Փաստաբանը չպետք է ատելության թիրախ դառնա․ «Հարսնաքարի» գործով վճռի մասին
ՀՀ փաստաբանների պալատը իր մտահոգությունն է հայտնում «Հարսնաքար»-ի գործով դատավճռի հրապարակման ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ: Այս մասին ասված է Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանի տարածած հայտարարության մեջ։
«Մեղադրյալների հարազատների կողմից անեծքներ և վիրավորական խոսքեր էին ուղղվել տուժող կողմի ներկայացուցիչ փաստաբան Տիգրան Եգորյանին։
Այս և մնացած դեպքերում (այդ թվում՝ Վարդան Պետրոսյանին առնչվող գործով), ցավոք, փաստաբանները (ինչպես տուժող, այնպես էլ պաշտպանության կողմի) նույնացվում են իրենց վստահորդների հետ։
«Փաստաբանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 21-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ փաստաբանը չպետք է նույնացվի իր վստահորդի հետ՝ ելնելով փաստաբանի կողմից իր մասնագիտական պարտականությունների կատարումից:
Փաստաբանին ատելության թիրախ դարձնելը հղի է վտանգավոր հետևանքներով և, եթե հասարակությունը չհարգի փաստաբանի մասնագիտական անձեռնմխելիությունը, ապա դա ուղղակիորեն խոչընդոտելու է արդարադատության կայացմանը», - նշել է Արա Զոհրաբյանը։
Իր հայտարարությամբ Փաստաբանների պալատը խստորեն դատապարտում է նման վարքագիծը և կոչ է անում բոլոր փաստաբաններին, հնարավոր միջոցներով սաստել մյուս կողմի փաստաբանի նկատմամբ ագրեսիա ցուցաբերող Ձեր վստահորդներին։
«Վաղը, նրանց տեղում կարող եք Դուք լինել: Զուգահեռաբար կոչ ենք անում դատարաններին, նման դեպքերում կիրառել օրենքով նախատեսված միջոցներ, քանի որ այս բացասական երևույթը, երբ դատարանում չի պաշտպանվում փաստաբանի իրավունքները և պայմաններ չեն ստեղծվում փաստաբանի մասնագիտական պարտականությունները կատարելու համար, հավակնում է շարունակական բնույթ կրել», - նշել է Զոհրաբյանը:

О суде по скандальному делу в Ереване: Адвокат не должен превращаться в мишень ненависти
Палата адвокатов Армении выражает обеспокоенность в связи с инцидентом, который произошел в ходе оглашения вердикта по делу «Арснакара». Об этом говорится в заявлении, распространенном председателем палаты Ара Зограбяном.
«Родственники обвиняемых проклинали и оскорбляли адвоката представителя пострадавшей стороны Тиграна Егоряна.
В этом и других случаях, адвокаты, к сожалению, (как пострадавшая сторона, так и сторона защиты) отождествляются со своими доверителями.
Согласно пятой части статьи 21 закона Республики Армения «Об адвокатуре», адвокат не должен отождествляться со своими доверителями, так как он выполняет свои профессиональные обязанности.
Превращение адвоката в мишень ненависти чревато опасными последствиями и, если общество не будет уважать профессиональную неприкосновенность адвоката, это будет напрямую препятствовать становлению правосудия», - пишет Зограбян.
Палата строго осуждает подобное поведение и призывает адвокатов всеми возможными способами осадить заверителей, проявляющих агрессию по отношению к адвокату другой стороны.
«Завтра на их месте можете оказаться Вы. Вместе с этим призываем суды применять в таких случаях предусматриваемые законом меры, так как это негативное явление, когда в суде не защищаются права адвокатов и не создается условий для выполнения адвокатами своих профессиональных обязанностей, претендует на приобретение постоянного характера», - заключил Зограбян.