտի» հարցով հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությամբ հանդես է եկել ՀՅԴ խմբակցությունը՝ առաջարկելով քննել, թե ինչու չեն վճարում աշխատողների աշխատավարձերը, ինչպես են կուտակվել ընկերության պարտքերը, ինչպիսինն է եղել կառավարման արդյունավետությունը և ֆինանսատնտեսական գործունեությունը։

Republic of Armenia's First Government Recalled in Discussion on Nairit Plant
During a discussion to create a parliamentary commission to look into the matter of Nairit Plant, ruling Republican Party of Armenia MP Artashes Geghamyan made accusations against the Republic of Armenia's first government (led by Levon Ter-Petrossian). According to him, Nairit Plant was closed during that administration's term, and it was in the 90s that the massive looting began.
"But my speech is not about that, but about the fact that there is Rosneft, which has shown interest in Nairit and is ready to make a $500 million investment. We're entering the Customs Union; we're going to have a similar large investment. With this rhetoric of ours we're now throwing it all away," he said, arguing against creating a commission "to expose Nairit's dark past."
Responding to Geghamyan's accusations was Armenian National Congress MP, former prime minister of Armenia Hrant Bagratyan, who explained that Nairit was shut down because the road to Sumgait was blocked because of the Karabakh War.  The opposition MP said he met with first president Levon Ter-Petrossian and raised the question of opening ways to resist air strikes to the nuclear power plant, Nairit. "It was that administration that, yes, reactivated Nairit," he said.
The initiative to create a commission on Nairit Plant came from the Armenian Revolutionary Federation faction, which suggested finding out why employees are not receiving their salaries, how did the company's debts accumulate, and the effectiveness of management, and financial and economic activity.