Սերժ Սարգսյանը վերահսկելու է Սևանի ձկնաբուծական բիզնեսը․ թերթ
ՀՀ կառավարության երեկվա նիստում որոշվել է Սևանում ձկնաբուծության ծրագրի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ նշանակել Սերժ Սարգսյանի գլխավոր խորհրդական Արամ Ղարիբյանին։ Այդքանով Սերժ Սարգսյանն իր անձնական վերահսկողության տակ է վերցնում Սևանա լիճը մի հսկա ձկնաբուծարանի վերածող այս խիստ վտանգավոր ծրագիրը, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
Անկախ մասնագետները թերթի հետ զրույցում նշեցին, որ ցանցավանդակային եղանակով ձկնարտադրության այս ծրագիրը կործանարար նշանակություն կունենա՝ լճի էկոհամակարգի փոփոխության և քաղցրահամ ջրի որակական անդառնալի փոփոխությունների առումով։
Ծրագրված է լճում ցանցավանդակներ սարքել և բուծել մինչև 50 հազար տոննա ձուկ։ Սակայն ձկների արտաթորանքներն ու կերի ավելցուկները հանգեցնելու են լճի անվերահսկելի աղտոտման։
«Այսպիսով պարզ դարձավ, թե ինչով կարող էր պայմանավորված լինել Արարատյան դաշտավայրի ընդերքային ջրերի անխնա օգտագործման հարցում իշխանությունների հանկարծահաս մտահոգությունը։ Պատճառն ընդամենը ձկնաբուծական բիզնեսում մրցակիցներին դուրս թողնելն էր»,–գրում է թերթը։
Նշենք, որ, համաձայն մամուլում տարածված տեղեկությունների, Արարատյան դաշտավայրում ձկնաբուծարանների սեփականատերը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն է։ Ձկնաբուծական բիզնեսում Հովիկ Աբրահամյանի ներգրավված լինելու մասին ԱԺ ամբիոնից բարձրաձայնել էր Զարուհի Փոստանջյանը։

Газета: Серж Саргсян берет под свой контроль рыбопроизводство в Севане
На заседании правительства Армении было решено назначить главного советника Сержа Саргсяна Арама Гарибяна председателем Совета попечителей программы рыбопроизводства в Севане. Тем самым Серж Саргсян берет под свой личный контроль эту очень опасную программу, которая превращает озеро Севан в гигантское рыбопроизводство, пишет газета «Жоховурд».
Независимые эксперты сообщили изданию, что программа рыбопроизводства (с помощью рыболовной сети) будет иметь пагубное воздействие на смену экосистемы озера и с точки зрения непоправимых качественных изменений пресной воды.
Планируется установить рыболовные сети и разводить до 50 тысяч тонн рыбы. Однако испражнения и остатки корма для рыб могут привести к неконтролируемому загрязнению озера.
«Таким образом, становится ясно, чем обусловлено неожиданное беспокойство властей, вызванное беспощадным потреблением подземных вод. Причина всего-навсего в избавлении от конкурентов в бизнесе», - пишет газета.
Согласно публикациям прессы, владельцем рыбопроизводства в Араратской долине является спикер армянского парламента Овик Абрамян. О его причастности к бизнесу с трибуны Национального Собрания заявила Заруи Постанджян.