«Ղալաթ ենք անում, բայց...»․ Վարդենիսում «չղջիկները» բողոքում են ոստիկանության դեմ
Մոտ երկու հարյուր վարդենիսցիներ այսօր առավոտյան հավաքվել են քաղապետարանի մոտ՝ բողոքելով քաղաքի ոստիկանապետ Վալերի Բաղյանի դեմ, ով, մարդկանց խոսքով, այդ պաշտոնում նշանակվելուց հետո բռնություններ է գործադրում քաղաքացիների նկատմամբ։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում պատմել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը, ով չի ներկայացել։
«Գիշեր-ցերեկ մտնում են բոլորիս տները, խուզարկություններ անցկացնում, առանց պատճառի բերման են ենթարկում ու այս աբողջը մի պատճառով՝ ոսկու հանքանյութ են փնտրում», - նշել է մեր զրուցակիցը։
Ակցիայի մասնակիցները ընդգծել են, որ աշխատանքի բացակայության պայմաններում վարդենիսցիների հիմնական ապրուստի միջոցը Սոթքի ոսկու հանքից հանքաքար գողանալն է, և, այնուամենայնիվ, գիտակցելով իրենց արարքի բացասական կողմերը՝ «չղջիկները» (այսպես են անվանում հանքանյութի գողությամբ զբաղվողներին) նշում են, թե ստիպված են շարունակել ապրել նույն կենսակերպով։
«Հասկացանք, ղալաթ ենք անում, բայց ապրել պետք ա՞, մարդ ենք, չէ՞: Ինչի մեզ հաճելի ա՞ մահի բերանը գնալ, բայց ուրիշ ճար չունենք։ Թազա միլպետը սաղիս դիվադադար ա արել, մի անգամը հերիք չի, մի քանի անգամ մեկի տունը խուզարկում են, բռնում տանում, վախեցնում են, հետո էլ ասում են՝ «չբողոքեք» ու բաց են թողնում։ Մի խոսքով՝ միլպետը չարիքի նման նստել ա վզներիս։ Մե՞նք ենք մեղավոր՝ որ աշխատանք չկա, գործարանները կերան, սաղիս սարքին բոմժ, էսօր էլ բնությունից տվածն էլ խլել, տվել են օտարին, մեզ էլ սարքել են գող։ Պահանջում ենք աշխատատեղ ստեղծել, կամ էլ թող տոմս տան՝ Հայաստանից թողնենք գնանք», - եզրափակել է մեր զրուցակիցը։
Epress.am-ը զանգահարել է Վարդենիսի քաղաքապետարան՝ հարցնելով, թե ինչի մասին են զրուցել բողոքողները քաղաքապետի հետ։ Աշխատակազմի քարտուղար ներկայացած անձն ընդունել է բողոքի ակցիայի փաստը, սակայն նշել է, որ չգիտի՝ ինչու էին բողոքում մարդիկ, քանի որ զրույցին ներկա չի եղել։ Նա ասել է, որ քաղաքապետը տեղում չէ՝ խոստանալով ճշտել զրույցի մանրամասները և ավելի ուշ պատասխանել մեր հարցերին։

В армянском Варденисе воры золотоносных руд протестуют против полиции
Утром 10 марта два десятка жителей Вардениса собрались перед мэрией, протестуя против начальника полиции города Валерия Багяна, который, по их словам, после назначения на должность оказывает давление на граждан. Об этом Epress.am рассказал один из участников акции, пожелавший остаться неизвестным.
«Днем и ночью прохаживаются по нашим домам, проводят обыски, задерживают без причин и все это потому, что они ищут золотоносные руды», - сообщил наш собеседник.
Участники акции заявили, что за неимением работы основным средством существования является кража руды из золотого рудника Сотк. Тем не менее, осознавая порочность своего поступка, «летучие мыши» (так называют воров руды) отмечают, что вынуждены продолжать в том же духе.
«Ясно, что этого делать нельзя, но жить-то надо? Мы же люди. Разве нам приятно рисковать своими жизнями? Но у нас нет выхода. Новый начальник полиции всем надоел. Обыскивают дома по нескольку раз, уводят и запугивают, призывают не жаловаться и отпускают. Одним словом, начальник полиции навис над нами как зло. Мы виноваты, что нет работы? Сожрали заводы, превратили нас в бомжей. Теперь они отобрали дары природы и отдали его иностранцам, а нас превратили в воров. Требуем создать рабочие места или пусть выдадут нам билеты, чтобы мы покинули Армению», - заключил наш собеседник.
Корреспондент Epress.am обратился в мэрию Вардениса с вопросом, о чем протестующие говорили с градоначальником. Представившийся секретарем персонала человек было в курсе проведения акции, однако не знал, на что жалуются собравшиеся, так как он не присутствовал на встрече. Он сообщил, что в настоящее время мэр отсутствует, пообещав выяснить подробности беседы и ответить на вопросы позднее.