Նախարարը չգիտի՝ որքան եկամուտ ունի Սերժ Սարգսյանի եղբայրը արագաչափ սարքերից
Երևանում տեղադրված արագաչափ սարքերն ու տեսախցիկները պետք է հանել և հետաքննություն սկսել՝ ոլորտում կոռուպցիան բացահայտելու համար: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը։
Վերջինս ՀՀ կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է, որ միայն 2013 թվականին արագաչափերի պատճառով քաղաքացիները վճարել են 13.5 միլիարդ դրամ: Սա, ըստ Փաշինյանի, ռեկետ է:
«Ակնհայտ է, որ դա արվում է մարդկանց գրպաններից գռփելու համար: Տնօրինում է Սերժ Սարգսյանի եղբայրը (Ալեքսանդր Սարգսյանը)՝ «Security dream» ընկերությամբ և ոստիկանության կողմից», - ասել է Փաշինյանը:
Պատասխանելով Փաշինյանին՝ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն ասել է, որ նույն տրամաբանությամբ՝ բոլոր հարկերը պետական ռեկետ են:
Հարցին, թե որքան գումար է վաստակել Սերժ Սարգսյանի եղբայրը, Թովմասյանն ասել է. «Ոստիկանույթան կայքում գրված է, թե գումարները ինչպես են ծախսվել՝ ԱՊՊԱ-ի համար, Ճանապարհային նշանների տեղադրում, տրանսպորտի ձեռքբերում, մի մասը՝ պարգևատրային ծախսեր: Թե ինչքան եկամուտ ունի Սերժ Սարգսյանի եղբայրը, չեմ կարող ասել, ինչպես չգիտեմ՝ ինչքան եկամուտ ունեք դուք»:
Հիշեցնենք, որ մամուլի հրապարակումներում բազմիցս նշվել է, որ Security dream-ը, համաձայն ոստիկանության հետ կնքված պայմանագրի, ստանում է տուգանքների 70 տոկոսը։

The speed limit enforcement cameras installed in Yerevan must be removed and an investigation launched to expose corruption in this sector, said Armenian National Congress MP Nikol Pashinyan in parliament on Wednesday.
During the question and answer period with the Armenian government, Pashinyan said that in 2013 alone Armenian drivers paid 13.5 billion AMD (about $32,702,700 USD) in speeding fines because of cameras. The opposition MP called this racketeering.
"It's obvious that this is being done for the sake of emptying people's pockets. is managed by Serzh Sargsyan's brother's company Security Dream and the police," he said.
Responding to Pashinyan, RA Minister of Justice Hrayr Tovmasyan said, according to the same logic, all taxes are state racketeering.
When asked how much money Serzh Sargsyan's brother, Alexander Sargsyan, earned, Tovmasyan said: "How the money was spent is on the police's website: for APPA , installing road signs, purchasing transport, and one part of the sum covered the cost of awards. As for how much of an income Serzh Sargsyan's brother has, I can't say — just as I don't know how much income you have."
Note, the media has repeatedly reported that Security Dream, according to the signed contract with police, earns 70% of the profits from speeding fines (30% goes to the Armenian government).