Սերժ Սարգսյանը վերահսկելու է Սևանի ձկնաբուծական բիզնեսը․ թերթ
ՀՀ կառավարության երեկվա նիստում որոշվել է Սևանում ձկնաբուծության ծրագրի Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ նշանակել Սերժ Սարգսյանի գլխավոր խորհրդական Արամ Ղարիբյանին։ Այդքանով Սերժ Սարգսյանն իր անձնական վերահսկողության տակ է վերցնում Սևանա լիճը մի հսկա ձկնաբուծարանի վերածող այս խիստ վտանգավոր ծրագիրը, գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը։
Անկախ մասնագետները թերթի հետ զրույցում նշեցին, որ ցանցավանդակային եղանակով ձկնարտադրության այս ծրագիրը կործանարար նշանակություն կունենա՝ լճի էկոհամակարգի փոփոխության և քաղցրահամ ջրի որակական անդառնալի փոփոխությունների առումով։
Ծրագրված է լճում ցանցավանդակներ սարքել և բուծել մինչև 50 հազար տոննա ձուկ։ Սակայն ձկների արտաթորանքներն ու կերի ավելցուկները հանգեցնելու են լճի անվերահսկելի աղտոտման։
«Այսպիսով պարզ դարձավ, թե ինչով կարող էր պայմանավորված լինել Արարատյան դաշտավայրի ընդերքային ջրերի անխնա օգտագործման հարցում իշխանությունների հանկարծահաս մտահոգությունը։ Պատճառն ընդամենը ձկնաբուծական բիզնեսում մրցակիցներին դուրս թողնելն էր»,–գրում է թերթը։
Նշենք, որ, համաձայն մամուլում տարածված տեղեկությունների, Արարատյան դաշտավայրում ձկնաբուծարանների սեփականատերը ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն է։ Ձկնաբուծական բիզնեսում Հովիկ Աբրահամյանի ներգրավված լինելու մասին ԱԺ ամբիոնից բարձրաձայնել էր Զարուհի Փոստանջյանը։

Serzh Sargsyan to Oversee Fish Production in Lake Sevan: Newspaper
The Government of Armenia in its meeting yesterday decided to appoint Armenian President Serzh Sargsyan's chief advisor Aram Gharibyan as the chair of the Board of Trustees of the fisheries program in Sevan. This way, Serzh Sargsyan takes under his personal control this very dangerous program that will turn Lake Sevan into a huge fish farm, reports local daily Zhoghovurd
Independent experts informed the Armenian newspaper that this fish farming program (whereby fish will be caught with a net) will have a detrimental impact on the lake's ecosystem and cause irreversible damage to the quality of the fresh water.
The program plans to establish fishing nets and breed up to 50,000 tons of fish. But fish feces and leftover food will lead to uncontrollable pollution of the lake.
"Thus, it became clear what caused the ruling authorities' sudden concern of the unsparing consumption of groundwater of the Ararat valley. The reason was simply to get rid of competitors in the fish breeding business," reports the paper.
Note, according to local media reports, RA National Assembly Chair Hovik Abrahamyan owns the fish farms in the Ararat valley. Abrahmyan's involvement in this business was raised in parliament by Heritage Party MP Zaruhi Postanjyan.