Ինտերնետային «ֆեյքերի» դեմ օրենքը օգտատերերին կստիպի «արտագաղթել» այլ սեգմենտներ․ հայտարարություն
ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1 հոդվածում փոփոխություններ կատարելու՝ ՀՀ Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորների օրենսդրական նախաձեռնությունը, որը կոչված է հակազդելու այսպես կոչված «ֆեյք հաշիվներին» (անանուն, կեղծ օգտատերերին), ԶԼՄ-ների և համացանցի ակտիվ օգտատերերի շրջանում լուրջ մտահոգություն է առաջացրել: Այդ նախաձեռնությունը ոչ այնքան լուծում է իրական հիմնախնդիրները, որքան՝ նորերն է ստեղծում: Այս մասին ասված է 9 կազմակերպությունների տարածած հայտարարության մեջ։
«Կոնֆլիկտային այն իրավիճակների գերակշիռ մասը, որոնց կարգավորմանը նպաստելուն են կոչված վերոնշյալ օրենսդրական փոփոխությունները, կարող են լուծում գտնել ինչպես գործող օրենսդրության, դատական նախադեպերի, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի համապատասխան մեկնաբանությունների շրջանակներում, այնպես էլ սոցիալական ցանցերում առկա բողոքարկման մեխանիզմներով:
Միևնույն ժամանակ, այս օրենսդրական նախաձեռնությունն իր մեջ խոսքի ազատության, տեղեկատվություն ստանալու և տարածելու` քաղաքացիների իրավունքի իրացման, ինչպես նաև անձնական տվյալների պաշտպանության համար սպառնալիքներ է պարունակում: Այն ի զորու չի լինելու էական ազդեցություն գործել զրպարտություն, վիրավորանք, մասնավոր կյանքի միջամտություն պարունակող տեղեկատվական հոսքերի վրա: Դրա հետ մեկտեղ, օրենքի փոփոխությունները կկաշկանդեն տեղեկատվական գործընթացների բարեխիղճ մասնակիցներին, համացանցի հայաստանյան օգտատերերին կստիպեն «արտագաղթել» վիրտուալ տիրույթի՝ ազգային իրավազորության ենթակայությունից դուրս սեգմենտներ, պայմաններ կստեղծեն օրենքների ընտրողական կիրառման և քաղաքացիներին սուբյեկտիվ դրդապատճառներով պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Թեև օրինագիծը սոցիալական ցանցերի օգտատերերի վարքի կարգավորման հարցում որոշակի կոնկրետացում է մտցնում, սակայն դրա հնարավոր դրական ազդեցությունն անհամաչափ է այն վտանգների հետ, որն օրինագիծը պարունակում է ոչ միայն խոսքի ազատության համար, այլ նաև Հայաստանում հաղորդակցական տեխնոլոգիաների, հոսթինգային ծառայությունների, ազգային դոմեյնային տիրույթի զարգացման, ժամանակակից բիզնեսի առավել դինամիկ ուղղություններից` էլեկտրոնային կոմերցիայի ոլորտներում ձեռնարկատիրության զարգացման համար:
Կոչ ենք անում.
- օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակներին` օրինագիծը հանել շրջանառությունից,
- ՀՀ Ազգային ժողովին` մարտի 31-ին նախատեսված խորհրդարանական լսումները նվիրել համացանցի կարգավորման հայեցակարգային մոտեցումներին, քանզի առանց դրանց՝ օրենսդրական առանձին նախաձեռնություններ չեն կարող արդյունավետ լինել,
- ՀՀ օրենսդիր և գործադիր իշխանություններին` ժամանակակից հաղորդակցությունների ոլորտին առնչվող օրենսդրությունը ձևավորել բացառապես եվրոպական ինստիտուտների կողմից մշակված և ընդունված նորմերի համատեքստում և դրանց հետ լիակատար համապատասխանությամբ,
- բոլոր շահագրգիռ անձանց և կազմակերպություններին` գիտակցել տեղեկատվական ասպարեզում ինքնակարգավորման կարևորությունը և իրենց ներդրումն ունենալ Հայաստանում դրա մեխանիզմների զարգացման գործում», - նշում են հայտարարության հեղինակները:

Proposed Legislation to Counteract 'Fake' User Accounts will Compel Armenian Users to 'Emigrate': Statement
A legislative initiative circulated by a group of lawmakers in Armenia's National Assembly to amend Article1087.1 of the RA Civil Code  designed to counteract so-called "fake" online user accounts has caused serious concern among the local media and active users of primarily social networking sites (SNS). Recall, Article 1087.1 refers to the order and terms of compensation for harm caused to honor, dignity, and business reputation.
Nine organizations issued a statement on March 14 in which they argue that the draft law doesn't so much solve the real problems as it creates news ones:
"The vast majority of these conflicts, which the aforementioned legislative amendments are designed to regulate, can be resolved within the framework of the current legislation, judicial precedents, and relevant interpretations of the RA Court of Cassation, as well as the means of complaint that exist on the social networking sites .
"At the same time, this legislative initiative contains threats to freedom of speech, the realization of citizens' right to receive and impart information, and the protection of personal data. It will not have a significant impact on the flow of information that is defamatory, insulting, or an invasion of privacy. In addition, the legislative amendments will restrict/immobilize/bind/fetter bona fide participants of information processes, compel Armenian Internet users to 'emigrate' to sections of the virtual domain beyond the control of national jurisdiction, and create conditions for the selective application of the law and citizens' responsibility for subjective reasons.
"We call on
"the authors of the legislative amendment to withdraw the bill;
"the National Assembly of the Republic of Armenia to devote the parliamentary hearings scheduled for March 31 to conceptual approaches to regulate the Internet, as without this, isolated legislative initiatives cannot be effective;
"the legislative and executive authorities of the Republic of Armenia to develop legislation related to the field of modern communications solely in the context of standards developed and adopted by European institutions and in full compliance with them;
"all interested individuals and organizations to realize the importance of self-regulation in the field of information and contribute to the task of developing its mechanisms in Armenia," reads the statement, in part.