Օրենքի խախտում․ ոստիկանության ընթերականերն իր իսկ պրակտիկանտներն են (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Արդեն մի քանի ամիս կալանքի տակ գտնվող մեղադրյալներ Գոր Բարնաուսովի և Արմեն Զարաֆյանի գործում լուրջ խախտումներ կան։ Այս մասին երեկ կայացած դատական նիստից հետո հայտարարել է Գոռ Բարնաուսովի պաշտպան Ալվարդ Մնացականյանը։
Բարնաուսովն ու Զառաֆյանը մեղադրվում են ծանր հանցագործության՝ խմբակային ծեծի մեջ, մինչդեռ իրենք պնդում են, որ 2013 թվականի մարտի 1-ին 3-5 րոպե տարբերությամբ մեկական հարված են հասցրել տուժող Արմեն Պողոսյանին։ Տուժող Արմեն Պետրոսյանը դատարանում նույնպես նշել է, որ ամբաստանյալները առանձին-առանձին են հարվածել իրեն, և որ ինքը հարբած է եղել, հայհոյել է ու այժմ որևէ պահանջ չունի նրանցից։
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում հայտնել է Հելսինկյան ասոցիացիայի դիտորդ Արման Վեզիրյանը, երեկվա դատական նիստին Ալվարդ Մնացականյանի պահանջով դատարան էին ներկայացել գործով ընթերակաները՝ Արսեն Մկրտումյանը և Ալիսա Նալչաջյանը: Նրանց հարցեր ուղղելուց հետո պարզվել է, որ վերջիններս ընթերակա հանդես գալու ընթացքում Շենգավիթի ոստիկանության բաժնում պրակտիկանտ են եղել, որը, ինչպես նշում է Մնացականյանը, քրեադատավարական կոպիտ խախտում է, քանի որ համաձայն ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 81-րդ հոդվածի` «ընթերական քրեական գործով չշահագրգռված ՀՀ չափահաս քաղաքացին է, որին քրեական հետապնդման մարմինը հրավիրում է մասնակցելու քննչական գործողության կատարմանը...»:

Violation of Criminal Procedure: Police Calls Its Own Interns as Witnesses
There are serious violations in the case of the accused Gor Barnausov and Aram Zarafyan, who have been in police custody for several months, said Barnausov's attorney, Alvard Mnatsakanyan, after yesterday's court hearing.
Barnausov and Zarafyan are accused of a felony (group assault); meanwhile, they claim that on Mar. 1, 2013, they hit victim Armen Petrosyan once each, 3–5 minutes apart. Petrosyan in court likewise said that the accused beat him separately, and that he was drunk, swore at them, and currently doesn't have anything against them.
Helsinki Association for Human Rights observer Arman Veziryan informed Epress.am that, upon Mnatsakanyan's request, witnesses in the case Arsen Mkrtumyan and Alisa Nalchajyan appeared in court yesterday. After they were examined, it turned out that while engaged as witnesses in the case they were also interns at Shengavit Police Division, which, as noted by Mnatsakanyan, is a flagrant violation of criminal procedure, since, according to Article 81 of the RA Criminal Procedure Code, "a witness is any adult citizen of the Republic of Armenia with no personal interest in the criminal case, invited by the criminal prosecuting body to participate in the implementation of investigative proceedings…"