Ինտերնետային «ֆեյքերի» դեմ օրենքը օգտատերերին կստիպի «արտագաղթել» այլ սեգմենտներ․ հայտարարություն
ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1 հոդվածում փոփոխություններ կատարելու՝ ՀՀ Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորների օրենսդրական նախաձեռնությունը, որը կոչված է հակազդելու այսպես կոչված «ֆեյք հաշիվներին» (անանուն, կեղծ օգտատերերին), ԶԼՄ-ների և համացանցի ակտիվ օգտատերերի շրջանում լուրջ մտահոգություն է առաջացրել: Այդ նախաձեռնությունը ոչ այնքան լուծում է իրական հիմնախնդիրները, որքան՝ նորերն է ստեղծում: Այս մասին ասված է 9 կազմակերպությունների տարածած հայտարարության մեջ։
«Կոնֆլիկտային այն իրավիճակների գերակշիռ մասը, որոնց կարգավորմանը նպաստելուն են կոչված վերոնշյալ օրենսդրական փոփոխությունները, կարող են լուծում գտնել ինչպես գործող օրենսդրության, դատական նախադեպերի, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի համապատասխան մեկնաբանությունների շրջանակներում, այնպես էլ սոցիալական ցանցերում առկա բողոքարկման մեխանիզմներով:
Միևնույն ժամանակ, այս օրենսդրական նախաձեռնությունն իր մեջ խոսքի ազատության, տեղեկատվություն ստանալու և տարածելու` քաղաքացիների իրավունքի իրացման, ինչպես նաև անձնական տվյալների պաշտպանության համար սպառնալիքներ է պարունակում: Այն ի զորու չի լինելու էական ազդեցություն գործել զրպարտություն, վիրավորանք, մասնավոր կյանքի միջամտություն պարունակող տեղեկատվական հոսքերի վրա: Դրա հետ մեկտեղ, օրենքի փոփոխությունները կկաշկանդեն տեղեկատվական գործընթացների բարեխիղճ մասնակիցներին, համացանցի հայաստանյան օգտատերերին կստիպեն «արտագաղթել» վիրտուալ տիրույթի՝ ազգային իրավազորության ենթակայությունից դուրս սեգմենտներ, պայմաններ կստեղծեն օրենքների ընտրողական կիրառման և քաղաքացիներին սուբյեկտիվ դրդապատճառներով պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Թեև օրինագիծը սոցիալական ցանցերի օգտատերերի վարքի կարգավորման հարցում որոշակի կոնկրետացում է մտցնում, սակայն դրա հնարավոր դրական ազդեցությունն անհամաչափ է այն վտանգների հետ, որն օրինագիծը պարունակում է ոչ միայն խոսքի ազատության համար, այլ նաև Հայաստանում հաղորդակցական տեխնոլոգիաների, հոսթինգային ծառայությունների, ազգային դոմեյնային տիրույթի զարգացման, ժամանակակից բիզնեսի առավել դինամիկ ուղղություններից` էլեկտրոնային կոմերցիայի ոլորտներում ձեռնարկատիրության զարգացման համար:
Կոչ ենք անում.
- օրենսդրական նախաձեռնության հեղինակներին` օրինագիծը հանել շրջանառությունից,
- ՀՀ Ազգային ժողովին` մարտի 31-ին նախատեսված խորհրդարանական լսումները նվիրել համացանցի կարգավորման հայեցակարգային մոտեցումներին, քանզի առանց դրանց՝ օրենսդրական առանձին նախաձեռնություններ չեն կարող արդյունավետ լինել,
- ՀՀ օրենսդիր և գործադիր իշխանություններին` ժամանակակից հաղորդակցությունների ոլորտին առնչվող օրենսդրությունը ձևավորել բացառապես եվրոպական ինստիտուտների կողմից մշակված և ընդունված նորմերի համատեքստում և դրանց հետ լիակատար համապատասխանությամբ,
- բոլոր շահագրգիռ անձանց և կազմակերպություններին` գիտակցել տեղեկատվական ասպարեզում ինքնակարգավորման կարևորությունը և իրենց ներդրումն ունենալ Հայաստանում դրա մեխանիզմների զարգացման գործում», - նշում են հայտարարության հեղինակները:

Закон об интернет-фейках вынудит пользователей соцсетей «эмигрировать» в иные сегменты - заявление
Инициатива группы депутатов Национального Собрания о внесении изменений в статью 1087.1 гражданского кодекса Армении, призванная противодействовать так называемым «фейкам», стала причиной серьезного беспокойства среди СМИ и активных пользователей соцсетей. Эта инициатива не столько является решением реальных проблем, сколько создает новые. Об этом говорится в заявлении 9 нижеподписавшихся организаций.
«Подавляющая часть этих конфликтных ситуаций, для регулирования которых призваны отмеченные выше законодательные поправки, могут быть решены как в рамках действующего законодательства, судебных прецедентов, соответствующих комментариев Кассационного суда, так и механизмами обжалования, существующими в соцсетях.
В то же время, эта законодательная инициатива содержит угрозу свободе слова, реализации гражданами права на получение и распространение информации, а также защиты личных данных. Она будет не в состоянии воздействовать на информационные потоки, содержащие клевету, оскорбление, вмешательство в частную жизнь. Вместе с этим поправки к закону будут сковывать добросовестных участников информационных процессов, вынудят пользователей соцсетей из Армении «эмигрировать» в сегменты вне контроля национальной юрисдикции, создадут условия для избирательного применения законов и привлечения граждан к ответственности по субъективным причинам.
Призываем
авторов законодательной инициативы отозвать законопроект, Национальное Собрание – посвятить парламентские слушания, намеченные на 31 марта, концептуальным подходам регулирования интернета, так как без этого отдельные законодательные инициативы не могут быть эффективными;
законодательную и исполнительную власти Армении – формировать относящееся к современным коммуникациям законодательство исключительно в контексте норм, разработанных и принятых европейскими институтами и в полном соответствии с ними;
всех заинтересованных лиц и организации – осознавать важность саморегулирования в информационной сфере и внести свою лепту в развитие его механизмов в Армении», - в частности, говорится в заявлении.
Под заявлением подписались: Ереванский пресс-клуб, Институт разносторонней информации – Армения, Комитет по защите свободы слова, Центр медиа инициатив (бывший Интерньюс-Армения), Центр свободы информации, гюмрийский пресс-клуб «Аспарез», Клуб общественной журналистики, Наблюдательский орган журналистской этики СМИ, Совет информационных споров.