Փաստաբանը չպետք է ատելության թիրախ դառնա․ «Հարսնաքարի» գործով վճռի մասին
ՀՀ փաստաբանների պալատը իր մտահոգությունն է հայտնում «Հարսնաքար»-ի գործով դատավճռի հրապարակման ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ: Այս մասին ասված է Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանի տարածած հայտարարության մեջ։
«Մեղադրյալների հարազատների կողմից անեծքներ և վիրավորական խոսքեր էին ուղղվել տուժող կողմի ներկայացուցիչ փաստաբան Տիգրան Եգորյանին։
Այս և մնացած դեպքերում (այդ թվում՝ Վարդան Պետրոսյանին առնչվող գործով), ցավոք, փաստաբանները (ինչպես տուժող, այնպես էլ պաշտպանության կողմի) նույնացվում են իրենց վստահորդների հետ։
«Փաստաբանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 21-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն՝ փաստաբանը չպետք է նույնացվի իր վստահորդի հետ՝ ելնելով փաստաբանի կողմից իր մասնագիտական պարտականությունների կատարումից:
Փաստաբանին ատելության թիրախ դարձնելը հղի է վտանգավոր հետևանքներով և, եթե հասարակությունը չհարգի փաստաբանի մասնագիտական անձեռնմխելիությունը, ապա դա ուղղակիորեն խոչընդոտելու է արդարադատության կայացմանը», - նշել է Արա Զոհրաբյանը։
Իր հայտարարությամբ Փաստաբանների պալատը խստորեն դատապարտում է նման վարքագիծը և կոչ է անում բոլոր փաստաբաններին, հնարավոր միջոցներով սաստել մյուս կողմի փաստաբանի նկատմամբ ագրեսիա ցուցաբերող Ձեր վստահորդներին։
«Վաղը, նրանց տեղում կարող եք Դուք լինել: Զուգահեռաբար կոչ ենք անում դատարաններին, նման դեպքերում կիրառել օրենքով նախատեսված միջոցներ, քանի որ այս բացասական երևույթը, երբ դատարանում չի պաշտպանվում փաստաբանի իրավունքները և պայմաններ չեն ստեղծվում փաստաբանի մասնագիտական պարտականությունները կատարելու համար, հավակնում է շարունակական բնույթ կրել», - նշել է Զոհրաբյանը:

Lawyers Must Not Become Target of Hate: Chamber of Advocates on Harsnaqar Case
The Chamber of Advocates of the Republic of Armenia expresses its concern regarding the incident that occurred when the verdict in the "Harsnaqar case" was announced, according to a statement issued by Chamber of Advocates President Ara Zohrabyan.
"Relatives of the accused hurled curses and insults to the representative of the injured party, attorney Tigran Yegoryan.
"In this and other cases (including in the case of Vardan Petrosyan), unfortunately, lawyers (those of both the injured party and the defense) are identified with their clients.
"According to Article 21 Section 5 of the Republic of Armenia Law on Advocacy, a lawyer should not be likened to his client, based on the lawyer performing his professional duties.
"Making the lawyer a target of hate is fraught with dangerous consequences and if society will not respect the lawyer's professional immunity, it will directly interfere with the establishment of justice," Zohrabyan wrote in the statement.
The RA Chamber of Advocates strongly condemns such behavior and urges all lawyers to rebuke, in all ways possible, clients showing aggression to the lawyer of the opposing side.
"Tomorrow, you might be in their place. At the same time, we call upon judges in such cases to apply measures prescribed by law, since this negative phenomena, when in court the rights of lawyers are not protected and conditions are not created for lawyers to perform their professional duties, aspires to acquire a permanent nature," concluded Zohrabyan.