ԱԺ-ում հիշել են ՀՀ առաջին իշխանություններին․ Բագրատյանը պատասխանել է
«Նաիրիտ» գործարանի հարցով հանձնաժողով ստեղծելու մասին քննարկման ժամանակ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտաշես Գեղամյանը մեղադրանքներ է հնչեցրել Հայաստանի առաջին իշխանությունների հասցեին:
Նրա խոսքով՝ «Նաիրիտը» փակվել է հենց առաջին իշխանությունների օրոք, և հենց 90-ականներին զանգվածաբար կողոպուտ է սկսվել:
«Բայց ելույթս դրա մասին չէ, այլ այն մասին է, որ կա «Ռոսնեֆտ», որը հետաքրքրություն է դրսևորում «Նաիրիտի» նկատմամբ, որը պատրաստ է 500 միլիոն դոլարի ներդրում անել: Մենք մտնում ենք Մաքսային միություն, նման մեծ ներդրում ենք ունենալու: Հիմա դա փոզմիշ ենք անում մեր այս հռետորաբանությամբ»,- ասել է Արտաշես Գեղամյանը՝ հորդորելով ««Նաիրիտի» մութ պատմությունները բացահայտելու համար» հանձնաժողով չստեղծել:
Գեղամյանի մեղադրանքներին պատասխանել է ՀԱԿ խմբակցության անդամ Հրանտ Բագրատյանը: Նախկին վարչապետը պարզաբանել է, որ «Նաիրիտը» փակվել է, քանի որ պատերազմի տարիներին փակվել էր Սումգայիթի ճանապարհը՝ հենց պատերազմի պատճառով: Բագրատյանն ասել է, որ ինքը հանդիպել է առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին և բարձրացրել ատոմակայանի, «Նաիրիտի», օդային հակազդեցության ուղիներ բացելու հարցը:
«Հենց այդ իշխանությունը, այո, վերագործարկել է «Նաիրիտը»»,- ասել է Բագրատյանը:
Նշենք, որ «Նաիրիտի» հարցով հանձնաժողով ստեղծելու նախաձեռնությամբ հանդես է եկել ՀՅԴ խմբակցությունը՝ առաջարկելով քննել, թե ինչու չեն վճարում աշխատողների աշխատավարձերը, ինչպես են կուտակվել ընկերության պարտքերը, ինչպիսինն է եղել կառավարման արդյունավետությունը և ֆինանսատնտեսական գործունեությունը։

На обсуждении вопроса «Наирита» напомнили о первых властях Армении
В ходе обсуждения на тему создания комиссии по вопросу завода «Наирит» депутат от правящей Республиканской партии Армении Арташес Гегамян озвучил обвинения в адрес первых властей страны. По его словам, завод был закрыт именно при них, и именно в 90-ых начался массовый грабеж.
«Но мое выступление не об этом, а о том, что есть «Роснефть», которая проявила к «Наириту» интерес и готова инвестировать 500 миллионов долларов. Мы входим в Таможенный союз, у нас будет такая большая инвестиция. Теперь наша риторика сводит все это к нулю», - сказал Гегамян, призвав не создавать комиссии для раскрытия «темных историй «Наирита»».
Депутату ответил член фракции «Армянский национальный конгресс», экс-премьер Грант Багратян. По его словам, «Наирит» закрыли, так как в годы войны была перекрыта дорога в Сумгаит. Багратян сообщил, что тогда встречался с первым президентом Левоном Тер-Петросяном по вопросу атомной станции, «Наирита», открытия путей воздушного противодействия. «Именно эта власть перезапустила завод», - заключил депутат.
С инициативой создать комиссию выступила фракция «Дашнакцутюн», предложив выяснить, почему сотрудникам завода не выплачивают зарплат, как накопились долги компании, какова была эффективность правления и финансово-экономическая деятельность.