Սպանված կնոջ հարազատները չեն հավատում, թե ամուսինը «հուզական վիճակում» էր
Կնոջ սպանության մեջ մեղադրվող Արսեն Առաքելյանը դատարանում ընդունել է իր մեղքը, սակայն պնդել է, որ կնոջը դանակահարել է «հոգեկան ոչ կայուն վիճակում»։
Այսօր Էջմիածնի ընդհանուր իրավասության դատարանում կայացել է Մուսալեռի բնակչուհի Լուսինե Դավթյանի գործով առաջին դատական նիստը, որի ժամանակ հարցաքննվել է նրա ամուսինը՝ ամբաստանյալ Արսեն Առաքելյանը։ Այս մասին Epress.am-ին հայտնել է «Հասարակություն առանց բռնության» ՀԿ-ի կողմից ստեղծված Արագ արձագանքման խմբի համակարգող Լիդա Մինասյանը։
Լուսինե Դավթյանը սպանվել է 2013թ. օգոստոսին դանակի բազմակի հարվածներից։ Կնոջ սպանության տեսարանին ականատես են եղել 15-ամյա դուստրը և 5-ամյա որդին: Հարազատների պնդմամբ՝ Լուսինեն պատրաստվում էր ամուսնալուծվել, նույնիսկ արդեն հեռացել էր տնից, սակայն դեպքից անմիջապես առաջ ամուսնու եղբոր խնդրանքով վերադարձել էր Արսենի տուն՝ զրուցելու:
Այսօր դատարանում ամբաստանյալը պնդել է, որ կնոջը դանակահարել է «հուզական վիճակում» և այդ քայլին չէր գնա, եթե կինը չհրահրեր։ Մինչդեռ, հարազատների խոսքով, դանակը, որով սպանվել է Դավթյանը, երկար ժամանակ ամուսնու ծոցագրպանում է եղել։ Այսօր դատարանի բակում հավաքված Լուսինեի հարազատները մտավախություն են հայտնել, որ ամբաստանյալի փաստաբանը փորձելու է փաստաթղթերի կեղծման միջոցով հասնել նրան, որ Արսեն Առաքելյանին անմեղսունակ ճանաչեն, մինչդեռ, հարազատների խոսքով, դրա համար հիմքեր չկան։ Բացի դրանից, տուժողի հարազատները պնդել են, որ ամբաստանյալի՝ ոստիկանություն ինքնակամ ներկայանու մասին հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը և որ նա իրականում բերման է ենթարկվել։
Այսօրվա դատական նիստին վկաներ չեն հարցաքննվել։ Հաջորդ դատական նիստը կայանալու է ապրիլի 9-ին։
Լուսինեի հայրը՝ Ռուբեն Դավթյանը, ավելի վաղ պատմել էր, որ տարիների ընթացքում մի 3 անգամ է փեսան աղջկան ծեծել, մինչդեռ Լուսինեի մտերմուհին և հարևանուհին այլ բան են պատմել.
«Լուսինեն պարզապես ծնողներին շատ բան չէր ասում, բայց ինձ հետ կիսվում էր, համարյա ամեն օր Արսենը մի սթից բանի պատճառով խոսում էր Լուսինեի վրա: Ասենք՝ մոռանար աղը սեղանին դնել, կամ դանակ-պատառաքաղը ուշացներ՝ կռիվ էր սարքում: Պատահել է, ձմռան ցրտին գրկի էրեխու հետ տանից դուրս է հանել, իբր՝ պատժում է, Լուսինեին մի ոտի վրա ժամերով անկյուն է կանգնացրել: Ո՞րն ասեմ»:
Լուսինեի հոր ներկայացմամբ էլ փեսան խմող չի եղել, բայց ծանր «խասյաթ» ուներ. չէր թողնում կինը տանից դուրս գար, հարևանների հետ շփվեր, արգելել էր որևէ տեղ կինն աշխատի, միայն պահանջում էր, որ Լուսինեն իր հետ գնա պղինձ, երկաթ ու շիշ հավաքելու: Ընտանիքը յոլա էր գնում նպաստով, ամուսնու վաճառած երկաթի ու շշի եկամուտով, բայց հիմնականում օգնում էին Լուսինեի ծնողները:

Родные не верят, что обвиняемый в убийстве жены Аракелян был в состоянии аффекта
В суде обвиняемый в убийстве жены Арсен Аракелян признал свою вину, настояв, однако, на том, что нанес удар ножом «в нестабильном психическом состоянии».
26 марта в эчмиадзинском суде общей юрисдикции состоялось первое заседание по делу жительницы Мусалера Лусине Давтян, в ходе которого допросили ее мужа, подсудимого Арсена Аракеляна. Об этом Epress.am рассказала координатор группы быстрого реагирования общественной организации «Общество без насилия» Лида Минасян.
На теле убитой в августе 2013 года Давтян обнаружено множество ножевых ран. 15-летняя дочь и 5-летний сын присутствовали при убийстве матери. По утверждениям родных, Лусине собиралась развестись, даже ушла из дому, однако до инцидента по просьбе деверя женщина вернулась в дом Арсена, чтобы поговорить.
В суде Аракелян заявил, что нанес удары ножом «в эмоциональном состоянии» и что он не пошел бы на такое, если бы его не спровоцировала жена. Между тем, по словам родственников, мужчина давно хранил орудие убийства во внутреннем кармане. Собравшиеся во дворе суда родственники убитой выразили обеспокоенность тем, что адвокат подсудимого попытается при помощи подделки документов добиться признания своего подзащитного невменяемым. Между тем, по утверждению родственников, заявления о добровольной явке мужчины в полицию не соответствуют действительности: на самом деле он был задержан.
Свидетели на заседании 26 марта не допрашивались. Следующее судебное заседание назначено на 9 апреля.
Ранее отец убитой Рубен Давтян рассказал, что на протяжении лет зять бил его дочь несколько раз, между тем близкая подруга женщины рассказала обратное. «Просто Лусине многого не говорила родителям, но со мной делилась. Почти каждый день Арсен ругал Лусине из-за какого-нибудь пустяка. Например, если она забывала положить на стол соль или не вовремя подавала вилку с ножом, он начинал ругаться. Случалось, что он в холод выгонял ее из дому с ребенком на руках, мол, наказывает. Однажды на несколько часов поставил ее в угол на одной ноге. Столько всего могу рассказать».
По словам отца убитой, зять не пьет, однако характер у него тяжелый: он не разрешал жене выходить из дому, общаться с соседями, запретил ей работать, только требовал, чтобы Лусине ходила вместе с ним и собирала медь, железо и бутылки. Семья жила на пособие, на деньги от продажи железа и бутылок, но в основном помогали родители Лусине Давтян.