Օրենքի խախտում․ ոստիկանության ընթերականերն իր իսկ պրակտիկանտներն են (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Արդեն մի քանի ամիս կալանքի տակ գտնվող մեղադրյալներ Գոր Բարնաուսովի և Արմեն Զարաֆյանի գործում լուրջ խախտումներ կան։ Այս մասին երեկ կայացած դատական նիստից հետո հայտարարել է Գոռ Բարնաուսովի պաշտպան Ալվարդ Մնացականյանը։
Բարնաուսովն ու Զառաֆյանը մեղադրվում են ծանր հանցագործության՝ խմբակային ծեծի մեջ, մինչդեռ իրենք պնդում են, որ 2013 թվականի մարտի 1-ին 3-5 րոպե տարբերությամբ մեկական հարված են հասցրել տուժող Արմեն Պողոսյանին։ Տուժող Արմեն Պետրոսյանը դատարանում նույնպես նշել է, որ ամբաստանյալները առանձին-առանձին են հարվածել իրեն, և որ ինքը հարբած է եղել, հայհոյել է ու այժմ որևէ պահանջ չունի նրանցից։
Ինչպես Epress.am-ի հետ զրույցում հայտնել է Հելսինկյան ասոցիացիայի դիտորդ Արման Վեզիրյանը, երեկվա դատական նիստին Ալվարդ Մնացականյանի պահանջով դատարան էին ներկայացել գործով ընթերակաները՝ Արսեն Մկրտումյանը և Ալիսա Նալչաջյանը: Նրանց հարցեր ուղղելուց հետո պարզվել է, որ վերջիններս ընթերակա հանդես գալու ընթացքում Շենգավիթի ոստիկանության բաժնում պրակտիկանտ են եղել, որը, ինչպես նշում է Մնացականյանը, քրեադատավարական կոպիտ խախտում է, քանի որ համաձայն ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 81-րդ հոդվածի` «ընթերական քրեական գործով չշահագրգռված ՀՀ չափահաս քաղաքացին է, որին քրեական հետապնդման մարմինը հրավիրում է մասնակցելու քննչական գործողության կատարմանը...»:

Суд в Ереване: полиция задействовала своих практикантов в качестве понятых
В деле обвиняемых Гора Барнаусова и Армена Зарафяна, на протяжении нескольких месяцев содержащихся под стражей, есть серьезные нарушения. Об этом после судебного заседания 11 марта заявила адвокат Барнаусова Алвард Мнацаканян.
Мужчины обвиняются в совершении тяжкого преступления – групповом избиении, между тем, они утверждают, что 1 марта 2013 года они, с разницей в 1-3 минуты, нанесли по одному удару пострадавшему Армену Петросяну. Сам Петросян также заявил, что подсудимые били по отдельности, и что он был пьян, матерился и в настоящее время не имеет к ним никаких претензий.
Как Epress.am сообщил наблюдатель Хельсинкской ассоциации Арман Везирян, по требованию Алвард Мнацаканян в суд явились понятые по делу Арсен Мкртумян и Алиса Налчаджян. Выяснилось, что они, будучи понятыми, проходили практику в Шенгавитском отделении полиции, что, по словам Мнацаканян, является грубым уголовно-процессуальным нарушением, так как, согласно статье 81 уголовно-процессуального кодекса, «понятым является незаинтересованный в уголовном деле совершеннолетний гражданин Республики Армения, приглашенный органом уголовного преследования к участию в производстве следственного действия для удостоверения факта его производства, его содержания и результатов».