«Ղալաթ ենք անում, բայց...»․ Վարդենիսում «չղջիկները» բողոքում են ոստիկանության դեմ
Մոտ երկու հարյուր վարդենիսցիներ այսօր առավոտյան հավաքվել են քաղապետարանի մոտ՝ բողոքելով քաղաքի ոստիկանապետ Վալերի Բաղյանի դեմ, ով, մարդկանց խոսքով, այդ պաշտոնում նշանակվելուց հետո բռնություններ է գործադրում քաղաքացիների նկատմամբ։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը, ով չի ներկայացել։
«Գիշեր-ցերեկ մտնում են բոլորիս տները, խուզարկություններ անցկացնում, առանց պատճառի բերման են ենթարկում ու այս աբողջը մի պատճառով՝ ոսկու հանքանյութ են փնտրում», - նշել է մեր զրուցակիցը։
Ակցիայի մասնակիցները ընդգծել են, որ աշխատանքի բացակայության պայմաններում վարդենիսցիների հիմնական ապրուստի միջոցը Սոթքի ոսկու հանքից հանքաքար գողանալն է, և, այնուամենայնիվ, գիտակցելով իրենց արարքի բացասական կողմերը՝ «չղջիկները» (այսպես են անվանում հանքանյութի գողությամբ զբաղվողներին) նշում են, թե ստիպված են շարունակել ապրել նույն կենսակերպով։
«Հասկացանք, ղալաթ ենք անում, բայց ապրել պետք ա՞, մարդ ենք, չէ՞: Ինչի մեզ հաճելի ա՞ մահի բերանը գնալ, բայց ուրիշ ճար չունենք։ Թազա միլպետը սաղիս դիվադադար ա արել, մի անգամը հերիք չի, մի քանի անգամ մեկի տունը խուզարկում են, բռնում տանում, վախեցնում են, հետո էլ ասում են՝ «չբողոքեք» ու բաց են թողնում։ Մի խոսքով՝ միլպետը չարիքի նման նստել ա վզներիս։ Մե՞նք ենք մեղավոր՝ որ աշխատանք չկա, գործարանները կերան, սաղիս սարքին բոմժ, էսօր էլ բնությունից տվածն էլ խլել, տվել են օտարին, մեզ էլ սարքել են գող։ Պահանջում ենք աշխատատեղ ստեղծել, կամ էլ թող տոմս տան՝ Հայաստանից թողնենք գնանք», - եզրափակել է մեր զրուցակիցը։
Epress.am-ը զանգահարել է Վարդենիսի քաղաքապետարան՝ հարցնելով, թե ինչի մասին են զրուցել բողոքողները քաղաքապետի հետ։ Աշխատակազմի քարտուղար ներկայացած անձն ընդունել է բողոքի ակցիայի փաստը, սակայն նշել է, որ չգիտի՝ ինչու էին բողոքում մարդիկ, քանի որ զրույցին ներկա չի եղել։ Նա ասել է, որ քաղաքապետը տեղում չէ՝ խոստանալով ճշտել զրույցի մանրամասները և ավելի ուշ պատասխանել մեր հարցերին։

Gold Ore Thieves in Vardenis Protest Against the Police
About two hundred residents this morning gathered outside Vardenis City Hall to complain about Vardenis Police Chief Valeriy Baghyan, who, in their view, after being appointed to the position, has put pressure on citizens. This news was conveyed to Epress.am by one of the demonstrators who preferred to remain anonymous.
"Day and night, they enter all of our homes, conduct searches, detain us without reasons — and all this for one reason: they're looking for gold ore," said the unnamed individual.
Protestors stressed that in the absence of work, the primary means of subsistence for Vardenis residents is to steal ore from the Sotki gold mine, and though realizing the negative aspects of their deed, the "bats" (as the gold ore thieves are called) say they have no choice but to continue to live the same lifestyle.
"We understand that this cannot be done, but we have to live — we're human, after all, right? Do you think we like risking our lives? But we have no other option. The new police chief has worn us all out: once is not enough — they search the same person's house a few times; take him away, frighten us, then say 'don't complain' and release us. In short, the police chief is at our throats. Are we to blame that there's no work, the factories are gone, they made us all into hobos? And now they've taken the gift of nature and given it to foreigners, and turned us into thieves. We're demanding either create jobs or give us tickets so we can leave Armenia," concluded the anonymous protestor.
Epress.am called Vardenis City Hall to ask what the protestors discussed with the mayor. The person who identified herself as the secretary of staff confirmed the protest demonstration, but said she doesn't know why people were protesting, as she wasn't present at the meeting. She said the mayor is not in the office, promising to find out the details of the meeting and answer questions later.